اسپانیا

درباره کشور

اسپانیا کشوری واقع در شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا و از اعضای اتحادیه اروپا است. اسپانیا ۵۱ امین کشور پهناور جهان و دومین کشور بزرگ اروپای غربی بعد از فرانسه است که قسمت اعظم شبه جزیره ایبری، جزایر و ملیله در شمال قاره آفریقا و برخی جزایر دیگر واقع در مقابل سواحل این قاره و خود شبه جزیره است. این کشور در شمال با فرانسه و آندورا، در غرب با پرتغال، در جنوب با جبل الطارق و مراکش و هم چنین دارای مرزهای دریایی در شرق با دریای مدیترانه، و در غرب و شمال با اقیانوس اطلس است.

پایتخت: مادرید
وسعت: ۵۰۴۰۳۰ کیلومترمربع
زبان رسمی: اسپانیایی
واحد پول: یورو
کد تلفن: ۰۰۳۴
دامنه اینترنتی: .es

شهرهای مهم: مادرید، بارسلون Barcelona، والنسیا Valencia، سویا Seville، ساراگوسا Zaragoza، مالاگا Málaga، بیلبائBilbao

جغرافیا و جمعیت شناسی

جغرافیا

این کشور در شمال با فرانسه و آندورا، در غرب با پرتغال، در جنوب با جبل الطارق و مراکش و هم چنین دارای مرزهای دریایی در شرق با دریای مدیترانه، و در غرب و شمال با اقیانوس اطلس است. خاك‌ اصلی‌ اسپانیا به‌ پنج‌ منطقه‌ جغرافیایی‌ قابل‌ تفكیك‌ بوسیله‌ رشته‌ كوهها و رودخانه‌ها تقسیم‌ می‌گردد. این‌ مناطق‌ عبارتند از
1) مناطق‌ دره‌ ابرو در غرب‌ و جنوب‌ غربی‌،
2) منطقه‌ دره‌ رود گوادال‌ كیویر درجنوب‌،
3) منطقه‌ ساحلی‌ والنسیا در شرق،
4) منطقه‌ كوهستانی‌ كاتالونیا در شمال‌ شرقی‌
5) منطقه‌ كوهستانی‌ شمال‌ در مجاورت‌ اقیانوس‌ اطلس‌.
جزایر آتشفشانی‌ قناری‌ مرتفع‌ ترین‌ نقاط‌ قلمرو اسپانیا را تشكیل‌ می‌دهند و بلندترین‌ قله‌ اسپانیا به‌ نام‌ تیده‌ با 3718 متر ارتفاع‌ در جزیره‌ تنه‌ریف‌، از مجموعه‌ جزایر مزبور، واقع‌ شده‌ است‌. رودهای‌ ابرو، تاخو، گوادیانا وگوادال‌ كیویر از مهمترین‌ رودخانه‌های‌ اسپانیا می‌باشند.

تقسیمات کشوری:

بخش‌های خودمختار اسپانیا، نخستین تقسیم بندی در پادشاهی اسپانیا است که بنابر قانون اساسی اسپانیا ایجاد شده‌است. ماده دوم از قانون اساسی اسپانیا خودگردانی را حق «گروه‌های قومی و بخش‌های مختلف» می‌داند و بر «اتحاد پایان‌ناپذیر ملت اسپانیا» تاکید می‌کند. هم‌اکنون اسپانیا ۱۷ بخش خودمختار و ۲ شهر خودمختار دارد.

مادرید:
مادرید یکی از 17 بخش خودمختار اسپانیا است و پایتخت این بخش مادرید است و همچنین پایتخت پادشاهی اسپانیا است.

اندلس:
اَندَلُس یا اَندَلوثیا به اسپانیاییAndalucía یکی از ۱۷ بخش خودمختار کشور اسپانیا است. پایتخت آن شهر سویل است. بازمانده‌های فراوانی از معماری موری (مراکشی) در اندلس بجا مانده‌است زیرا این منطقه واپسین دژ مقاومت مورها پیش از بازپس‌گیری این سامان از سوی پادشاهان کاتولیک بود که در سال ۱۴۹۲ تکمیل گشت.
نامدارترین این آثار کاخ الحمراء در گرانادا، مزکوئیتا در کوردوبا و برج‌های توره دل اورو و خیرالدا در سویل. از آثار باستانی مهم آن می‌توان به مدینهالزهرا در نزدیکی کوردوبا اشاره کرد. مسلمانان به مدت ۷۸۱ سال (از سال ۷۱۱ تا ۱۴۹۲) بر اندلس و نقاط دیگر اسپانیا حکومت کردند.

آستوریاس:
آستوریاس به اسپانیایی Asturias یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا است. این بخش خود یکی از پنجاه استان اسپانیا است. پایتخت آن اُبیه‌دو است. این استان ۷۸ دهستان دارد. زبان رسمی در استان زبان اسپانیایی است وعلاوه بر اسپانیایی زبان بومی منطقه بنام زبان آستوریایی نیز رواج دارد که در حدود چهارصد هزار تن گویشور دارد. در مناطق شرقی این استان زبان اوناویایی نیز بکار گرفته میشود.

جزایر بالئاری:
جزایر بالئاری به اسپانیایIslas Baleares، مجمع‌الجزایری در غرب دریای مدیترانه و نزدیک به ساحل شرقی شبه‌جزیرهٔ ایبری است. یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا و یکی از ۵۰ استان آن به‌شمار می‌آید. پایتخت این استان پالما دمایورکا و ۶۷ دهستان دارد. این منطقه شامل جزیره‌های مایورکا و مینورکا، ایبیزا، فورمنترا و چند جزیرهٔ کوچک دیگر است که همه از مناطق گردشگری مشهور اروپا هستند.

سرزمین باسک:
باسک بخشی است خودمختار، در دامنه کوه‌های پیرنه غربی، در کشور اسپانیا قرار دارد، این ناحیه سرزمین تاریخی مردم باسک است.

استان کانتابریا:
کانتابریا یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا و یکی از ۵۰ استان آن است. کانتابریااستانی در شمال اسپانیا است. این استان هم‌مرز با استان‌های لئون، پالنسیا، بورگس، آستوریاس و دریای کانتابریا است، این استان ۱۰۲ دهستان دارد. پایتخت بخش خودمختار و مرکز استان، شهر سانتاندر است. ۵۶۸٬۰۹۱ نفر در کاکرس زندگی می‌کنند، کانتابریا بخشی از اسپانیای سبز است، نامی که به نوار باریک بین دریای کانتابریا و کوه‌های کانتابریا در شمال اسپانیا گفته می‌شود.
به آن سبز می‌گویند زیرا همانند جلگه شمال ایران بادهای نمناک وزیده از اقیانوس اطلس در کوه‌های کانتابریا در دام می‌افتند و بر زمین می‌بارند، میانگین بارندگی در این استان ۱۲۰۰ میلی‌متر (نزدیک نصف بارش در انزلی) است که سبب رویش جنگل‌های با درختان پهن‌برگ در آن شده است. کانتابریا یکی از جاهایی است که بیشترین آثار باستانی باقیمانده از دوران پیشینه سنگی را در جهان دارد، نگاره‌هایی برغار آلتامیرا از ۱۸٬۰۰۰ تا ۱۱٬۰۰۰ سال پیش باقی مانده است و به عنوان اثری جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

کاستیا و لئون:
کاستیا و لئون به اسپانیایی Castilla y Leónیکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا و بزرگ‌ترین آن‌ها است. این بخش بر پایه منطقه‌های تاریخی کاستیا قدیم و لئون تشکیل شده‌است. این بخش مساحت ۹۴۲۲۳ کیلومترمربع از خاک اسپانیا را پوشش می‌دهد و دارای ۲/۵ میلیون نفر جمعیت (سال ۲۰۰۵) می‌باشد. پایتخت آن بالادولید است.

کاتالونیا:
کاتالونیا بخشی خودمختار در شمال شرقی کشور اسپانیا است و تقریباً با ناحیهٔ تاریخی کاتالونیا منطبق است. کاتالونیا به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین استان اسپانیا به شمار می‌رود و نزدیک به ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا در کاتالونیا انجام می‌شود. یکی از خواسته‌های دولت کاتالونیا در سال‌های اخیر پرداخت سهم کمتری از مالیات‌هایی که از مردم این ایالت اخذ می‌شود به دولت مرکزی و تعیین سقف مالیات‌ها توسط دولت محلی بوده است. آن‌ها معتقدند تعهدات مالی این ایالت به دولت مرکزی باعث شده تا کاتالونیا به رغم توان اقتصادی بالایش به مقروض‌ترین ایالت اسپانیا بدل شده و نزدیک به ۴۲ میلیارد یورو بدهی داشته باشد.
گرایش‌های جدایی خواهانه در کاتالان که در دهه‌های گذشته در اقلیت بود در سال‌های اخیر قدرت بیشتری گرفته‌اند.
جدایی‌خواهان کاتالونیا و شماری از اقتصاددانان معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود چراکه ۲۷ درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و ۲۵ درصد توریست‌های اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا است. همچنین سهمی که کاتالونیا از دولت مرکزی می‌گیرد ۱۵ میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می‌پردازند. این درحالیست که برخی کارشناسان اقتصادی دیگر معتقدند کاتالونیای مستقل به لحاظ اقتصادی توان ادامه حیات ندارد به ویژه اگر به عضویت اتحادیه اروپا پذیرفته نشود و صادراتش به اسپانیا نیز قطع شود.
طبق آخرین همه‌پرسی در ژوِییه ۲۰۰۶ کاتالونیا به بخشی خودمختار تبدیل شد، از نظر درآمدهای مالیاتی و کنترل بر مرزها و فرودگاه‌ها و قوانین مهاجرتی مستقل‌تر از قبل شد.
بر پایه آخرین سرشماری که توسط دولت در سال ۲۰۰۹ انجام گرفت.اکثریت مردم اسپانیایی را به عنوان زبان خود بیان کردند( ۴۶٫۵۳٪ اسپانیایی و ۳۷٫۲۶٪ کاتالان).در استفاده روزانه ۴۵٫۹۲٪ ادعا داشتند بیشتر از زبان اسپانیایی و ۳۵٫۵۴٪ از زبان کاتالان به عنوان زبان اصلی و ۱۱٫۹۵٪ نیز ادعا داشتند که از هر دو زبان به یک میزان استفاده میکنند. مرکز این استان شهر بارسلون است

اکسترمادورا:
اکسترمادورا (Extremadura) یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا است. پایتخت آن مِریدا است. این بخش از دو استان کاسرس و باداخس تشکیل شده است.مردم این منطقه به زبان اکسترامادورایی تکلم می کنند.

گالیسیا:
گالیسیا یا گالیثیا (به اسپانیایی: Galicia) یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا است. پایتخت آن شهر باستانی و مذهبی سانتیاگو د کومپوستیا است.زبان رایج این منطقه زبان گالیسی است و زبان هایی مانند فالا و لئونی نیز در این منطقه رواج دارند. گالیسیا از سوی جنوب با کشور پرتغال هم‌مرز است.

استان لاریخا:
لا ریوخا (به اسپانیایی ‎La Rioja‏) یکی از ۱۷ بخش خودمختار و یکی از ۵۰ استان اسپانیا است. استانی در شمال کشور اسپانیا است، این استان هم‌مرز با استان‌های آلابا، نابارا، ساراگوسا، سوریا و بورگوس است، این استان ۱۷۴ دهستان دارد. پایتخت بخش خودمختار و مرکز استان لُگُرُنیو است، جمعیت لاریوخا ۳۰۸٬۹۶۸ نفر است که از این میان نیمی در شهر لوگرونیو ساکن هستند، مساحت این استان ۵٬۰۴۵ کیلومتر مربع است و شامل ۲۰۲ دهستان است. شراب ریوخای آن مشهور است.

مورسیا:
مورسیا یا مورثیا یا مرسیه یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا است و یکی از ۵۰ استان آن است. مورسیا، پایتخت بخش خودمختار و مرکز استان مورسیا است. این استان ۴۶ دهستان دارد.
 

نابارا: نابارا (به اسپانیایی: Navarra) یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا و یکی از ۵۰ استان آن است.پایتخت بخش خودمختار و مرکز استان، پامپلونا است. این استان ۲۷۲ دهستان دارد.جشن‌های ۱۰ روزهٔ سن فرمین یکی از معروف‌ترین جشن‌های دنیاست که همه ساله از ۱۷ ژوئیه شروع و به مدت ۱۰ روز ادامه پیدا می‌کند.در این جشن با رها کردن گاو در خیابان‌های شهر به جشن و پایکوبی می‌پردازند. طبق آمار به دست آمده از سال ۱۹۲۴ تا سال ۲۰۰۸، ۱۳ نفر بر اثر برخورد با گاوهای خشمگین جان خود را از دست داده اند.

والنسیا:
والنسیا یا بالنسیا یا بالنثیا در اسپانیاییValencia؛ (در اسپانیایی حرف «v»، «ب» تلفظ می‌شود) یکی از بخش‌های خودمختار اسپانیا است. شهر والنسیا پایتخت این بخش خودمختار در اسپانیا است.
 

جمعیت شناسی

جمعیت اسپانیا در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۶) رسماً به ۴۶ میلیون نفر رسید. اسپانیا در سال ۱۹۰۰ (۱۲۷۸) برابر با ۱۸ میلیون نفر بود که تاکنون دو برابر شده است.
تراکم جمعیت اسپانیا ۹۱ نفر در هر کیلومتر مربع می باشد که از بیشتر کشورهای اروپای غربی کمتر است. پراکنش جمعیت اسپانیا بسیار نابرابر می باشد. به جز مادرید و حومه آن بیشتر جمعیت در مناطق ساحلی زندگی می کنند. جمعیت بیشتر رشد جمعیت مربوط به دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ است. در ۱۹۸۰ نرخ تولد رو به کاهش گذاشت و نرخ رشد جمعیت نیز کاهش یافت اما جمعیت باز هم رو به فزونی نهاد که دلیل آن بازگشت اسپانیایی هایی بود که در دهه ۱۹۷۰ به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کرده بودند. در سال های اخیر نیز با وجود کاهش نرخ تولد به دلیل ورود خیل عظیم مهاجران که هم اکنون ۱۲٪ جمعیت را تشکیل می دهند؛ جمعیت رو به فزونی بوده است. بیشتر مهاجران ساکن در اسپانیا اهل آمریکای لاتین (۳۹٪)، آفریقای شمالی (۱۶٪)، اروپای شرقی (۱۵٪) و آفریقای سیاه هستند.
 

تركیب علمی جمعیت اسپانیا:

از جمعیت اسپانیا 48 درصد دارای تحصیلات متوسطه، 1/23 درصد دارای تحصیلات ابتدائی، 5/13 در صد دارای تحصیلات دانشگاهی، 8/12 درصد دارای سواد خواندن و نوشتن و 6/2 درصد بیسواد میباشند. استان مادرید با 4/20 درصد، ایالت كاتالونیا با 8/15 درصد و ایالت آندالوسیا با 7/14 درصد دارای بیشترین فارغالتحصیلان دانشگاهی میباشند. 5/52 درصد از دانشجویان دختر هستند. در اتحادیه اروپا، كشور سوئد با 59 درصد بالاترین درصد دانشجویان دختر را به خود اختصاص داده است. در سال 1981 تنها 5/5 درصد از مردم اسپانیا تحصیلات دانشگاهی داشتند. در سال تحصیلی 2004-2003، جمعاً تعداد 676/364/8 نفر در مقاطع مختلف تحصیلی در اسپانیا مشغول تحصیل بودهاند لذا این تعداد بیش از 72 درصد در مدارس و دانشگاههای دولتی و 28 درصدر در مدارس و دانشگاههای خصوصی مشغول به تحصیل بوده اند.
درصد سهم هزینه های آموزش در تولید ناخالص داخلی اسپانیا در سال 2003 بالغ بر 5/4 درصد بوده است. كه این رقم، اسپانیا را در میان كشورهای عضو اتحادیه اروپا در مكان دوازدهم قرار داده است. در سال 2002 بالغ بر 590/228 نسخه كتاب و مقاله در 780/66 عنوان منتشر شده است كه 8/78 درصد به زبان كاستیانا، 4/11 درصد به زبان كاتالان، 1/2 درصد به زبان گالیسیائی، 5/1 درصد به زبان اوسكرا (زبان مردم باسك) و 3/6 درصد به دیگر زبانها میباشد.
 

جمعیت و شاخص بهداشت و شرایط زندگی

بر اساس آمار سال 2000، در اسپانیا به ازاء هر یك صد هزار نفر، 454 پزشك وجود داشته است كه این رقم، اسپانیا را در میان كشورهای اتحادیه اروپا، پس از ایتالیا(600نفر) در مكان دوم قرار میدهد. این در حالی است كه در آمار مذكور، كشور انگلستان با 180 پزشك در مكان آخر قرار دارد. همچنین در اسپانیا به ازاء هر یك صد هزار نفر نزدیك به دو بیمارستان وجود دارد و به ازاء هر هزار نفر، 7/3 تخت بیمارستان اختصاص یافته است. آمار نشان میدهد كه سبد هزینه یك خانواراسپانیائی شامل خوراك (20%)، پوشاك وكفش (10%)، هزینههای منزل (10%)، مسكن (20%) و هزینههای متفرقه (40%) میباشد. مردم اسپانیا بیش از هر چیز نان، شیرینی و حبوبات (65 كیلو سرانه) گوشت (51 كیلوسرانه) و ماهی (23 كیلو سرانه) در سال مصرف مینمایند. تخم مرغ تازه (110 عدد)، روغن زیتون (13 لیتر)، شیر (92لیتر)، و میوه (68 كیلو) در رتبهه ای بعدی قرار دارند.
 

جمعیت و شاخص مسكن

براساس آمار در سه ماهه چهار سال 2003، قیمت هر متر مربع مسكن در اسپانیا به طور متوسط 1511 یورو میباشد. این رقم برای بناهای نوساز 1731 یورو و برای بناهای با قدمت بیش از 20 سال 1428 یورو است. این در حالی است كه قیمت هر متر مربع بنادر اسپانیا در سال 1989 به طور متوسط 457 یورو بوده است . آمار سال 2000 نشان میدهد كه در میان كشورهای اتحادیه اروپا، 85% مردم اسپانیا دارای مسكن ملكی میباشند و از این حیث اسپانیا در صدر قرار دارد. این در حالی است كه در اسپانیا نزدیك به 14% منازل خالی از سكنه میباشند.
 

جمعیت و شاخص بازار كار

بر اساس آمار سال 2002، جمعیت بالای 16 سال اسپانیا بالغ بر 2/34 میلیون نفر میباشند كه شامل 6/16 میلیون نفر مرد و 6/17 میلیون نفر زن هستند. از جمعیت مذكور 8/18 میلیون نفر فعال و 4/15 میلیون نفر غیر فعال هستند. جمعیت زنان فعال 6/7 میلیون ومردان فعال 2/11 میلیون نفر میباشند. از 8/18 میلیون نفر فعال جامعه اسپانیا، 7/16 میلیون نفر دارای شغل دائمی بوده و مابقی دارای شغل موقت بوده و یا در انتظار شغل هستند. از جمعیت شاغل (7/16 میلیون نفر)، تعداد 000/870/10 نفر در بخش خصوصی 000/720/2 نفر در بخش دولتی، تعداد 2718000 نفر در شركتهای تجاری و مابقی در دیگر مشاغل هستند. از جمعیت فعال اسپانیا، در سال 2002، بالغ بر 7/62 درصد در بخش خدمات، 3/31 درصد در بخش صنعت و 9/5 درصد در بخش كشاورزی فعال هستند.
نرخ بیكاری در اسپانیا( یعنی نسبت جمعیت شاغل به جمعیت فعال) 2/14 درصد است كه این نسبت در زنان 7/18 درصد و در مردان 1/11 درصد میباشد. نرخ بیكاری در اسپانیا در سال 1991، 19% بود. بالاترین میزان بیكاری در اسپانیا در كادیز درایالت آندالوسیا با29% و كمترین آن در ناوارا با 10% بیكاری است. در بین بخشهای اقتصادی، بخش كشاورزی با 63% و بعد از آن به ترتیب بخشهای خدمات با 18% ،ساختمان 12% و صنعت 7% بیشترین اشتغال زائی را در سال 2001 ثبت كردهاند. در میان ایالات اسپانیا، آندالوسیا با 18% و ناوارا با 6% از بیشترین و كمترین نرخ بیكاری برخوردارند.
 

جمعیت و شاخص تحقیق و توسعه

در سال 2001، دولت اسپانیا مبلغ شش میلیارد و دویست و بیست و هفت میلیون و دویست هزار یورو به امر تحقیق و توسعه اختصاص داده است. این رقم 96 دهم درصد از كل تولید ناخالص داخلی اسپانیا را شامل میشود. این رقم در حالیكه نسبت به سال قبل از آن، از رشد قابل توجهی برخوردار شده است، اسپانیا را در میان كشورهای اتحادیه اروپا در مكان سیزدهم و قبل از كشورهای پرتقال و یونان قرار داده است
در میان كشورهای اروپائی، سوئیس با 27/4 درصد، فنلاند با40/3 درصد، آلمان 49/2 درصد، دانمارك 40/2 درصد، فرانسه 23/2 درصد، بلژیك 17/2 درصد، هلند 94/1 درصد، اتریش 90/1 درصد، انگلستان 89/1 درصد، لوكزامبورگ 71/1 درصد، ایرلند 17/1 درصد، و ایتالیا با 07/1 درصد بالاتر از اسپانیا قرار دارند. نرخ متوسط در اتحادیه اروپا 97/1 درصد است در میان بخشهای استفاده كننده از بودجه اختصاص یافته به تحقیق و توسعه، به ترتیب شركتها با ( 52% یك میلیارد و دویست و شصت و یك میلیون یورو)، آموزش عالی با 31% (یك میلیون و نهصد و بیست و پنج میلیون و چهارصد هزار یورو)، دستگاههای دولتی با 16% (نهصد و هشتاد و نه میلیون یورو)، و مؤسسات غیردولتی با كمتر از یك درصد (پنجاه و یك میلیون و هشتصد هزار یورو) قرار دارند
 

جمعیت و شاخص گردشگری

اسپانیا یكی از مهمترین كشورهای توریستی جهان است. مطابق آمار سال 2002 این كشور به واسطه پذیرائی از 900/769/52 گردشگر، درآمدی بالغ بر 000/060/871/36 یورو كسب نمود كه با احتساب 000/030/317/7 یورو هزینه، درآمدی معادل 26554030000 یورو به دست آورد. از مجموع توریستهای فوِ، 7/26 میلیون نفر خارجی و مابقی اسپانیائی میباشند كشور اسپانیا به لحاظ تعداد اقامتگاههای توریستی در میان اعضای اتحادیه اروپا پس از ایتالیا و آلمان با 1383395 واحد در مكان سوم قرار دارد. مهمترین نقاط توریستی اسپانیا به ترتیب جزایر بالئار، كاتالونیا، آندالوسیا، جزایر قناری، والنسیا و مادرید میباشد. طی سال 2002، تنها در ماههای جولای و آگوست، درآمد خالص اسپانیا از صنعت گردشگری رقمی معادل 000/760/255/7 یورو بوده كه حاصل سفر 500/226/14 نفر به این كشور است
 

جمعیت و شاخص حمل ونقل

كشور اسپانیا از شبكه حمل و نقل مناسبی برخوردار است. آمار سال 2002 بیانگر آن است كه در اسپانیا بیش از 9 هزار كیلومتر اتوبان و جادههای دو بانده، 2386 كیلومتر اتوبانهای عوارضی، 164139 كیلومتر جاده اصلی و 053/501 كیلومتر جاده شوسه وجود دارد. طول جادههای اسپانیا در سال 2002 بالغ بر 459/69 كیلومتر بوده است اسپانیا در سال 2002 بالغ بر 459/69 كیلومتر بوده است. در سال 2002، در اسپانیا تعداد 000/733/18 دستگاه خودرو سواری، 000/517/1 دستگاه موتور سیكلت، 57000 دستگاه اتوبوس و مینیبوس و 000/092/4 دستگاه كامیون و كامیونت وجود داشته است. در میان كشورهای اتحادیه اروپا، اسپانیا با داشتن 442 دستگاه خودرو برای هر هزار نفر، رتبة هشتم را پس از كشورهای لوكزامبورگ (623)، ایتالیا(653)، آلمان (521)، اتریش (506)، فرانسه (463)، بلژیك (458) و سوئیس (451) در اختیار دارد
در سال 2002، بیش از 22 میلیون نفر از جمعیت اسپانیا دارای گواهینامه رانندگی بودهاند كه سهم مردان 14 میلیون و سهم زنان 8 میلیون نفر بوده است. در همین سال ،درحمل و نقل بین شهری، تعداد 1215000000 سفر با اتوبوس، 000/000/558 سفر باقطار، 000/000/485 سفر با اتوبوسهای برقی و 000/000/152 سفر نیز از طریق كشتی انجام گرفته است. در داخل شهرها، 000/000/692/1 سفر بااتوبوس و 000/000/998 سفر با مترو صورت گرفته است. بطور متوسط ماهانه دویست هزار دستگاه خودرو سواری و 40 هزار دستگاه كامیون و مینیبوس در اسپانیا تولید میشود.64% از مردم اسپانیا برای عزیمت به محل كار از خودرو شخصی، 16% از وسایل نقلیه عمومی و 4% از دوچرخه و موتور سیكلت استفاده كردهاند. 20% نیز پیاده به محل كار خود رفتهاند. این ارقام در دانشجویانی كه فاقد شغل هستند به ترتیب 44% با وسایل نقلیه عمومی، 33 % پیاده و 23 % خودرو شخصی میباشد
 

جمعیت و شاخص مهاجرت

در ژانویه 2003، تعداد 596/672/2 خارجی در اسپانیا زندگی میكردند كه این رقم درسال 1996 بالغ بر 214/524 نفر بوده است. در میان كشورهای فرستنده، اكوادر با 119/390 نفر (60/14درصد)، مراكش با 787/378 نفر (17/14 درصد) و كلمبیا با 570/244 نفر (15/9 درصد) قرار دارند. كشورها یانگلستان (04/6 درصد)، رومانی (14/5 درصد)، آلمان (84/4 درصد)، آرژانتین (09/4 درصد)، فرانسه (62/2 درصد)، ایتالیا(45/2 درصد)، پرتقال(12/2 درصد)، پرو (09/2 درصد)، بلغارستان (98/1 درصد) و چین 92/1 درصد) در مراتب بعدی هستند. در مجموع اتباع آمریكای لاتین 38/6 درصد، اروپا 35 درصد، افریقا 6/19 درصد، آسیا 8/4 درصد، آمریكای شمالی 5/1 درصد و بقیه كشورها 4/0 درصد مهاجرین به اسپانیا را شامل میشوند. بر اساس آمار مقایسه ملی آمار اسپانیا در سال 2002، تعداد 674/29 اسپانیائی از این كشور به خارج مهاجرت كردهاند كه از این تعداد 19250 نفر به اروپا بوده است (از تعداد مذكور 423/15 نفر به اتحادیه اروپا مهاجرت كردهاند). سهم افریقا 1014 نفر، قاره آمریكا 8553 نفر (ایالات متحده 2944 نفر)، آسیا 731 نفر، (18 نفر به ایران مهاجرت كرده اند) اقیانوسیه 120 نفر میباشد. در همین سال، تعداد 085/443 نفر به اسپانیا مهاجرت كردهاند. از این تعداد 154589 نفر از اروپا، 55156 نفر از افریقا، 221580 نفر از قاره امریكا، 11559 نفر از قاره آسیا (177 نفر از ایران) و 201 نفر از قاره اقیانوسیه میباشند. آمار مهاجرین خارجی در سال 2001، رقم 048/394 نفر است. این در حالی است كه رقم مهاجرین در سال 1993، بالغ بر 361/15 نفربود. از مهاجرین ایرانی 82 نفر زن و 95 نفر مرد میباشند و این تعداد در ایالات آندالوسیا (31نفر)، جزایر بالئار(3نفر)، جزایر قناری (5 نفر(، كاستیالامانچا (6نفر)، كاستیالئون (3نفر)،كاتالونیا (6 نفر(، والنسیا(20نفر)، مادرید(96 نفر)، مورسیا(5 نفر)، باسك (یك نفر) ولاریوخا(یك نفر) مستقر شده اند.
ارقام موجود نشان میدهد كه غالب مهاجرین خارجی در ایالات مادرید، آندالوسیا، كاتالونیا و والنسیا اقامت مینمایند. درسال 2002، از كل تعداد مهاجرین خارجی، 065/135 نفر تنها در مادرید سكونت كردهاند. اكثریت مهاجرین به اسپانیا را جوانان بین سنین 34-25 تشكیل میدهند و به دلیل نداشتن تخصص كافی عمدتاً در بخشهای كشاورزی، ساختمان، خدمات و هتلداری مشغول به كار میشوند. در عوض، در سنین بالا عمدتاً اتباع كشورهای اروپائی به ویژه انگلستان، آلمان و فرانسه هستند كه معمولاً بازنشسته بوده و در مناطق ساحلی مدیترانه و جزایر قناری سكونت میكنند
شهر مالاگا بیشترین تعداد مهاجرین اروپائی را در خود جای داده است. مهاجرین پرتقالی در منطقه مرز اسپانیا با پرتقال و بیشتر در شهرهای باداخوز ، اورنزه وپونته بدرا متمركز شده و مهاجرین مراكشی و امریكای لاتینی عمدتاً نقاط شهری بزرگ نظیر مادرید وبارسلون ساكن میشوند. این دو شهر در مجموع 40% از كل مهاجرین به اسپانیا را در خود جای دادهاند. نقاط مركزی اسپانیا كمترین میزان مهاجر را پذیرفته اند. نرخ اشتغال خارجیان دراسپانیا 70% و نرخ بیكار آنان 17% است.
از نظر تحصیلات، 19% از مهاجرین دارای تحصیلات ابتدائی، 53% دارای تحصیلات متوسطه، 6/14 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی، 5/9% دارای سواد خواندن ونوشتن و 2/3 درصد بیسواد هستند این درحالی است كه تنها 5/13 درصداز جمعیت 16 سال به بالا در اسپانیا، دارای تحصیلات دانشگاهی هستند
بیش از یك میلیون نفراز مهاجرینی كه در حال حاضر در اسپانیا زندگی میكنند بین سالهای 1991- 2001 وارد این كشور شدهاند. 58% از این تعداد ظرف سالهای 2001-1999 وارد شدهاند كه عمدتاً از دو كشور اكوادر و مراكش هستند. تنها 4% از مهاجران قبل از سال 1960 و 4% بین سالهای 1970-1961 وارد اسپانیا شدهاند.
لازم به ذكر است كه بیشترین تعداد اسپانیائیهای متولد شده در خارج از كشور در سال 2001 در فرانسه متولد شدهاند (194/118 نفر) و پس از آن مراكش (175/82 نفر) و آلمان (911/63نفر) قرار دارند. تعداد خارجیان متولد در اسپانیا در همین سال 326/71 نفر بوده كه 6/4 درصد از كل خارجیان مقیم اسپانیا را تشكیل میدهند

 

مهاجرت

در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۳) دولت اسپانیا با اجرای طرح سه ماهه عفو عمومی به عده مشخصی از افراد بیگانه فاقد مدرک، اقامت قانونی اعطا کرد. در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۶) به ۸۴۱۷۰ نفر در اسپانیا تابعیت داده شد که بیشتر آنها اهل اکوادور، کلمبیا و مراکش بودند. بخش قابل ملاحظه ای از اتباع خارجی ساکن در اسپانیا از دیگر کشورهای غربی و مرکزی اروپا آمده اند و بیشتر آنها بریتانیایی، فرانسوی، آلمانی، هلندی و نروژی هستند و بیشتر در مناطق ساحلی مدیترانه و جزایر بالئاری به گذران دوره بازنشتگی مشغول هستند.
جمعیت قابل توجهی از اسپانیایی تبارها در سایر نقاط جهان به ویژه در آمریکای لاتین زندگی می کنند. با آغاز قرن پانزدهم جمعیت زیادی از ایبریایی ها وارد آمریکای لاتین شدند. امروزه بیشتر سفیدپوستان آمریکای لاتین ریشه ای از اسپانیا و پرتغال دارند.

تعطیلات رسمی اسپانیا:
: با توجه به ساختار فدرال اسپانیا، هر یك از ایالات و مناطق این كشور دارای تعطیلات مختص به خود میباشند لیكن تعطیلات رسمی در اسپانیا به قرار زیر است:
• اول‌ ژانویه، سال‌ نو
• ششم‌ ژانویه، روز پادشاهان‌
• 19 مارس San José
• عیدپاك‌ در هر سال جابجا می شود،
• اول‌ می، روزكارگر
• پانزدهم‌ آگوست Feast of the Assumption
• دوازدهم اکتبر، روز ملی اسپانیا
• اول‌ نوامبر All Saints Day
• ششم‌ دسامبر، روز قانون‌ اساسی‌
• هشتم‌ دسامبر، روز عروج‌ مقدس ‌Immaculate Conception
• بیست‌ و پنج دسامبر، روز تولد حضرت‌ مسیح

تاریخ و فرهنگ

تاریخ

عصر باستان
قدیمی‌ترین ساکنان شبه‌جزیره ایبریا تشکیل دهندگان تمدّن‌های ایبری و باسکی بوده‌اند. در هزاره اول ق.م.، بخشی از اقوام سلت وارد مناطق شمال غربی شبه‌جزیره شدند. از آمیزش سلت‌ها و ایبرها هم، تمدن سلت‌ایبری در مناطق مرکزی به وجود آمد. در همین دوره، فنیقیان شهرهایی را در کرانه‌های مدیترانه و در سواحل اقیانوس اطلس در جنوب کشور بنیان گذاشته -مثل کادیس، مالاگا و غیره- و در آن‌ها صنعت را رونق دادند. یونانیان هم به قصد تجارت با مناطق داخلی به عمارت بنادری در کرانه‌های شمالی مدیترانه پرداختند.
در قرن سوم ق.م.، قرطاج برای دفاع از شبکه تجاری خود در برابر رم، وارد شبه‌جزیره شده و به استعمار مناطق ایبرنشین و سلت‌ایبرنشین پرداخت. مرکز قرطاجیان در شبه‌جزیره، بندر مهم قرطاج هدشت نوین (Cartagena ی کنونی) بود. طیّ جنگ‌های پونیک، که بین قرطاج و جمهوری رم به وقوع پیوست، شبه‌جزیره ایبری مرکز قشون‌کشی‌های کارتاژها به سمت رم بود. بعد از دومین جنگ پونیک، رومیان تسخیر شبه‌جزیره را شروع کردند و این روند تا سال ۱۹ ق.م. ادامه داشت.
با پیروزی رومیان، شبه‌جزیره ایبری جزو امپراتوری رم شد. اوّلین شواهد موجود، تاریخ رواج مسیحیت را در اسپانیا به قرن چهارم م. می‌رساند. در سال ۳۸۰، امپراتور تئودوسیوس اوّل مسیحیت را دین رسمی کلّ قلمرو رم اعلام کرد.

سده‌های میانه
در قرن پنجم میلادی، گروه‌هایی از اقوام ژرمانیک به اضافه‌ی یک قوم ایرانی به اسم الان‌ها امپراتوری رم را که به مرحله انحطاط خود رسیده بود تسخیر کردند. از این میان، قوم ویزیگوت در اسپانیا قدرت را به دست گرفت و سلسله پادشاهی‌ای تشکیل داد که قلمرو آن کلّ شبه‌جزیره و مناطق جنوب فرانسه را در بر می‌گرفت. مذهب آن‌ها، بر خلاف اکثر ساکنان اسپانیا که کاتولیک بودند، آریوئی بود تا این که در سال ۵۸۹ م. رکاردوس اول به مذهب کاتولیک روی آورد. ویزیگوت‌ها به کشور خودشان هیسپانیا می‌گفتند. در سال ۷۱۱ م. هیسپانیا مورد حمله مسلمانان عرب و بربر، به رهبری طارق بن زیاد قرار گرفت و بعد از چند سال، تقریباً تمامی سرزمین‌هایش با اسم اندلس به صورت یکی از ولایات تحت سلطه‌ی بنی امیه دمشق در آمد. بعد از سقوط حکومت امویان دمشق، در سال ۷۵۶ م. یکی از آنها به اسم «عبدالرحمان داخل» موفق به تاسیس یک امارت مستقلِ از خلفای نوپای عباسی در قلمرو اندلس شد. تثبیت قدرت سیاسی این امارت و رقابت بین‌المللی با عباسیان بغداد و فاطمیان مصر باعث شد در سال ۹۲۹ م. عبدالرحمان سوم لقب خلیفه را اتخاذ کند.
دوره‌ی خلافت اموی، که اوج قدرت سیاسی مسلمانان در شبه‌جزیره‌ی ایبری به شمار می‌رود بعد از یک قرن تسلط با "فتنه اندلس" ختم یافت. اختلافات داخلی گوناگون به جنگ‌های داخلی و تشکیل امارت‌های جداگانه ملوک‌الطوایفی انجامید که سلطان برخی از آنها مسلمان بود و برخی دیگر در نیمه شمالی شبه‌جزیره تابع کلیسای رم بودند. تضعیف تدریجی امارات اسلامی باعث شد امارات مسیحی قلمرو خود را بسط بدهند و به مرور نیز متحد شوند. در قرن سیزدهم م.، شبه‌جزیره به پنج تا مملکت تقسیم شده بود: آراگون، ناوار، کاستیل یا همان کاستیا (به زبان اسپانیایی Castilla)، پرتغال و گرانادا که از این پنج تا تنها گرانادا تحت سلطه خداندان مسلمان بنی نصر بوده است.
در سال ۱۴۶۹ م.، اتحاد دو مملکت مسیحی کاستیا و آراگون با وصلت ایزابلای یکم کاستیا و فردیناند دوم آراگون متحقق شد. گسترش دامنه‌های تحت سلطه مسیحیان با تکمیل تصرف جزایر قناری توسط کاستیا در سال ۱۴۷۸ م. ادامه یافت، و بعد از آن نیز با امضای کاپیتولاسیون تحویل گرانادا در ۱۴۹۲ م. توسط ملک ابوعبدالله محمد دوازدهم، که طبق آن پادشاهان کاتولیک ایزابلا و فردیناند موظف رعایت دین اسلامی ساکنین گرانادا شدند. با تحویل گرانادا آخرین هسته سلطه اسلامی در شبه‌جزیره‌ی ایبری پس از ۷۸۱ سال از میان رفت. در همان سال٬ کریستف کلمب با سرمایه‌گذاری ملکه ایزابلا کاشف جهان نو شد و باز در همان سال نیز فرمانروایان کاتولیک دستور به ترک مذهب و گرایش به مسیحیت میا اخراج یهودیان از اسپانیا بعد از بیش از دو هزار سال سابقه حضور شبه‌چزیره ایبری. مدتی پس از اخراج یهودیان٬ مسلمانان نیز مجبور به ترک مذهب یا به خروج از اسپانیا شدند. برای تعقیب انحرافات از مذهب کاتولیک و تقیه‌ی یهودیان و مسلمانان٬ ملکه ایزابلا از سال ۱۴۸۰ م. دادگاه انگیزیسیون را تاسیس کرده بود. روند تمرکز قدرت در شبه‌جزیره با تصرف ناوارا توسط ملک فردیناند در سال ۱۵۱۲ ادامه یافت، که این امر باعث شکلگیری مرزهای اصلی اسپانیای کنونی شد.

عصر مدرن
اسپانیا در قرون جدید (۱۶ و ۱۷ م.) قوی‌ترین کشور استعمارگر جهان بوده‌است.
 

فرهنگ و آموزش

اسپانیا با این موقعیت ویژه در محل تلاقی دو فرهنگ اسلامیـ شرقی و اروپایی غربی از جایگاه خاصی در میان ملل اروپایی برخوردار گردید و طی قرون 16 و 17 كه به عنوان عصر طلایی تمدن اسپانیا معروف است، این كشور سرآمد كشورهای اروپایی از نظر سیاست، ادبیات، هنر، الهیات حقوق و علوم بود. در این عصر كه تا سال 1680 بطول انجامید نویسندگانی همچون لوپه دوگا، كودو، كالدرون و گونگورا و نیز نقاشانی همچون ولازكز، ال گره كو، موریلو و زور باران اسپانیا را مركز هنر و ادبیات عصر خود ساخته بودند. ولی شاید معروفترین نویسنده اسپانیایی این عصر میگلد سروانتس باشد كه با به استهزاء گرفتن اشرافیت عصر خود در كتاب دن كیشوت یادگاری جاودان از خود بر جای گذاشت.
فرهنگ سنتی اسپانیا كه ریشه عمیقی در مذهب، خصوصاً كاتولیسیسم داشت، با حركت عمومی اروپا به سوی سكولاریسم در قرن هیجدهم به نوعی انزوای خود خواسته گرائید. این وضعیت در قرن نوزدهم به نوعی برخورد میان دو دیدگاه سنتی و ناسیونالیست از یك سو و طرفداران لیبرالیسم اروپایی انجامید. همین وضعیت موجب ابداع و رشد مكاتب برجسته و بدیع هنری در اسپانیا گردید. شاید بتوان سالوادور دالی و پیكاسو، دو تن از نامآورترین نقاشان صاحب سبك اسپانیایی در دوران معاصر، را ثمرات این برخورد دانست.

ادیان و مذاهب
اسپانیا به تبع موقعیت جغرافیای خود و ورود ملیتهای مختلف به این خطه، از خصوصیات مختلف فرهنگی این ملل، ازجمله مذهب، تاثیر پذیرفته است. فتح اسپانیا توسط رومیان مذهب اساطیری روم باستان را به اسپانیا آورد و با مسیحی شدن امپراطور، مسیحیت به اقصی نقاط امپراطوری گسترش یافت. عبور مسلمانان از تنگه جبلالطارق در سال 711 میلادی جای پایی را برای اسلام درغرب اروپا باز كرد كه خیلی زود تقریباً تمامی شبه جزیره ایبریا را دربرگرفت. آثار حكومت مسلمانان در شهرهای قرناطه (گرانادا)، قرطبه (كوردوبا) و اشبیلیه (سوویا) هنوز هم برجا مانده است. اما خروج آخرین بازماندگان حكومت مسلمانان در 1492 میلادی ازجنوب اسپانیا این كشور را به دژ مقدم مذهب كاتولیك در غرب اروپا تبدیل كرد. موفقیت در اخراج مسلمانان از غرب اروپا به همراه توفیق اسپانیا در جهانگشائی، ازاین كشور تصویری به عنوان مدافع و گسترش دهنده مسیحیت در نیمكره غربی ایجاد كرد كه تا سالها حفظ شد. اسپانیا با سلطه بلامنازع خود بر تمامی كشورهای امریكای لاتین (بجز برزیل)، به همراه زبان و فرهنگ اسپانیایی، مذهب كاتولیك را نیز در این خطه گسترش داد. این موقعیت ویژه برای زدودن هرگونه آثار نفوذ اسلام كه نزدیك به هشت قرن (781 سال) در این سرزمین حضور داشت همراه بوده است. همین وضعیت موجب گشت كه طی سالهای پس از اخراج مسلمانان و یهودیان از اسپانیا، مذهب كاتولیك به صورت مذهب غالب كشور درآید.
مسیحیت بیش از 96 درصد جمعیت اسپانیا مسیحی كاتولیك هستند. تعداد كلیساهای اسپانیا حدود 000/61 عدد ذكر شده است. حضور گسترده كلیسا در زندگی روزمره در دوران فاشیسم فرانكو نیز كاملاً محسوس بود ولی با مرگ فرانكو در سال 1975و به موازات روند صنعتی شدن و رشد شهرنشینی در اسپانیا تاثیرات منفی تحولات بر آداب و عادات مذهبی مردم آشكار گشته و میزان نفوذ كلیسا در زندگی روزمره مردم كاهش یافت. ماده 16 قانون اساسی 1978 ضمن تاكید بر آزادی مذهبی اعلام میدارد كه دیگر هیچ مذهبی به عنوان مذهب رسمی كشور شناخته نمیشود و بدین ترتیب كلیسای كاتولیك دیگر از موقعیت ویژه خود برخوردار نیست. ولی دولت همچنان از كلیسای كاتولیك حمایت وبه آن كمك میكند. كلیسای كاتولیك پس از مرگ فرانكو و استقرار رژیم دمكراتیك از این رژیم حمایت كرد و بدین طریق به ایجاد روحیه تسامح در جامعه اسپانیا كمك كرد. با این حال روابط میان كلیسا و دولت همچنان حساس باقی مانده است.
مخالفت كلیسا با طرح قانون طلاِ و شدت یافتن محافظهكاری اسقفهای اسپانیایی پس از انتخاب پاپ ژان پل دوم در 1978، منجر به شدت یافتن اختلافات میان كلیسا و سیاستمداران لیبرال گردید. وقوع كودتا ناموفق سال 1981 به تلاش متقابل دو گروه برای رسیدن به نوعی تفاهم میان حفظ آزادیهای مذهبی درعین موقعیت ویژه كلیسا انجامید. در ژوئن 1981 طلاِ قانونی شد و در عوض اعتراضات نسبت به حمایتهای دولت ازمدارس كلیسایی تقریباً از بین رفت.
تشكیلات كلیسایی در اسپانیا دربرگیرنده 13 حوزه سراسقفی است كه این حوزهها نیز خود به 52 حوزه اسقفی تقسیم میگردند . حوزههای سراسقفی مادرید و بارسلون مستقیماً با واتیكان درارتباط میباشند، ولی یازده حوزه سراسقفی دیگر تحت رهبری سراسقف «تولد» شورای اسقفی اسپانیا را تشكیل میدهند.
اسلام تا قبل از سال 1975 اثری از فعالیت و حضور مسلمانان در جامعه اسپانیا مشهود نبود. بدنبال مرگ فرانكو و تغییر نظام حاكم بر اسپانیا، بر اثر ورود دانشجویان عرب و مهاجرت اتباع كشورهای اسلامی بتدریج موقعیت مسلمانان در این كشور تغییر یافت. در این سالها تعدادی از مردم كشورهای اسلامی، بویژه كشورهای عربی، مركز فعالیتهای خود را به اسپانیا منتقل نمودند و در نقاطی مانند بارسلون، والنسیا، كوردوبا، مالاگا، گرانادا و مادرید رحل اقامت افكندند. برخی شعائر و شئونات اسلامی خود را حفظ كردند و برخی نیز با عنوان مسلمان در فرهنگ اسپانیایی مستحیل شدند و سرمایه خود را در زمینههای مورد توجه جامعه اسپانیا به كار انداختند. اغلب مسلمانان ساكن در اسپانیا ازاهالی شمال افریقا، عربستان سعودی، كویت، امارات عربی متحده و سوریه هستند. بخش اعظم مسلمانان ساكن در اسپانیا در شهرهای سئوتا، ملییا و استانهای جنوبی اسپانیا زندگی میكنند.

دموگرافی مذهبی در اسپانیا
براساس آمار منتشره توسط كلیسای كاتولیك در سال 1998، بالغ بر 63/93 درصداز جمعیت اسپانیا دارای مذهب كاتولیك هستند. همچنین مطابق نتایج یك تحقیق منتشره توسط «مركز تحقیقات جامعهشناسی» در فوریه 2002، بالغ بر 1/82 درصداز مردم اسپانیا خود را كاتولیك معرفی كردهاند. از این تعداد، 19 درصد به آداب مذهب كاتولیك كاملاً پای بند میباشند. براساس تحقیق اخیر، 2/10 درصد اعلام كردهاندكه به هیچ آئین خاصی اعتقاد ندارند و 4/4 درصد خود راكاملاً بی دین معرفی كردهاند. 2 درصد نیز معتقد به دیگر ادیان بودهاند. «فدراسیون جوامع انگلیكان مذهب»، خود را نماینده 350 هزار پروتستان اسپانیائی معرفی مینماید لكن مدعی است كه تعداد 800 هزار پروتستان خارجی كه عمدتاً از كشورهای اروپائی هستند، حداقل شش ماه در سال را در اسپانیا سكونت میكنند. «فدراسیون جوامع مسلمان اسپانیا»، مدعی است كه نزدیك به یك میلیون مسلمان (شامل مهاجرین قانونی و غیرقانونی) در اسپانیا زندگی میكنند.
تحقیق مذكور همچنین بیانگر حضور 50 هزار یهودی و 9 هزار بودائی در اسپانیا است.
در ماه می 2002، مركز ثبت جوامع مذهبی ثبت 706/11 تشكل كاتولیك و 1188 تشكل مسیحی غیركاتولیك كه از این تعداد 604 تشكل پروتستان هستند را اعلام داشت. بعلاوه، تعداد پنج تشكل مذهب ارتدوكس، پانزده تشكیل یهودی، دو تشكل بهائی، سه تشكل هندو و سیزده تشكل بودائی نیز به ثبت رسیدهاند.
تشكلهای اسلامی ثبت شده در این مركز 159 واحد اعلام شده است. مهتمرین سازمانهای اسلامی موجود در اسپانیا عبارتند از: مركز اسلامی در شهرهای سویا، مادرید، بورسیا، بارسلون، كردوبا، سئوتا و... مدارس اسلامی زاراگوزا،جامعه فرهنگ عربی مادرید، جامعه العمل بارسلون، جامعه اسلامی آندلوس در كوردوبا، مركز اسلامی ابن رشد دركوردوبا، جماعت اسلامی ال آندالوس در آلمریا، جامعه اسلامی والنسیا، جامعه اسلامی مسلمانان سئوتا، جامعه اسلامی بدردرملیا، جامعه اسلامی مادرید و... ـ مهمترین مساجد اسپانیا، مسجد و مركز اسلامی مادرید، مسجدالایمان مادرید، مسجدالنور بارسلون، مسجدالرحمان بیلبائو، مسجدالرساله النبوی كادیز، مسجدالمؤمن مالاگا، مسجدالهدی لوگرونیو،مسجدالنصر بارسلون، مسجد السلام تاراگونا، مسجد التوبه بارسلون، مسجدالسُنه ویتوریا، مسجد بدر بیلبائو، مسجد كاسابلانكا در مالاگا، مسجد رمضان بارسلون، مسجد یونس بارسلون، مسجد ملك عبدالعزیز آل سعود در ماربیا، مسجد الیكانته، مسجد عبدالرحمان ایبیزا، مسجد التقوی گرانادا و... هستند.

مؤسسات فرهنگی
قدیمترین مؤسسه فرهنگی اسپانیا مؤسسه سلطنتی زبان نام دارد كه در زمان فلیپ پنجم در سال 1713 تأسیس شده است. هدف اصلی این مؤسسه ترویج و تعیین استانداردهایی به منظور حفظ خلوص و شكوفایی زبان كاستیانا است. این هدف از طریق انتشار فرهنگهای زبان كاستیلی و اعطای جوائز به فعالان زبان كاستیانا پیگیری میشود. از جمله مراكز فرهنگی دیگر میتوان به آكادمی سلطنتی تاریخ، آكادمی سلطنتی هنرهای ظریفه سن فرناندو، آكادمی سلطنتی علوم دقیقه، فیزیك و ملی، آكادمی سلطنتی علوم اخلاقی و سیاسی و آكادمی ملی سلطنتی طب نام برد. تمامی این مؤسسات در سال 1938 تحت پوشش مركز هماهنگ كنندهای به نام انستیتو اسپانیا در آمده اند. شورای تحقیقات علمی كه در سال 1939 تأسیس گردیده است، فعالیتهای تحقیقاتی چند صد مركز تحقیقاتی در اسپانیا را هدایت میكند. انستیتو همكاریهای ایبریا و امریكا ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و زبانی با امریكای لاتین را حفظ میكند. این مؤسسه دفاتری را برای تنظیم مبادلات فرهنگی و نیز كتابخانه مهم فرهنگ هیسپانیك را با بیش از پانصد هزار جلد كتاب اداره میكند. مؤسسه مزبور همچنین دفاتر متعددی را نیز در كشورهای مختلف شمال و جنوب امریكا به منظور ترویج فرهنگ هیسپانیك اداره مینماید.
مؤسسه سروانتسنیز از دیگر مؤسسات فرهنگی است كه در چارچوب وزارت امور خارجه به آموزش زبان اسپانیائی در اقصی نقاط جهان مشغول است.

نظام آموزشی اسپانیا
نظام آموزشی رسمی در اسپانیا از مقطع ابتدائی، متوسطه و دانشگاهی تشكیل شده است. لیكن قبل از مقطع ابتدائی، دوره آموزشی كودكان وجود دارد كه هدف اصلی از برگزاری این دوره، تقویت توانائیهای فیزیكی و شخصیتی كودكان است. این مقطع مركب ازدو بخش تا سه سالگی و از سه سالگی تا 6 سالگی است. آموزش هنرهائی نظیر نقاشی، موزیك های ساده، بازیهای دسته جمعی از جمله مواد آموزشی در این دوره است. آموزگاران این دوره همگی متخصص در آموزش كودكان هستند.
در مقطع ابتدائی كه تحصیلات پایه نیز نامیده میشود، از سه دوره دو ساله تشكیل میشود. این مقطع اجباری و رایگان است. در هر یك سه دوره مذكور طی هفته 25 ساعت آموزش داده میشود كه عموماً شامل آموزش ریاضی، زبان اسپانیائی، زبان خارجی، مذهب، هنر و... میباشد.
مقطع آموزش متوسطه Educacion Secundaria Obligatoria (E.S.O) كه یك دوره چهار ساله پس از مقطع ابتدائی است. این مقطع از 12 سالگی تا پایان شانزده سالگی به طول میانجامد. این مقطع شامل دو پایه دو ساله میباشد. شرط ورود به این مقطع، كسب نمره قبولی در مقطع ابتدائی است. آموزش زبان و ادبیات اسپانیائی، آموزش زبان و ادبیات محلی، زبان خارجی، ریاضیات، تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، فیزیك، كامپیوتر، علوم طبیعی، علوم فنی، علوم مذهبی و موزیك از مهمترین دروس این مقطع است.
پس از خاتمه دروس مذكور، فارغ التحصیلان میتوانند یا وارد دوره دو ساله پیش دانشگاهی (Bachillerato) شوند و یا در دوره فنی مشغول به تحصیل شوند. راه سومی نیز وجود دارد كه آن ورود به بازار كار است.
دوره پیش دانشگاهی آخرین مرحله تحصیلات متوسطه است كه داوطلبانه بوده ومعمولاً از 16 تا 18 سالگی میباشد.
هدف این دوره، ایجاد آمادگی در دانشآموزان بمنظور ورود به تحصیلات عالیه است. دوره پیش دانشگاهی دارای چهار شاخه متمایز است كه عبارتند از هنر، علوم طبیعی و بهداشتی، علوم انسانی و اجتماعی، تكنولوژی.. پس از طی دوره پیشدانشگاهی، دانش آموزانی كه از امتحانات مربوطه گذر كرده باشند، میتوانند وارد دوره عالی فنی حرفهای، رشتههای دانشگاهی و یا آموزش عالی هنری شوند. تحصیلات دانشگاهی شامل سه دوره فوق دیپلم، لیسانس و دكتری' است. در آموزش عالی اسپانیا دوره فوقِ لیسانس وجود ندارد و پس از اخذ لیسانس، دوره دكتری' مركب از یك دوره یك ساله حضور در كلاس و گذراندن 20 واحد تحصیلی و انجام یك تحقیق 12 واحدی است كه پس از طی این دور مرحله، دانشجو صاحب مدرك "دیپلم تحصیلات عالیه " Diploma de Estudios Avanzada (D.E.A) میشود و پس از آن میتواند تز دكتری' را آغاز نماید كه در صورت موفقیت، صاحب مدرك PhD میشود.

دانشگاههای اسپانیا
مهمترین دانشگاههای اسپانیا عبارتند از: دانشگاه كمپلوتنسه مادرید، دانشگاه آتونوما مادرید، آموزش راه دور (U.N.E.D) مادرید، خوان كارلوس مادرید، پلی تكنیك مادرید، آتونوما بارسلون، دانشگاه بارسلون، دانشگاه بینالمللی كاتالونیا، اوبرتابارسلون، پومپئوفابرابارسلون، دانشگاه سالامانكا، دانشگاه، منندز پلایودركانتابریا، دانشگاه سویا، دانشگاه والنسیا، دانشگاه بایادولید. دانشگاههای كمپلوتنسه مادرید (1508 میلادی)، دانشگاه گرانادا (1531 میلادی)، دانشگاه سویا (1505میلادی)، دانشگاه زاراگوزا (1542 میلادی)، دانشگاه والنسیا (1499 میلادی)، دانشگاه ویادولید )1292) از قدیمی ترین دانشگاههای اروپا میباشند. دانشگاه كمپلوتنسه مادرید مهمترین دانشگاه كشور، دانشگاهی دولتی است كه قدمتی نزدیك به 500 سال دارد. تعداد دانشجویان این دانشگاه 757/104 نفر در سال تحصیلی 2003-2004 بوده است. این دانشگاه با 6066 نفر استاد، در 72 رشته تحصیلی فعالیت دارد.
لازم به ذكر است كه بیشترین تعداد دانشجو متعلق به دانشگاه آموزش راه دور (U.N.E.D) است كه یك دانشگاه مكاتبهای است. این دانشگاه دارای 500143 دانشجو است. در سال 2001، بالغ بر 9678337 نفر از اتباع اسپانیا تحصیلات دانشگاهی را به اتمام رساندهاند كه از این تعداد 8309193 نفر مرد و 1379143 نفر زن هستند. گرایش زنان به رشته های علوم اجتماعی و رشته های مرتبط با بهداشت و آموزش و گرایش مردان به رشته های فنی، مهندسی و معماری است.

موزه های اسپانیا
بر اساس آمار سال 2000، در كل اسپانیا تعداد 1125 موزه از انواع مختلف ثبت شده است كه از این تعداد، 158 موزه باستان شناسی، 69 موزه هنرهای معاصر، 85 موزه هنرهای زیبا، 72 خانه ـ موزه، 39 موزه علوم وتكنولوژی، 37 موزه علوم و تاریخ طبیعی، 156 موزه مردمشناسی، 168 موزه عمومی، 222 موزه اختصاصی، 50 موزه تاریخی و 51 موزه از انواع دیگر میباشد.
از رقم فوِق 679 موزه عمومی و 346 موزه خصوصی هستند، و 94 موزه در اختیار وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا است. موزه «ال پرادو» مهمترین موزه اسپانیا است و كه دارای تابلوهای نفیس و آثار حجمی متعددی از سراسر جهان است.
موزه بزرگ ملی هنر در ردیف موزه های بزرگ جهان در مادرید واقع شده است. این موزه طی سالهای اخیر با خرید آثار متعدد متعلق به نقاشان اسپانیایی قرن نوزدهم توسعه بسیاری یافته است. موزه آكادمی هنرهای ظریفه سانفرناندو، موزه ملی باستان شناسی در مادرید، موزه هنرهای كاتالونیا در بارسلون و موزههای هنرهای ظریفه در بیلبائو و سویل از جمله دیگر موزههای اسپانیا هستند. بسیاری از مجسمههای مذهبی در موزه ملی مجسمههای الوان در شهر با یادولید نگاهداری میشوند و آثار بجای مانده از «الگركو» نیز در منزل شخصی وی كه در تولد و به موزه تبدیل شده، به نمایش گذاشته شده است. موزه ارتش و نیروی دریایی در مادرید از دیدگاه تاریخی جالب توجه میباشند. موزه دریانوردی در زرادخانههای سلطنتی در بارسلون نیز از دید مطالعات تاریخی حائز اهمیت میباشد.
در اسپانیا تعداد زیادی موزه های خصوصی و شخصی نیز وجود دارد كه از جمله آنها میتوان موزه سرالبو در مادرید، موزه مارز، موزه لباس و پیكاسو در بارسلون، موزه یهودیان سفاردی در تولدو و موزه هنرهای آبستره در كوئنكا را نام برد

كتابخانه ها و مراكز اسناد
معروفترین و قدیمترین كتابخانه اسپانیا كتابخانه ال اسكوریال است كه تا قرن نوزدهم الگویی برای كتابخانههای دیگر اروپایی بود. كتابخانه سلطنتی كتابخانه مهم دیگری است كه در قرن هیجدهم تأسیس شده و یك قرن بعد به كتابخانه ملی مادرید تغییر نام داد. این كتابخانه در اصل از كتابهای كتابخانههای شخصی و كلیسایی كه توسط دولت ضبط شده بود، تشكیل میگردید. كتابخانه خصوصی سلطنتی یا كتابخانه كاخ در كنار كتابخانههای آكادمیهای سلطنتی كتابخانه شورای عالی تحقیقات علمی و كتابخانههای استانی مجموعاً شبكه گستردهای از كتابخانهها را در سراسر اسپانیا تشكیل میدهند.

علاوه بر اینها اسپانیا دارای چهار مركز عمده برای جمعآوری اسناد تاریخی این كشور میباشد. این مراكز عبارتند از:
الف) آرشیو تاریخی ملی در مادرید،
ب) آرشیو عمومی سیمانكا،
ج) آرشیو عمومی سرخپوستان در سودیسیا، كه حاوی اسناد مربوط به دولتهای تابع اسپانیا در مستعمرات میباشد
د) آرشیو عمومی پادشاه آراگون در بارسلون كه اهمیت ویژهای در مطالعه تاریخی قرون وسطی دارد.

دیگر مراكز فرهنگی
اركستر ملی اسپانیا كه تقریباً بلافاصله پس از جنگهای داخلی (39-1936 (تأسیس شده است، فعالیت خود را انحصاراً در زمینه موسیقی سمفونیك دنبال میكند. اركستر سمفونی رادیو و تلویزیون اسپانیا كه اولین برنامه خود را در سال 1965 اجرا كرد علیرغم سابقه كمتر خود به دلیل استفاده از وسایل ارتباط جمعی، مخاطبان بیشتری داشته است. مركز این دو اركستر به همراه اركستر سمفونیك و اركستر فیلارمونیك اسپانیا در شهر مادرید میباشد. تنها اركستر فعال در خارج از مادرید، اركستر شهر بارسلون است كه از سوی شهرداری این شهر مورد حمایت قرار میگیرد. همچنین سالن اپرای لیسیوم كه متعلق به بخش خصوصی بوده و در شهر بارسلون واقع است.
مهمترین جوائز ادبی كه سالانه در اسپانیا اهدا میشوند عبارتند از: نادال و پلانتا برای داستان، آدونیس برای شعر و سروانتس برای نویسندگان خارجی كه به زبان اسپانیایی مینویسند.

زبان و خط
زبان رایج در سراسر اسپانیا زبان كاستیانا یا همان اسپانیایی مدرن استاندارد و زبان رسمی این كشور میباشد. بیش از 70 درصد مردم اسپانیا به این زبان تكلم میكنند. این زبان یكی از زبانهای لاتینی است كه در آن آثاری از زبانهای دیگر اقوامی كه قبل و بعد از رومیها بر اسپانیا حكم راندهاند، از جمله زبان سلتی و عربی میتوان یافت. زبان كاستیانا گویشهای مختلفی دارد كه عمدتاً به تفاوت در تلفظ لغات محدود میگردد. از جمله اقلیتهای زبانی اسپانیا میتوان به زبانهای كاتالان، گالیسی و باسك نام برد. كاتالان زبان لاتینی نزدیك به فرانسوی رایج در جنوب فرانسه است و حدود 20 درصد مردم اسپانیا به این زبان صحبت میكنند. غالب جمعیت كاتالونیا، جزایر بالئار و والنسیا به این زبان صحبت میكنند. زبان كاتالان زبانی توسعه یافته و دارای غنای ادبی در زمینه شعر و داستان میباشد و به همین دلیل در قانون اساسی مصوب 1978 زبان كاتالان در كنار زبان كاستیانا به عنوان زبان رسمی كاتالونیا شناخته شده است. زبان گالیسی از زبان پرتغالی مدرن ریشه گرفته و از زبانهای لاتینی است. این زبان در قرن سیزدهم به عنوان زبان رسمی دربار شناخته شده بود، اما به مرور زمان اهمیت و جایگاه خود را از دست داده و امروز تنها در منطقه گالیسیا واقع در شمال غربی اسپانیا و در مجاورت مرزهای شمالی پرتغال بدان مكالمه، صحبت میشود. قانون اساسی 1978 اسپانیا زبان مزبور را به عنوان زبان رسمی این مناطق شناسایی نموده است و امروزه حدود 7 درصد جمعیت اسپانیا به این زبان صحبت میكنند. مهمترین زبان غیركاستیانا زبان رایج در منطقه باسك است. زبان باسك نه لاتینی و نه از ریشه هند و اروپایی است و تنها حدود یك درصد مردم اسپانیا به زبان باسك صحبت میكنند. ریشه این زبان معلوم نیست ولی قبل از ورود رومیها نیز در شبهجزیره ایبریا رایج بوده است. این زبان امروزه تنها در روستاها و مناطق ماهیگیرنشین باسك و ناوارا در شمال اسپانیا مورد استفاده قرار میگیرد. طی سالهای دهههای 1960 و 1970 احیای زبان باسك در میان روشنفكران محملی برای كسب هویت نژادی مستقل گردید و طبق قانون اساسی 1978 این زبان نیز به عنوان زبان رسمی محلی پذیرفته شده است.

رسانه های گروهی
قانون‌ اساسی‌ مصوب‌ 1978 اسپانیا آزادی‌ فكر، عقیده‌ و بیان‌ و نیز حق‌ دریافت‌ و انتشار اطلاعات‌ واقعی‌ را مورد تاكید و تضمین‌ قرار می‌دهد مشروط‌ به‌ آنكه‌ اعمال‌ این‌ حقوِ همراه‌ با رعایت‌ قوانین‌ ناظر بر حفظ‌ اسرار حرفه‌ای‌، امور خصوصی‌، احترام‌ و شرف‌ افراد همراه‌ باشد. مطبوعات‌ اسپانیا نقش‌ برجسته‌ای‌ در انتقال‌ از رژیم‌ فرانكو به‌ دمكراسی‌ در نیمه‌ دوم‌ دهه‌ 1970 داشته‌اند. قوانین‌ تكمیلی‌ مربوط‌ به‌ وضعیت‌ مطبوعات‌ در اوایل‌ دهه‌ 1980 به‌ تصویب‌ رسید.
طی‌ سالهای‌ اخیر رسانه‌های‌ گروهی‌ در اسپانیا از وسعت‌ و كیفیت‌ قابل‌ توجهی‌ برخوردار شده‌ و افكار عمومی‌ در معرض‌ تاثیر شگرف‌ انواع‌ رسانه‌ها قرارگرفته‌ است‌. براساس‌ آمار منتشره‌ توسط‌ مركز «مطالعه‌ عمومی‌ رسانه‌های‌ گروهی‌ ( Estudio General de Medios (EGM میزان‌ حضور و نفوذ رسانه‌های‌ گروهی‌ در میان‌ مردم‌ در سال‌ 2002 به‌ شرح‌ زیر بوده‌ است‌:

- مردم‌ اسپانیا در میان‌ وسایل‌ ارتباط‌ جمعی‌، بیش‌ از هر چیز بیننده‌ تلویزیون‌ می‌باشند. در سال‌ 2002 بیش‌ از 90% مردم‌ بیننده‌ تلویزیون‌، 57% شنونده‌ رادیو، 52% خواننده‌ نشریات‌، 38% خواننده‌ روزنامه‌، 23% استفاده‌ كننده‌ از اینترنت‌ و 10% علاقمند به‌ سینما بوده‌اند.
- در میان‌ كشورهای‌ اروپائی‌، در سال‌ 2002 خانواده‌های‌ اسپانیائی‌ با 5/29% پس‌ از یونان‌ كمترین‌ استفاده‌كنندگان‌ از اینترنت‌ بوده‌اند. هلند با 5/65% در صدر قرار داشته‌ است‌. رقم‌ متوسط‌ در اتحادیه‌ اروپا 4/40 درصد بوده‌ است‌.
- جمعاً 000/817/34 نفر در اسپانیا از رسانه‌های‌ گروهی‌ مختلف‌ استفاده‌ می‌كنند كه‌ شامل‌ 000/915/16 نفراز مردان‌ و 000/902/17 نفر از زنان‌ است‌. در گروه‌ سنی‌ 14 تا 24 سال‌ 000/800/5 نفر، در گروه‌ سنی‌ 25 تا 44 سال‌ 000/905/12 نفر، در گروه‌ سنی‌ 45 تا 64 سال‌ 000/137/9 نفر و در گروه‌ سنی‌ 65 سال‌ به‌ بالا 974/6 هزار نفر از رسانه‌های‌ گروهی‌ منختلف‌ استفاده‌ می‌كنند.

رادیو و تلویزیون:
اولین پخش رادیویی در اسپانیا، در سال 1923 از یك ایستگاه آزمایشی در مادرید صورت گرفت. یك سال بعد دو ایستگاه رادیویی تجاری در مادرید و بارسلون آغاز به كار كرد. تا شروع جنگ داخلی در 1936 این دو تنها ایستگاههای رادیویی در كشور بودند. در سال 1937 رادیو ملی اسپانیا شروع به پخش برنامه از سالامانكا نمود. پخش برنامههای رادیو و تلویزیونی تحت نظر سازمان رادیو و تلویزیون اسپانیا، كه از نهادهای حقوق عمومی كشور است، قرار دارد. اداره رادیو و تلویزیون اسپانیا توسط شورایی مركب از 12 عضو پارلمان و سه شورای مشورتی تشكیل میگردد. مدیركل رادیو تلویزیون اسپانیا از سوی دولت و براساس پیشنهاد شورای اداری، معرفی میگردد و او مسئول اجرای مقررات سازمان رادیو و تلویزیون اسپانیا و معرفی نمایندگان سازمان در هریك از جوامع خودمختار است.
رادیو ملی اسپانیا 5 شبكه اصلی دارد. بخش برنامههای فرامرزی نیز به نه زبان موج كوتاه برنامه پخش میكند و یك سرویس بینالمللی به زبان اسپانیایی نیز دارد. بودجه رادیویی ملی كاملاً توسط دولت و تبلیغات تجاری تأمین میگردد.
شبكه رادیویی اسپانیا از ایستگاههای خصوصی كه قبل از 1978 وجود داشتهاند تشكیل میشود. چندین شبكه رادیویی دیگر از جمله شبكه متعلق به كلیسای كاتولیك نیز وجود دارند. در حال حاضر مجموع ایستگاههای دولتی و خصوصی رادیویی در اسپانیا به بیش از 300 ایستگاه رادیویی میرسد كه غالب آنها به پخش برنامههای محلی میپردازند. صاحبان امتیاز ایستگاههای رادیویی خصوصی در اسپانیا در اتحادیهای كه اتحادیه رادیوهای خصوصی اسپانیا نامیده میشود، از حقوق صنفی خود حمایت به عمل میآورند برنامه های تلویزیون دولتی اسپانیا در دو كانال پخش میشود كه یكی از آنها تمامی كشور را تحت پوشش قرار میدهد.
این دو كانال تلویزیون اسپانیا یك و دو نامیده میشوند. تهیه برنامههای تلویزیونی با استفاده از بودجه دولتی، تبلیغات تجاری و درآمد حاصل از فروش برنامه صورت میگیرد. همچنین دو شبكه دولتی از طریق ماهواره برای مردم جهان برنامه پخش میكنند كهTVE Internacional و TVE 24 horas هستند همچنین چندین كانال خصوصی سراسری نظیر Antena3، Telecinco و Canal Plus به پخش برنامه میپردازند. علاوه بر شبكههای سراسری در استانهای مختلف مراكزی برای تهیه و پخش برنامههای رادیو و تلویزیونی وجود دارد كه بطور مشخص میبایست به مراكز رادیو تلویزیونی گالیسیا، كاتالان، باسك، والنسیا و موریسیا اشاره كرد. در آوریل سال 1988 قانون انحصار دولت بر پخش برنامههای تلویزیونی لغو گردید. در حال حاضر علاوه بر دوكانال رسمی و سراسری تلویزیونی اسپانیا، كانالها متعدد تلویزیونی، كه توسط دولتهای خودمختار و بخش خصوصی فعال هستند

سیاست و نظام

حکومت و سیاست

جنگ داخلی: حکومت اسپانیا تا۱۹۳۱ م. مشروطه بود و در آن سال به جمهوری تبدیل شد. در ژوئیه ۱۹۳۶ ارتش اسپانیا کوشید دولت جمهوری اسپانیا را ساقط کند. نتیجه این عمل جنگ داخلی بود که در آن ۳۰۰٬۰۰۰ نفر مردند. آلمان نازی و ایتالیای فاشیست به حمایت از ژنرال فرانکو و نیروهای ملّی گرایش پرداختند. اتّحاد جماهیر شوروی و بریگاد بین‌المللی در جبهه جمهوری خواهان می‌جنگیدند. در ۱۹۳۹ فرانکو در جنگ داخلی پیروز شد.

ورود در نظام سیاسی اروپایی : امروزه حکومت اسپانیا مشروطه سلطنتی و پادشاه آن خوان کارلوس است.

کابینه زنانه: در سال ۲۰۰۸ نخست وزیر اسپانیا، خوزه لویس زاپاترو، دومین کابینه خود را که برای نخستین بار اکثریت را زنان تشکیل می‌دهند معرّفی کرد: ۹ وزیر زن در مقابل هشت مرد. رکورد جوان ترین وزیر تاریخ اسپانیا نیز در این کابینه با حضور بیبیانا آیدو، زن جوان ۳۱ ساله شکسته شد. در کابینه پیشین این نخست وزیر تعداد وزیران مرد و زن برابر بود. این حرکت برای اسپانیا که تا ۳۰ سال پیش از آن، در دوران فرانکو، مردان حقّ قانونی داشتند که در انظار عموم زن خود را کتک بزنند، حرکت بزرگی محسوب می‌شود.
 

روابط ایران و اسپانیا

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی:
فرو پاشی امپراطوری شارلمانی در اروپا با فروپاشی امپراطوری عباسیان درشرق همزمان بود. تشكیل دولت مقتدر در سال 1501 كه موجب بازگشت عظمت و اقتدار ایران بود، با تشكیل سلسله هابسبورگ در اسپانیا مقارن بود كه در هر دو كشور، شكوفائی علوم، هنر و ادبیات را به همراه داشت واین دوره در اسپانیابه «عصر طلائی» معروف است. این دوره باتحكیم حضور اسپانیا در امریكای لاتین و شكل گیری امپراطوری اسپانیا مصادف است. در زمان سلطنت صفوی، انریك سوم پادشاه اسپانیا فردی به نام «گارسیا د سیلوا ای فیگروا» را به دربار شاه عباس فرستاد تا بتواند اتحادی را علیه امپراطوری عثمانی پایه گذاری نماید. وی طی 7 سال حضور در دربار شاه عباس توانست رابطه نزدیكی باپادشاه صفوی برقرار نماید. نقش چهره او در باغ چهل ستون گویای مراتب قرب این سفیر در دربار شاه عباس است. با این حال، مقابله شاه عباس با حضور دریائی اسپانیا و پرتقال، مانع از گسترش مناسبات دو كشور در سالهای بعدی شد. در واقع، عدم توفیق اسپانیا در تثبیت حضور خود درمنطقه خلیج فارس و مدیترانه موجب تقویت حضور قدرتهائی نظیر انگستان، روسیه و فرانسه شد و این روند موجبات تضعیف موقعیت اسپانیا در منطقه بویژه در قرن 18 را فراهم نمود.
در ایران نیز پس از سقوط سلسله صفوی تاروی كارآمدن آقامحمدخان قاجار در سال 1790، كشور دچار هرج ومرج و تجزیه شد. ظهور آقامحمدخان قاجار را میتوان با سلطنت شارل سوم (1788-1759) تشبیه كرد. در این دوره پس از اولین تلاشها در جهت ایجاد روابط سیاسی بین دو كشور، روند تحولات جهانی بویژه تسلط انگلیس و روسیه بر ایران و مداخله فرانسه و كنسرت اروپا در امور اسپانیا، مانع از توسعه هر چه بیشتر مناسبات ایران واسپانیا شد. بااین حال، در یك تحول اساسی در زمان محمدشاه قاجار، طی مذاكرات نمایندگان سیاسی دو كشور در اسلامبول، عهدنامه مودت و تجارت دو كشور در تاریخ 4 مارس 1842 توسط میرزاجعفرخان سفیر و وزیر مختار ایران در عثمانی و آنتوان لوپز دكوردوبا سفیر اسپانیا در عثمانی به امضاء رسید. این عهدنامه سپس به تایید محمد شاه وایزابل ملكه اسپانیا رسید.
معاهده شامل یك مقدمه، هفت ماده و یك نتیجه است. باتوجه به اینكه اجرای معاهده مذكور بنا به دلایلی به عهده تعویق افتاده بود، مجدداً در 9 فوریه 1870 توسط سرتیپ حاج شیخ محمدخان وزیرمختار ایران در لندن و امانوئل رانسمای ویلانوئوا نماینده اسپانیا درلندن، در این شهر به امضاء رسید. برخی تحلیلگران اعتقاد دارند روابط سیاسی دو كشور به مفهوم نوین آن، اساساً از زمان انعقاد معاهده 1842 آغاز گردیده است. امضای این معاهده از آن جهت حائز اهمیت است كه اسپانیا پس از روسیه، انگلستان و عثمانی كه عملاً همسایه ایران بودند، نخستین كشور اروپائی است كه چنین سندی را با ایران امضاء نمود.
دو كشور در حالی وارد قرن بیست و یكم شدند كه رونق اقتصادی، پروسه صنعتی شدن و قدرت ایفای نقش آنان در صحنه بینالملل در مقایسه با دیگر رقبا به شدت افول كرده بود. طی قرن بیستم روابط دو كشور بر بستر معاهده 1842 اسلامبول ادامه یافت و در سال 1916 سفارت ایران در مادرید برای اولین بار گشایش یافت و میرزا اسماعیل خان دبیر الملك فرزانه تا سال 1919 به عنوان وزیر مختار انجام وظیفه كرد لكن پس از آن سفارت ایران به دلایل مالی و صرفه جوئی تعطیل و سفارت ایران در پاریس، نمایندگی اكرودیته ایران در مادرید را بر عهده گرفت. در سال 1954 طی بازدید یك هیات ایرانی از مادرید ضمن بازگشائی مجدد سفارت ایران در مادرید، اولین توافقنامه همكاری اقتصادی و بازرگانی دو كشور در قرن بیستم به امضاء رسید. تبادلات اقتصادی دو كشور پس از امضای توافقنامه مذكور افزایش قابل توجهی یافت. توافقنامه 1954 در حالی منعقد گردید كه یك سال قبل از آن در نوامبر 1952، عهدنامه مودت مشتمل بر یك مقدمه و پنج ماده توسط دكتر فاطمی وزیر خارجه دولت دكتر مصدق و امیلیو بلادیز كاردار موقت اسپانیا در تهران به امضاء رسیده بود. در ماه مارس 1956 سند دیگری تحت عنوان عهدنامه مودت و اقامت در جهت تحكیم روابط دو كشور در مادرید به امضاء سفیر ایران در مادرید و وزیرخارجه وقت اسپانیا رسید.
تبادلات اقتصادی دوجانبه پس از امضای توافقنامه اقتصادی و بازرگانی سال 1954 افزایش قابل توجهی یافت. در سال 1957 وزیر اقتصاد و دارائی اسپانیا از ایران دیدار كرد كه حاصل آن تشكیل اولین كمیته مشترك همكاریهای اقتصادی و بازرگانی دو كشور بود. در همان سال، وزیر صنعت اسپانیابه همراه هیات بزرگی از صاحبان صنایع، یادداشت تفاهمی به منظور بررسی امكانات همكاری در زمینههای ساخت كشتی و توسعه همكاریهای جهانگردی امضاء كرد.
مناسبات تجاری دو كشور در دهههای 1960 و 1970 مشخصاً افزایش یافته و اسپانیا در مقابل دریافت نفت، ماشین آلات سبك، وسایل خانگی برقی، پارچههای ابریشمی و الیاف مصنوعی به ایران صادر میكرد. بعلاوه، اسپانیا در زمینه ساخت و سازهای شهری، حمل ونقل دریائی و ساخت كشتی و بخش نیرو در ایران فعال بود.
در بخش سیاسی، توسعه مناسبات با غرب جهتگیری اساسی حكومت پهلوی بود. گرچه مناسبات باامریكا در اولویت سیاست خارجی حكومت بود لكن رابطه تهران با پایتختهای اروپائی در سطح بالائی قرار داشت. طبیعتاً به دلایل جغرافیائی و سابقه روابط سنتی ایران با كشورهائی نظیر آلمان، انگلستان و فرانسه، روابط با این كشورها نسبت به روابط تهران - مادرید از تحرك و عمق بیشتری برخوردار بود. به همین دلیل، روابط سیاسی دو كشور مسیر یك نواختی طی كرده و بدون تحول و تحرك قابل توجهی تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ادامه یافت.
در مجموع، روابط ایران و اسپانیا از آغاز تا پیروز انقلاب اسلامی تحت تاثیر عوامل وعناصر متعدد از روند معتدل و مطلوبی برخوردار بود. ناتوانی اسپانیا در تثبیت حضور و نفوذ در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس به دلیل ضعف داخلی، برتری قدرتهای رقیب نظیر انگلستان، روسیه و فرانسه، تبیین اولویتها در دیگر نقاط جهان بویژه امریكای لاتین و افریقا و نهایتاً درگیری در جنگهای مخرب داخلی و حكومت انزواگرای فرانكو در قرن بیستم مانع از تحرك و پویائی اسپانیا در ایفای نقش برجسته در منطقه از جمله ایران شد.
در ایران نیز پس از خاتمه دوران اقتدار و عظمت صفوی، تسلط قدرتهای برتر آن عصر یعنی روسیه و انگلیس بر مقدرات كشور بویژه در دوره قاجار و عدم تبیین سیاست پیشرو و منطقی در قبال غرب در دوره رضا شاه و وابستگی شدید به امریكا در دوره محمدرضا شاه پهلوی مانع از توجه شایسته به روابط باكشورهای اروپائی نظیر اسپانیا شد. در ارتباط میان دو ملت نیز عواملی نظیر بعد مسافت، عدم گستردگی و حضور زبان اسپانیولی در میان ایرانیان و فراهم نبودن شرایط و فرصتهای جذب مهاجرین آسیایی در اسپانیا (در مقایسه با كشورهای آلمان، انگلستان و فرانسه) مانع از گسترش ارتباطات فرهنگی و علمی و حضور قابل توجه ایرانیان در اسپانیا شد. به همین دلیل، تعداد ایرانیان مقیم اسپانیا و فعالیت و تاثیرگذاری آنان در عرصههای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در مقایسه با دیگر كشورهای اروپائی به مراتب كمتر است.

روابط ایران و اسپانیا پس از پیروزی انقلاب اسلامی:
روابط ایران و اسپانیا پس از پیروزی انقلاب اسلامی 1979 علی رغم برخی فراز و نشیبهااز اصل ثبات و تداوم برخوردار بوده است. به عبارتی، نه تحولات داخلی دو كشور (نظیر وقوع انقلاب اسلامی در ایران و استقرار مجدد نظام پادشاهی در اسپانیا) و نه تحولات منطقهای وبینالمللی در دو دهه 1970 و 1980 نظیر تجاوز رژیم عراق به ایران، خصومت امریكا با جمهوری اسلامی ایران و عضویت اسپانیا در اتحادیه اروپا در سال 1985 مانع از تداوم روند مناسبات دو كشور نشده است.
اسپانیا از جمله كشورهای اروپائی است كه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی سیاستی معتدل و سنجیده در قبال ایران اتخاذ نمود. اسپانیا ضمن حفظ بی طرفی كامل در جریان تجاوز رژیم صدام به ایران، در تحریم اقتصادی امریكا علیه ایران مشاركت نكرد. در چارچوب اتحادیه اروپا نیز اسپانیا نه تنها هیچگونه قطعنامه و یا اقدامی علیه ایران را پیشنهاد نكرد بلكه در تنشهای ایجاد شده بین اتحادیه و ایران نقش مثبت و سازندهای در جهت عادی سازی روابط ایفاء نمود.
بدیهی است ایفای نقش مثبت اسپانیا در تحولات مربوط به روابط ایران با اتحادیه اروپا و یا تجاوز عراق به ایران نه به معنی اختلاف نظر اساسی با دیگر اعضای اتحادیه اروپا بلكه منبعث از درك صحیح مادرید از اهمیت و جایگاه ایران است. از سوی دیگر، در شرایط توجه ویژه اسپانیا به منطقه خاور میانه، حفظ رابطه شایسته با ایران به عنوان مهمترین كشور منطقه، بخشی از استراتژی اسپانیا در قبال منطقه حساس خاور میانه و جهان اسلام ارزیابی میگردد. پادشاه اسپانیا نیز در جریان دیدار رئیس جمهور وقت ایران به اسپانیا در سال 1381 اظهار داشت «ایران كلید صلح، امنیت و ثبات در منطقهای پیچیده با تنشهای متعدد میباشد. به نظر ما ایران نقش مهمی در تثبیت صلح و ثبات در منطقه و جهان دارد» تا سال 1997 و روی كارآمدن دولت جناب آقای خاتمی، روابط دو جانبه با فراز و نشیب همراه بود. سیاست تنش زدائی در سیاست خارجی و توسعه مناسبات با كشورهای جهان بویژه در دو حوزه همسایگان واتحادیه اروپائی مورد توجه قرار گرفت. در شرایطی كه رابطه ایران و امریكا كماكان متشنج بود، روابط با اتحادیه اروپا از اهمیت مضاعفی برخوردار گردید. ایران و اتحادیه اروپا با آغاز «گفتگوهای انتقادی» و سپس «گفتگوهای فراگیر» عصر نوینی را در مناسبات خود آغاز كردند و روابط تهران ـ مادرید نیز در مسیر رشد و توسعه قرار گرفت كه حاصل آن ارتقاء روابط درتمامی سطوح بویژه طی سالهای 2003-2000 است.
با چنین زمینهای، شرایط لازم جهت دیدار رئیس دولت اسپانیا از تهران در اكتبر سال 2000 فراهم گردید. سفر خوزه ماریا آزنار نخستین دیدار رسمی یك مقام عالیرتبه اسپانیائی به ایران در طول تاریخ مناسبات دو كشور بود. این دیدار علاوه بر اهمیتی كه به دلیل محتوای مذاكرات و اسناد امضاء شده دارد، آغاز گر روندی صعودی در مناسبات همه جانبه دو كشور بود كه نهایتاً به دیدار سیدمحمد خاتمی رئیس جمهوری اسلامی ایران به اسپانیا در اكتبر 2002 انجامید و در این سفر اسناد مهمی امضاء شد و مذاكرات سودمندی در جهت تقویت روابط دوجانبه صورت گرفت گسترش همكاریهای اقتصادی دو كشور در بخشهای نفت و پتروشیمی، كشاورزی و شیلات، جهانگردی، حمل ونقل و... از حوزههائی است كه از زمینه بیشتری برای همكاری اقتصادی بین ایران و اسپانیا برخوردار است. برگزاری چندین سمینار اقتصادی د وجانبه وبالاخره امضای قراردادهای اقتصادی مختلف بین دو كشور درتقویت همه جانبه روابط اقتصادی نقش مهمی ایفاء نمودند.
در خصوص مبادلات تجاری ایران و اسپانیا طی سالهای اخیر، آمار موجود بیانگر رشد حاصله در این بخش میباشد. موسسه تجارت خارجی اسپانیا، در گزارش خود در پایان سال 2002 میلادی، ارزش صادرات جمهوری اسلامی ایران به اسپانیا در آن سال را 030/883/707 دلار ذكر كرد كه در مقایسه با سال 2001 (910/627/836 دلار) با 880/744/128 دلار كاهش بیش از 38/15 درصد كاهش نشان میدهد. ارزش واردات جمهوری اسلامی ایران از اسپانیا نیز در سال 2002، با بیش از 17/10 درصد افزایش، به 980/179/306 دلار رسید (ارزش واردات در سال 2001 برابر با 277901770 دلار بود). مجموع ارزش مبادلات دو كشور در سال 2002، به 1014063010 دلار بالغ شد كه در مقایسه باارزش مبادلات در سال 2001( 1114529680 دلار) با كاهشی بیش از 01/9 درصد همراه بوده است.
نكته مهم در مبادلات تجاری دو كشور این است كه همواره موازنه تجاری به نفع جمهوری اسلامی ایران بوده كه این امر ناشی از برتری سهم نفت در صادرات ایران به اسپانیا میباشد.
اقلام صادراتی ایران به اسپانیا شامل نفت ومشتقات آن، سوختهای كانی، خشكبار، پسته، مركبات، صیفی جات، ماهی، انواع محصولات دریائی، موادغذائی، آهن و فولاد، فرش وموكت، چرم و پوست، مواد خام و... است. اسپانیا نیز ماشین آلات وكالاهای سرمایهای، تولیدات شیمیائی، تولیدات مربوط به آهن و فولاد، لوازم برقی، تجهیزات مربوط به امور حمل ونقل، وسایل یدكی، ماشین الات مربوط به امور ساختمانی و معاون، وسایل نقلیه، قطعات یدكی اتومبیل و... به ایران صادر مینماید.
در خصوص روابط فرهنگی دو كشور گرچه تاریخ مشخصی از آغاز روابط فرهنگی ایران واسپانیا در دست نیست لكن بنا به گفته مورخان، جای پای ایران در تاریخ و فرهنگ اسپانیا به خوبی قابل تشخیص است. درطول هشت قرن حاكمیت مسلمانان در اندلس، فرهنگ ایرانی به عنوان یكی از اركان فرهنگ اسلامی نقش شایستهای در شكوه و عظمت فرهنگ و تمدن آندلس ایفاء كرد و حضور مؤثر ایرانیان در زمینههای علوم، موسیقی، ادبیات در دوره حكومت اسلامی در آندلس مورد تایید مورخان میباشد. معهذا، نخستین سند فرهنگی بین دو كشور در دوران حكومت پهلوی منعقد میگردد. سند مذكور در 24 نوامبر 1958 در تهران توسط وزیر خارجه وقت ایران و سفیر اسپانیا در تهران به امضاء رسید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها در سال 1999 در جریان سفر وزیر مشاور وقت وزارت امورخارجه اسپانیا به جمهوری اسلامی ایران، یادداشت تفاهم همكاریهای فرهنگی، علمی، فنی وآموزشی بین دو كشور به امضاء رسید. تلاش مسئولین فرهنگی دو كشور در جهت شناساندن زبان و فرهنگ خویش، آموزش زبان فارسی و اسپانیولی در دانشگاههای دو كشور، تسهیل همكاری میان نهادهای فرهنگی، علمی، آموزشی وگردشگری، توسعه ارتباط میان دانشگاهها و مراكز علمی ـ تحقیقاتی دو كشور، مبادله نشریات علمی و تحقیقی و انجام تحقیقات و پروژههای مشترك از سرفصل های مهم این تفاهمنامه است.
طی سالهای اخیر در جهت اجرای مفاد این تفاهم و پیشبرد دیگر حوزههای فرهنگی، اقدامات قابل توجهی انجام شده است.همكاری میان مراكز علمی و دانشگاهی دو كشور كاملاً متحول گشته است. در پی دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران از اسپانیا در فوریه 2002، یادداشت تفاهم همكاری بین وزارتخانه ایرانی و مركز تحقیقات عالی اسپانیا به امضاء رسید كه اولین نمونه از چنین تفاهمنامهای با یك كشور اروپائی است. در جریان همین سفر یادداشت تفاهم همكاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه آتونوما مادرید به امضاء رسید. این در حالی است كه قبل از آن و در جریان دیدار رئیس دانشگاه كمپلونتسه مادرید به ایران در سال 2001، تفاهمنامه همكاری بین این دانشگاه و دانشگاه تهران به امضاء رسیده بود. بعلاوه، بسیاری از دانشگاهها ومراكز تحقیقاتی دو كشور آمادگی خود رابرای توسعه همكاریها اعلام داشتهاند. پس ازآن، تفاهم نامه مشابهی بین دانشگاه كمپلونتسه و دانشگاه اصفهان نیز به امضاء رسید.
امضای یادداشت تفاهم همكاری در زمینه اسناد و آرشیو نیز تحول دیگری در همكاریهای فرهنگی دو كشور است كه مشتمل بر 6 بند میان سازمان اسناد ملی و وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا در خلال دیدار رئیس دولت اسپانیا از جمهوری اسلامی یاران به امضاء رسید. دراین سند، همكاری دو كشور در زمینههای مبادله اسناد، آموزش متخصصین، روشهای ساماندهی اسناد، چاپ اسناد و برگزاری نمایشگاههای اسناد و دیگر زمینههای همكاری مورد اشاره و توافق قرار گرفته است.
در زمینه گفتگوی تمدنها كه پیشنهاد آن توسط سید محمدخاتمی رئیس جمهوری سابق ایران در سال 1997 ارائه شد و سازمان ملل بر اساس آن سال 2001 را سال گفتگوی تمدنها اعلام كرد، تاكنون نشستهای متعددی بین اندیشمندان و شخصیتهای فرهنگی دو كشور در تهران و مادرید برگزار شده است. در خلال دیدار رئیس جمهوری اسلامی ایران از اسپانیا، برگزاری مشترك نشست اندیشمندان و سیاستمداران كشورهای جهان در مادرید در اكتبر سال 2003 مورد توافق رهبران دو كشور قرار گرفت. نشست مذكور در پائیز سال 2003 تحت عنوان «همایش اسلام و غرب» با حضور وزرای خارجه و اندیشمندان و دیگر مسئولین دو كشور در شهرهای مادرید و بارسلون برگزار شد.
همكاری فرهنگی دو كشور در عرصههای دیگر نیز تحقق یافته كه از آن جمله امضای قرارداد خواهر خواندگی شهرهای بارسلون و اصفهان است كه در پی سفر شهردار بارسلون به اصفهان و سفر متقابل شهردار اصفهان در سال 2001 منعقد گردید. نامگذاری یكی از تالارهای اصلی خانه آسیا در بارسلون به نام اصفهان بیانگر تاثیر فرهنگ و تمدن ایرانی در قلب فرهنگ و تمدن اروپا است.
مجموعه تحولات سالهای اخیر نشان میدهد كه دو كشور از ظرفیت لازم برای توسعه روابط برخوردارند. در نقشه جغرافیای دو كشور از یكدیگر فاصله دارند اما در تاریخ از علقههای مشترك سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برخوردارند.
جایگاه مهم ایران در منطقه حساس و استراتژیك خلیج فارس و خاورمیانه و ظرفیتهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن، توانمندی اقتصادی و صنعتی اسپانیا و موقعیت آن در اتحادیه اروپا از اركان و زمینههای توسعه روابط دو كشور طی سالهای اخیر میباشد.

آب و هوا و محیط زیست

وضیعت آب و هوا

شمال اسپانیا دارای آب و هوای معتدل بوده و بخش های مرکزی، جنوبی و شرقی دارای آب و هوای مدیترانه ای است. پر باران ترین بخش کشور در شمال و شمال غربی است. جنوب شرق این سرزمین با تابستان های داغ و زمستان های معتدل آب و هوایی مدیترانه ای دارد. منطقه خشک مرکزی با تابستان های گرم و زمستان های سرد، آب و هوایی متنوع دارد. کوه های مرتفع پیرنه آب و هوای سرد کوهستانی و شمال غرب (گالیسیا) با تابستان های خنک آب و هوای مرطوب اقیانوسی اطلس را دارد. شهر مادرید دارای زمستانی ملایم و تابستانی گرم است. دمای هوای مادرید در زمستان به ندرت به درجه ی صفر و یا پائین تر از آن می رسد و گرمای آن در تابستان گاهی از ۴۰ درجه سانتیگراد نیز فراتر می رود. بارسلون داری آب و هوای مدیترانه ای است، با زمستان معتدل و مرطوب و تابستانهای گرم وخشک، سردترین ماه های سال (ژانویه و فوریه است که دما به صفر درجه) در این شهر بندرت برف می بارد اما بارانهای فراوان در شش ماهه دوم سال هوای شهر را مرطوب و دلپذیر میکند. گرمترین ماه های سال نیز جولای و آگوست با ۳۰ تا ۳۸ درجه بالای صفر است.

اقتصاد

نظام اقتصادی

در حال حاضر، سیستم اقتصادی مبتنی بر بازار و همگن و همگون با اقتصاد مجموعة كشورهای عضو اتحادیة اروپایی میباشد. اسپانیا طی حدود سه دهه و نیم حكومت رژیم استبدادی فرانكو بر این كشور، تابع كلیه خصوصیات رژیم های فاشیستی و در امر اقتصاد نیز متأثر از سیستمهای مبتنی بر اقتصاد برنامه ریزی شده بود.

حركتی كه در دهة 1950 به منظور نیل به توسعة اقتصادی در اسپانیا آغاز گردیده بود، با نظر دولت و با برنامه ریزی انجام شده به همین منظور آغاز شده و در نهایت نیز ضعف و عدم كارآیی این سیستم موجب تجدید نظرهای گسترده خصوصاً در دهة 1980 گردید.

بدنبال مرگ فرانكو و تدوین قانون اساسی جدید، حزب سوسیالیست كارگران اسپانیا زمام امور را در دست گرفت. تنظیم اوضاع اقتصادی اسپانیای جدید، به گونهای كه آمادة ورود به بازار مشترك اروپا گردد، مشکل اصلی دولتهای سوسیالیست بوده است. برای رسیدن به این مقصود دولت سوسیالیست اسپانیا با اتخاذ سیاستی مبتنی بر حمایت از فعالیتهای خصوصی تلاش نموده است حركت اصلی اقتصاد كشور را به سوی نیل به سطحی از توسعة اقتصادی، كه قابل مقایسه با نقش این كشور در مجموعة كشورهای اروپای غربی باشد، هدایت نماید.

سیاست اقتصاد بازار توسط حزب مردمی اسپانیا نیز تعقیب شد. این حزب كه از سال 1996 تا 2004 در مسند قدرت نشست، با حمایت اتحادیه اروپا و بهره گیری از كمكهای مالی اتحادیه توانست اسپانیا را به سطح مطلوبی از رفاه و توسعه اقتصادی رهنمون سازد. سیاستهای مذكور توسط حزب سوسیالیست كه در انتخابات سال 2004 بر مسند قدرت نشست همچنان ادامه دارد.

بخشهای مختلف اقتصادی

كشاورزی و دامپروری

گرچه اسپانیا یكی از بزرگترین تولیدكنندگان محصولات كشاورزی در غرب اروپا است، ولی خشكیهای فصلی بخش اعظم زمینهای اسپانیا، كشاورزی و دامداری رابعضاً با مشكلات زیادی مواجه مینماید. گندم و جو از نظر میزان تولید و سطح زمین زیر كشت، مهمترین محصولات غلهای اسپانیا هستند. علیرغم تلاش دولت برای تشویق كشاورزان به كاشت ذرت و دانههای روغنی، هنوز هم مقادیر عمدهای از نیاز اسپانیا به این مواد از طریق واردات تأمین میگردد. جنوب شرقی اسپانیا مركز كاشت جو است، حال آنكه گندم در استانهای كاستیا ـ لئون، آراگون، كاستیالامانچا و اكسترا مادورا كاشت میشود. زمینهای تحت كشت غلات كه ازامكان آبیاری كمتری برخوردار هستند، طبق روش سنتی رایج به صورت یك سال در میان تحت كشت دو نوع محصول قرار میگیرند. بقولات در «مزهتا» كاشت میشوند و در والنسیا و دلتای رود ابرو برنج كاشت میشود. سیب زمینی، لوبیا و پیاز از جمله دیگر محصولات كشاورزی اسپانیا هستند.

مهمترین موفقیت اسپانیا در زمینة كشاورزی، تطبیق باغهای مركبات، آب و هوای دشوار مدیترانهای این كشور بوده است. باغهای مركبات عمدتاً در ایالات والنسیا و مورسیا واقع شدهاند. در دیگر مناطق میوههای دیگر تولید میشود.
سیب و گلابی در شمال و شمال غرب، انجیر و بادام در استانهای كاستلون و آلیكانته و هلو و زردآلو در مورسیا تولید میشوند. محصول اصلی زمینهای تحت مالكیتهای عمده در جنوب زیتون است كه تقریباً تمامی آن صرف تولید روغن میگردد. تاكستانهای انگور در كاستیا لامانچا، لاریوخا و تپههای كاتالونیا، والنسیا و مالاگا قرار دارند. اسپانیا سومین تولید كنندة مشروبات الكلی در اروپا است. در اسپانیا همچنین مقادیر كمی كنف، پنبه و توتون كشت میشود.

مهمترین اقلام تولیدی كشاورزی اسپانیا در سال 2002 به ترتیب یونجه با 11 میلیون تن، جوبا 5/8 میلیون تن، شكر با 8 میلیون تن، گندم 5/6 میلیون تن، ذرت 5/4 میلیون ن، گوجه فرنگی 4 میلیون تن، سیب زمینی با 3 میلیون تن و پرتقال با 3 میلیون تن میباشد و شراب نزدیك به 40 میلیون لیترمیباشد. براساس آمار مذكور، در میان محصولات كشاورزی، غلات 25%، میوهجات 23%، حبوبات 20%، روغن زیتون 8%، گیاهان صنعتی 11%، انگور 6%،، سیب زمینی 3% و دیگر محصولات 4% از كل محصولات را تشكیل میدهند.
پرورش گوسفند و گاو در اسپانیا از اهمیت زیادی برخوردار است و اسپانیا یكی از بزرگترین پرورش دهندگان گوسفند و بز در اروپا است. از محصولات حیوانی، 30% از خوك، 19% از گاو، 17% شیر، 13% از گوسفند و بز، 11% پرندگان، 5% انواع تخممرغ و 5% دیگر اقلام میباشد

صنعت:
مهمترین تولیدات صنعتی اسپانیا به ترتیب شامل صنایع اتومبیلسازی، تولید و توزیع انرژی برق، صنایع نفت، گاز طبیعی و مواد هستهای، صنایع غذائی، صنایع شیمیائی، صنایع تولیدات مواد پلاستیكی، صنایع داروئی، صنایع مبلسازی، صنایع نوشابههای الكلی میباشد. 25% از صنایع اسپانیا در ایالت كاتالونیا و بیش از 70 درصد از صنایع اسپانیا در شش ایالت اصلی كاتالونیا، مادرید، والنسیا، باسك، آندالوسیا وگالیسیا قرار دارند. 27% از تولیدات صنعتی اسپانیا در همان ایالت تولید كننده مصرف میشود و 47% به بقیه اسپانیا، 19% به اتحادیه اروپا و 7% به دیگر نقاط جهان صادر میگردد.

خدمات:

در سال 2001 در بخش خدمات اسپانیا جمعاً 773/782/1 شركت مشغول به كار بودهاند كه این تعداد شركت، 729/992/6 نفر را در خدمت داشتهاند. این شركتها به ترتیب در بخشهای تجاری (44 درصد)، خدمات به شركتها (3/18 درصد)، گردشگری (7/15 درصد)، حمل ونقل (7/12 درصد)، بنگاههای معاملات املاك (7/5 درصد)، خدمات شخصی (3/4 درصد)، و خدمات ارتباطی و اطلاعاتی (3/1 درصد) فعال بودهاند. بخش تجاری 46 درصد، بخش خدمات به شركتها 29 درصد، گردشگری 14 درصد، حمل ونقل 10 درصد، خدمات ارتباطی و اطلاعاتی 5 درصد، املاك 8/3 درصد و خدمات شخصی 2 درصد از نیروی انسانی شاغل در بخش خدمات را به خود اختصاص دادهاند. سهم زنان در هر یك از بخشهای فوِ به ترتیب 7/41 درصد، 3/51 درصد، 46/4 درصد، 7/14 درصد، 2/33 درصد، 3/34 درصد و 6/75 درصد میباشد

انرژی:

منابع تولید انرژی اسپانیا به ترتیب عبارتند از: سوخت فسیلی 17/43 درصد، هیدرو 92/23 درصد، سوخت هستهای 74/32 % و بقیه سوختها 17/0 درصد. تولید برِ در سال 2001، معادل 469/163 كیلو وات ساعت و مصرف آن معادل 568/164 میلیارد كیلو وات ساعت بوده است. اسپانیا 7/5 میلیارد كیلو وات ساعت برِ صادر و 8/6 میلیارد كیلو وات ساعت وارد میكند. در سال 2001، متوسط مصرف انرژی در شاخههای مختلف در اسپانیا عبارت بود از: 000/378/232 یورو سوختهای كربنی، 000/007/269/1 یورو نفت و مشتقات آن، 1792554000 یورو گاز، 000ر018/285/3 یورو برِ، 000/569/242 یورو دیگر انواع انرژی. كل هزینه مصرف انرژی در سال 2001، رقمی بالغ بر 000/527/821/6 یورو میباشد.

شركتها:

در سال 2003، مجموعاً به تعداد 159/813/2 فقره شركت در اسپانیا به ثبت رسیده است. مهمترین شركتهای اسپانیا به ترتیب در بخشهای خدمات (6/49 درصد)، تجاری (7/28 درصد)، ساختمان (9/11 درصد) و صنعتی (8/8 درصد) فعال میباشند.
 

اوضاع مالی و شاخصهای اقتصادی

بانكها:

بانك مركزی اسپانیا بانكو در اسپانیا نام دارد كه از سال 1922 دولت نیز در سود آن شریك شده است. در گذشته بخش اعظم خدمات بانكی و سپردهداری بانكهای دیگر از سوی دولت كنترل میگردید، لكن درحال حاضر بانكهای خصوصی متعددی ایحاد شده است كه مهمترین آنها CAJA MADRID و BANK SANTANDER CENTRAL HISPOHO (BSCH) میباشد. از آنجا كه مردم اسپانیا ترجیح میدهند سرمایة خود را بیشتر به صورت پسانداز حفظ نموده و به سرمایهگذاری تمایلی نشان نمیدهند، بانكها سهامداران عمدة شركتهای با مسئولیت محدود هستند. بخش اعظم سرمایهگذاری خصوصی نیز از خارج تأمین میگردد و همین امر باعث شده است كه بازار بورس اسپانیا توسعة چندانی نداشته باشد.

مهمترین كشورهای سرمایهگذار ایالات متحده، آلمان، سویس، انگلیس و فرانسه هستند. سرمایههای خارجی عمدتاً در بخش صنایع شیمیایی، صنایع خودروسازی و املاك و مستغلات متمركز شدهاند.

واحد پول و اجزای آن

 واحد پول اسپانیا یورو و اجزای آن سنت نام دارد. هر یورو معادل یكصد سنت میباشد. یورو از ابتدای سال 2002 به عنوان پول رسمی اغلب اعضای اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا معرفی شد.

تولید ناخالص داخلی:

تولید ناخالص داخلی اسپانیا در سال 2002 بیش از 696 میلیارد یورو بوده است كه با عنایت به جمعیت 40 میلیونی اسپانیا، سرانه تولید ناخالص داخلی این كشور 17200 یورو خواهد بود. این رقم، اسپانیا را در میان كشورهای اروپائی در مكان سیزدهم قرار میدهد. كشورهای یونان و پرتقال به ترتیب با 12900 و 12500 یورو در ردههای پایانی قرار گرفتهاند. متوسط تولید ناخالص داخلی سرانه اتحادیه اروپا 24100 یورو میباشد. تولید ناخالص داخلی سرانه در درون اسپانیا نیز بسیار متغیر بوده است. این رقم در ایالات مادرید، باسك و ناوارا بیش از 21 هزار یورو و در ایالات كاتالونیا و آراگون و لاریوخا بیش از 17 هزاریورو میباشد. ایالات جنوبی آندالوسیا واكسترامادورا با كمتر از 13 هزار یورو كمترین سرانه تولید ناخالص داخلی را دارند.

موازنه پرداختها:

كل هزینههای دولت اسپانیا در سال 2002، بالغ بر 252 میلیارد یورو و درآمد آن كشور 235 میلیارد یورو بود در حالیكه موازنه تجاری اسپانیا به میزان 34 میلیارد یورو منفی است، خدمات و توریسم به ترتیب با26 میلیارد و 5/29 میلیاردیورو درآمد بخش اعظم هزینههای دولت را جبران میكنند.

سرمایه گذاری وتجارت خارجی:

میران سرمایهگذاری اسپانیا در خارج از كشور در سال 2002 رقمی بالغ بر 80 میلیارد یورو و سرمایهگذاری خارجی در اسپانیا 95 میلیارد یورو اعلام شده است. واردات این كشور در همین سال بیش از 172 میلیارد یورو و صادرات آن 130 میلیارد یورو محاسبه شده است. 64% واردات اسپانیا متعلق به كشورهای اتحادیه اروپا، 13% آسیا، 7% آفریقا، 6% بقیه كشورهای اروپائی، 5% از ایالات متحده امریكا و 4% از دیگر كشورهای امریكائی میباشد. همچنین 71 % صادرات اسپانیا به كشورهای اتحادیه اروپائی، 7% به دیگر كشورهای اروپائی، 6% آسیا، 6% دیگر كشورهای امریكائی، 4% ایالات متحده، 3% آفریقا و 2% به دیگر كشورهایجهانصادرمیگردد. در میان كشورهای اروپائی، فرانسه با 25 میلیارد دلار واردات از اسپانیا و 28 میلیارد دلار صادرات به اسپانیا مهمترین شریك تجاری اسپانیا محسوب میشود.

زندگی و رتبه جهانی

جمعیت و شاخص رتبه جهانی رضایت از زندگی:

درجه رضایت مندی بر اساس محاسبه، میزان سلامتی، ثروت، و دسترسی به آموزش پایه‌ای ملاک قرار داده شده است و این مثالی است از اندازه‌گیری شادی مردم در مورد رضایتشان از زندگی با پرسش مستقیم از ایشان، در مقابل تقسیم‌بندی‌های دیگر همانند تولید ناخالص ملی.که این رتبه در مورد کشور اسپانیا برابر با 46 از مجموع 178 کشور با شاخص 23333 می باشد در حالی که دانمارک رتبه 1 با شاخص 2735می باشد

کشورها
داغ ترین ها