استرالیا

درباره کشور

کشورمشترک‌ المنافع استرالیا (Commonwealth of Australia) کشوری است توسعه یافته درنیمکره جنوبی. این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومترمربع وسعت، ششمین کشور پهناور دنیا است. استرالیا درسال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته ‌است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که درآن مجلس کشور وخانه فرماندار کل قراردارد. فرماندار در این کشور به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را دراسترالیا به عهده دارد. درعمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت ومجلس اداره کشور را دردست دارند. استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناورعضو مجموعه اتحادیه کشورهای مشترک المنافع یا کامان ولث است.


استرالیا سرزمینی است بی نظیر و سرشار از تناقضات، این کشور بزرگترین جزیره جهان و ششمین کشور بزرگ جهان در قسمت خشکی است و در هر قسمت از این کشور تجارب و فرهنگ خاص خود را دارد و شهرهای سرزنده و شاد سرشار از جاذبه های ملی، نمادهای فرهنگی و تاریخی، رستورانهای سطح بالا و مراکز خرید مدرن می باشند. اطراف شهرها، خطوط ساحلی بکر و طبیعی، جنگلهای کهن، حیات وحش بی همتا و مناطق پرورش انگور به چشم می خورند. مناطق بکر استرالیا حاوی فراورده های متنوع تازه و بی نظیر است. هوای دلچسب و زیبایی فوق العاده طبیعت و زندگی پرهیاهوی شهری، بدین معناست که یکی از شگفت انگیزترین محیط جهان است و شگفتی استرالیا در پدیده های بی نظیر آن نهفته است. از پوشش گیاهی و حیات وحش بی همتای آن مانند کانگروها و پلاتی پوس ها و ... که در هیچ جای کره زمین یافت نمی شوند گرفته تا مصرف تازه ترین غذاهای دریایی و آشنایی با کهن ترین فرهنگ جهان، مردم بومی و ساکنین اصلی استرالیا که از ۵۰ هزار سال پیش تاکنون در این کشور زندگی می کرده اند.


سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند و سایر شهرهای معروف این کشور عبارتند از آدلاید٬ بریزبن و گلد کوست. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌ است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قاره اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست.
 

پایتخت:

کانبرا ( ۳۵°۱۸′ جنوبی ۱۴°۰۸′ شرقی

بزرگترین شهر:

سیدنی

زبان رسمی:

انگلیسی

نوع حکومت:

پادشاهی مشروطه فرماندارکل

نام حاکمان:

ملکه الیزابت دوم

نخست وزیر:

ملکومترنبال

شعارملی:

خدانگهدار ملکه باد

سرودملی:

باشد تا استرالیای زیبا ترقی کند

مختصات جغرافیایی:

۳۵°۱۸′ جنوبی ۱۴°۰۸′ شرقی

مساحت:

۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومترمربع

جمعیت:

تخمین جمعیت (۲۰۱۳) ۲۳٬۰۷۴٬۴۳۵
تراکم جمعیت ۲٫۸‎/ ۲‏ km
شاخص توسعه انسانی(۲۰۱۳): ۰٫۹۳۸

واحد پول:

دلاراسترالیا (AUD)

منطقه زمانی:

تابستانی(DST)متفاوت (ساعت جهانی)

جهت رانندگی:

چپ

دامنه اینترنتی:

au

 

بر اساس شواهد به جای مانده، حدود چهل و دو هزار سال قبل گروهی از مردمان شکارچی جنوب آسیا، برای یافتن غذا و شکار حیوانات، اندک اندک شروع به مهاجرت به سرزمین‌های جنوبی تر نمودند و از راه جزیره‌ها و کانال‌هایی که آسیا را به شمال استرالیا وارد می‌کند به شمال کوئینزلند وارد شدند و سپس با پراکنده شدن در سراسر استرالیا، قبایل مختلف بومیان استرالیا را پای نهادند. این مردمان، ده‌ها هزار سال بدون ارتباط با سایر مناطق دنیا در این سرزمین زیسته‌اند

پیشینه تاریخی تلاش برای دستیابی به سرزمین‌های ناشناخته در جنوب خاوری آسیا و نیز اقیانوسیه به هزاره نخست پس از میلاد باز می‌گردد. در این دوره هندی‌های بودایی و هندو اقدام به استعمار جزیره های اندونزی و فراتر از آن کردند و تا جزیره لومبوک هم پیش رفتند. اما با لشکرکشی مسلمانان به هند در سده پانزدهم میلادی، پیش روی آنها در این منطقه هم متوقف شد. مهاجر نشینی در جزیره‌های این منطقه از سوی چینی‌ها در سده نهم میلادی آغاز شد. بازرگانان چینی در اوایل سده پانزدهم با سوماترا، جاوه و ماکاسار در سلبز داد و ستد میکرند. در نهایت این بازرگانان قایق‌های بسیار بزرگ ماهی گیری خود را تا به کرانه‌های شمالی استرالیا گسیل داشتند. سر انجام در سال ۱۳۴۲ در نتیجه دگرگونی در حکومت پکن و روی کار آمدن گروهی که با بازرگانان خارجی مخالف بودند جلوی پیشرفت چینی‌ها به دریاهای جنوب نیز گرفته شد.

نخستین بار هلندیها در سال ۱۶۰۶ میلادی شبه جزیره کیپ یورک (Cape York Peninsula) در شمال کوئینزلند را اکتشاف کردند و در دهه‌های بعد، بیشتر مناطق شمالی و غربی استرالیا را مشاهده و ثبت نمودند. آبل تاسمان هلندی نام این سرزمین را هلند نو گذاشت. هلندیها خود علاقه چندانی به سکونت در هلندنو نشان ندادند و این سرزمین تا چندین دهه بعد دست نخورده باقی‌ماند.

در سال ۱۷۷۰ م. کاپیتان جیمز کوک دریانورد بریتانیایی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد. کاپیتان آرتور فیلیپ در ۱۸ ژوئیه ۱۷۸۸ با یازده کشتی و ۱۳۵۰ مسافر به حدود سیدنی رسید و ضمن اعلام این منطقه با نام نیو ساوت ولز به عنوان یکی از مستعمره‌های بریتانیا، خود به فرمانداری آن برگزیده شد و بریتانیایی‌ها در دید اول به استرالیا به عنوان سرزمینی دوردست و خشک برای تبعید محکومین و زندانیان نگاه می‌کردند. به همین دلیل بیشتر مسافران اولیه، به اجبار به منطقه ولز جنوبی جدید آمدند. اما ساکنان دیگر ایالتها اغلب به اختیار خود به سرزمین جدید مهاجرت کردند.

 

استرالیا

در سال ۱۹۰۰ میلادی، ملکه ویکتوریا طی قانونی به استرالیا استقلال سیاسی اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا در آمد. استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند .از سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۲۷ که کانبرا ساخته شد، فدراسیون استرالیا، ملبورن را پایتخت موقت کشور قلمداد می‌کرد.

این کشور در جنگ جهانی اول به عنوان حامی بریتانیا جنگید و «ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند یا به اختصار انزک در نبرد گالیپولی در ترکیه امروزی شرکت کرد. در مجموع بیش از شصت هزار استرالیایی در خلال جنگ جهانی اول کشته شدند، در جنگ جهانی دوم مناطقی از شمال و شرق این کشور توسط ژاپنی‌ها بمباران شد و نیروهای آمریکایی در این کشور پیاده شدند. اما استرالیا از صدمات این جنگ به کنار ماند. طی قانونی در سال ۱۹۸۶ استرالیا به طور رسمی دخالت پادشاهی متحده را در امور سیاسی و نظامی این کشور خاتمه داد، استرالیایی‌ها در ۶ نوامبر ۱۹۹۹ با رأی اکثریت (۸۲٪ آرا) رأی به تحت قیمومیت بودن ملکه دادند تا همچنان ملکه انگلیس برایشان «فرماندار کل» تعیین کند.

جغرافیا و جمعیت شناسی

جغرافیا

جغرافیا استرالیا

 

استرالیا یا اقیانوسیه با ۶/۷ میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. استرالیا سرزمینی تقریباً هموار است. ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوههای جداکننده تشکیل می‌دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه ‌است. بلندترین نقطه استرالیا قله‌ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست‌ترین نقطه آن ۱۵- متر است که در دریاچه اِیر قرار دارد. بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از ۲۷۰۰ کیلومتر طول دارد. این رود با پیوستن به رود ماری که دومین رود بزرگ استرالیاست در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می‌ریزد.

استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید. استرالیا اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند. درازای سرزمین اصلی از شمال تا جنوب ۳٬۱۳۵ کیلومتر و پهنای آن از شرق به غرب ۳٬۷۸۲ کیلومتر است. استرالیا ۲۵٬۷۶۰ کیلومتر مرز دارد که تماماً مرز آبی است.

کشور استرالیا با داشتن ۷۵۵ گونه متنوع‌ترین کشور در دنیا از لحاظ زیست‌بوم است.

مردم‌شناسی

جمعیت استرالیا در ژوئیه ۲۰۱۵ بطور تقریبی ۲۲,۷۵۱,۰۱۴ نفر بوده‌ است. و با تراکم نسبی ۳/۱۴ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند. میانگین نرخ رشد جمعیت در سال ۱/۲۲۱ است و تقریباً در هر دو دقیقه یک نوزاد جدید در این کشور متولد می‌شود.

بومیان استرالیا حدود نیم میلیون نفر تخمین زده شده‌اند که دو و نیم درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند.

 

ایالت ها و شهرها

استرالیا پنجمین قاره ازنظر بزرگی می باشد و این سرزمین از شش ایالت و دو قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ایالت‌ها می باشد که عبارت‌اند از: 1. نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است. 2. کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبن می‌باشد. 3. استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید. 4. تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد. 5. ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است. 6. استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت می‌باشد. 7. قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است. 8. سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن.

 

 

خاک اصلی

• استرالیای جنوبی
• استرالیای غربی
• تاسمانی
• قلمرو پایتختی استرالیا
• قلمرو شمالی
• قلمروی خلیج جرویس
• کوئینزلند
• نیو ساوت ولز
• ویکتوریا

بیرون از خاک اصلی

• جزایر دریای مرجان
• جزایر کوکوس
• جزیره کریسمس
• جزیره نورفک
• جزیره هرد و جزایر مک‌دونالد
• جزیره‌های آشمور و کارتیر
• قلمرو جنوبگان استرالیا

ناحیه‌های پیشین

• آلیس اسپرینگ
• استرالیای شمالی
• قلمروی پاپوآ گینه نو

 

شهرها

پایتخت استرالیا شهر کانبرا است و شهرهای بزرگ آن عبارت‌اند از سیدنی، ملبورن، بریزبِن، پرت، آدلاید و تانزویل.

کانبرا

این شهر جمعیتی بیش از ۳۲۵ هزار تن دارد و بزرگ‌ترین شهر غیر بندری استرالیا به شمار می‌آید. در ۳۰۰ کیلومتری جنوب غربی سیدنی و ۶۵۰ کیلومتری شمال شرقی ملبورن واقع است. مساحت آن ۸۱۴٫۲ کیلومتر مربع و آب هوای آن با درجه حرارت °C 29 ، و مسیر باد غرب با سرعت km/h 18 ، رطوبت ۲۵٪ می باشد.

 

شهر کانبرا

 

سیدنی

یدنی بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا با جمعیت ۴٫۲۹۳ میلیون طبق آمار سازمان ملل متحد در سال (۲۰۱۲ م) و پایتخت ایالت ویلز جنوبی نو یا نیو ساوت ولز است. ایرانیان زیادی در این شهر ساکن هستند. سیدنی نماد کشور استرالیا است. شهری است با جذابیت ‌های بیشمار که دویست و هجده سال از زمان تأسیس آن می‌گذرد و مساحت آن ۱۲٬۳۶۸ کیلومتر مربع و آب و هوای درجه حرارت °C 23، مسیر باد شمال شرقی با سرعت km/h 27 ، رطوبت ۶۲٪ می باشد.

 

سیدنی

ملبورن

لبورن با حدود ۴ میلیون نفر جمعیت، مساحت ۹٬۹۹۰ کیلومتر مربع و آب و هوا °C 33 ،مسیر باد شمال با سرعت km/h 13 ، رطوبت ۱۸٪، پایتخت ایالت ویکتوریا، اولین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا و مهمترین شهر فرهنگی این کشور است. ملبورن به لحاظ جمعیت دومین شهر کشور پهناور استرالیا است .

 

ملبورن

بریزبن

بریزبِن در تاریخ ۱۸۲۴ میلادی تأسیس گردید و با مساحت ۵٬۹۵۰ کیلومتر مربع یکی از شهرهای بزرگ کشور استرالیا است که در سواحل شرقی این کشور قرار گرفته است و با آب و هوا درجه حرارت °C 24، مسیر باد شرق با سرعت km/h14، رطوبت ۵۸٪ است. بریزبن مرکز ایالت شگفت انگیز کوئینزلند در استرالیا دارای آب و هوای استوایی و گذرگاههای خروجی متعدد به مکانهای دیدنی نواحی اطراف می باشد. این شهر به خاطر آب و هوای گرم و آفتابی خود در تمامی فصول، مقصد دلچسب گردشگری برای 75 میلیون جهانگرد در سال را به خود اختصاص داده است. این شهر پرجنب و جوش با برگزاری رویدادهای بین المللی ورزشی، وجود مراکز خرید متعدد، نمایشگاهها و جشنهای فرهنگی و همچنین رستورانهای شبانه متنوع از شهرت بسیار بالایی برخوردار است. بریزبن سومین بزرگترین شهر استرالیا و محل زندگی تقریبا دو میلیون نفر با فرهنگهای متفاوت است. این شهر با ارائه برنامه های متنوع فرهنگی، فستیوالهای شاد موسیقی، استادیوم های ورزشی سطح بالا، تالارهای کنفرانس، پارکها و پیاده روهای کنار رودخانه یک کلانشهر بسیار پر زرق و برق را بوجود آورده و دارای پایانه های مدرن برای پهلوگرفتن کشتیها و قایقهای تفریحی متعدد می باشد. نواحی اطراف استادیوم بریزبن از اولین مناطقی هستند که اروپاییان درسالهای 1850به عنوان مکان زندگی خود برگزیدند. درخیابانهای محله های مذکورمی توانید نمونه های متعددی ازآثارمعماری قدیمی باقی مانده از آن دوران را مشاهده کنید که یکی از پربیننده ترین مناطق توریستی بریزبن درکنارکافی شاپها و رستورانهای متنوع، مراکز خرید مدرن، فروشگاههای عتیقه فروشی و کارگاههای طراحی لباس می باشند. از دیگر جاذبه های بریزبن، قدم زدن در کنار رودخانه بریزبن و قایق سواری بر روی آن و دیدار ازتالار و موزه اصلی شهراست. اگر هیجان یک ماجراجویی را می طلبید، می توانید از پل طبقه طبقه ای معروف بریزبن که یکی ازتنها 3 پل موجود از این نوع درجهان است بالا روید. در بالای پل شاهد یک منظره نفس گیر360 درجه ای از کل شهر و یک نمای مستقیم ازاستادیوم خواهید بود این استادیوم در حومه شهر بریزبن در منطقه میلتون ایالت کوئینزلند واقع شده و با گنجایش 52500 نفر در فضایی باورنکردنی به خود می بالد. استادیوم میلتون میزبان 6 بازی گروهی (از جمله یکی از بازی های گروهی استرالیا) و یک بازی از مرحله یک چهارم نهایی مسابقات جام ملتهای آسیا می باشد.این استادیوم به زبان محلی با نام "کالدرون" شناخته می شود.

 

بریزبن

نیو کاسل

نیوکاسل به عنوان یکی از 10 شهر برتر استرالیا و جهان انتخاب شده است. این شهر با دریافت جایزه بهترین شهر فستیوالها و رویدادهای بین المللی در جشنواره "سیاره تنها" و با داشتن مناطق ساحلی دلچسب، سواحل طبیعی بکر، خط ساحلی تماشایی، کافه های متنوع در امتداد ساحل، رستورانهای مشهور دارای جوایز معتبر، کافه های کنار اسکله، مناظر هنری پرتلالو و مراکز خرید متنوع، از دیدنی ترین مناطق استرالیا به شمار می رود. این شهر در سراسر خط ساحلی یکی از بزرگترین بنادر پر رفت و آمد استرالیا واقع شده است. در حاشیه شهر، پیاده روهای چوبی وسیع، پارکهای پوشیده از چمن، موج شکنهای بزرگ، تالابهای بسیار زیبا و پارکهای ملی چشم نواز دیده می شوند. در نیوکاسل یک فرهنگ ساحل نشینی آرام و بی دغدغه درکنار زندگی پرهیاهوی شهری همراه با جشنهای پرشور و جذاب شبانه روزی، تفریحات متنوع و جاذبه های مختلف به زیبایی تلفیق شده اند. این شهر مکانی ایده آل برای لذت بردن از هنر و فرهنگ با دارابودن مجموعه ای از گالری ها و مراکز خرید در امتداد خیابان های DARBY NEWCASTLE EAST ,COOKS HILL، غذاهای بین المللی، کافه های مدرن و پرهیاهو و رستورانهای محلی، پذیرای جهانگردان مشتاق می باشد. استادیوم هانتر نیوکاسل یکی از میزبانان اصلی برگزاری بازیهای جام ملتهای آسیاست.
استادیوم نیو کاسل: این استادیوم چند منظوره با گنجایش 33000 نفر اصلی ترین ورزشگاه نیوکاسل برای ورزشهایی است که در زمین های مستطیلی شکل برگزار می شوند و میزبان 4 بازی مهم در مسابقات جام ملتهای آسیا

 

نیوکاسل

 

شهرهای اصلی استرالیا - برآورد جمعیت در ژوئن ۲۰۱۰

 

رتبه

شهر

ایالت

جمعیت

رتبه

شهر

ایالت‌ها

جمعیت

1

سیدنی

نیو ساوت ولز

۴٬۵۷۵٬۵۳۲

۱۱

هوبارت و حومه

تاسمانی

۲۱۴٬۷۰۵

2

ملبورن

ویکتوریا

۴٬۰۷۷٬۰۳۶

۱۲

جیلان

ویکتوریا

۱۷۸٬۶۵۰

3

بریزبن

کوئینزلند

۲٬۰۴۳٬۱۸۵

۱۳

تاونزویل

کوئینزلند

۲۰۰،۰۰۰

4

پرت

استرالیای غربی

۱٬۶۹۶٬۰۶۵

۱۴

کنز

کوئینزلند

۱۵۰٬۹۲۰

5

آدلاید

استرالیای جنوبی

۱٬۲۰۳٬۱۸۶

۱۵

توومبا

کوئینزلند

۱۳۱٬۲۵۸

6

گلد کوست-تووید

کوئینزلند / نیو ساوث ولز

۵۹۱٬۴۷۳

۱۶

داروین

قلمرو شمالی

۱۲۷٬۵۳۲

7

نیوکاسل

نیو ساوت ولز

۵۴۶٬۷۸۸

۱۷

لانکستن

تاسمانی

۱۰۶٬۱۵۳

8

کانبرا-کوئنبین

قلمرو پایتختی / نیو ساوت ولز

۴۱۰٬۴۱۹

۱۸

آلبری-وادنگا

نیو ساوث ولز / ویکتوریا

۱۰۶٬۰۵۲

9

ولونگونگ

نیو ساوث ولز

۲۹۲٬۱۹۰

۱۹

بلرات

ویکتوریا

۹۶٬۰۹۷

10

سانشاین کوست

کوئینزلند

۲۵۱٬۰۸۱

۲۰

بندیگو

ویکتوریا

۹۱٬۷۱۳

 

ورزش

ورزش در استرالیا از اهمیت بالایی برخوردار است و به جزیی از سبک زندگی و فرهنگ مردم آن درآمده‌ است. استرالیا از مدال آورترین کشورها در بازیهای المپیک است. شهر ملبورن به عنوان پایتخت ورزشی استرالیا، همه ساله میزبان بسیاری از رویدادهای مهم ورزشی جهان است و مسابقات ورزشی متنوعی در ملبورن برگزار می شود از جمله جام بزرگ مسابقات ماشین رانی فورمول1، جام اسب سواری معروف ملبورن و نیزمسابقات تنیس آزاد استرالیا. المپیک تابستانی ۱۹۶۵ و بازیهای کشورهای مشترک‌ المنافع 2006 درملبورن بر‌گزار شد.

 

ورزشهای گروهی پرطرفدار در استرالیا عبارت‌اند از راگبی، فوتبال استرالیایی، کریکت و بسکتبال. علاوه بر این تیم ملی هاکی روی چمن و تیم ملی واترپولو و والیبال ساحلی بانوان این کشور هم در جمع بهترین تیم‌های دنیا قرار دارند. استرالیایی‌ها در برخی ورزشهای انفرادی مانند گلف، شنا و دیگر ورزشهای آبی، تنیس و اسکواش هم در ردیف کشورهای درجه یک دنیا قرار می‌گیرند. استرالیا میزبان دو المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و المپیک ۲۰۰۰ سیدنی بوده‌ است و یکی از شش کشوری می باشد که بیش از یک بار میزبان المپیک تابستانی بوده‌اند. این کشور در تمامی دوره های المپیک شرکت داشته و بیش از همه دررشته های شنا و دو و میدانی موفق بوده ولی در پاروزنی، دوچرخه‌سواری و سوارکاری نیز موفقیت‌هایی کسب کرده است.

باشکوه ‌ترین افتخار این کشوردرالمپیک سیدنی به دست آمد که آن‌ها توانستند به ۵۸ مدال (شامل ۱۶مدال طلا) در بیست رشته دست یابند. در المپیک آتن نیز با ۱۷ مدال طلا، رده چهارم جدول مدال‌ها را به خود اختصاص دادند. رقابت‌های بین‌المللی تنیس آزاد استرالیا نیز هرساله در ملبورن بر‌گزار می‌شود. جام اسب سواری ملبورن نیز به عنوان یکی از پر طرفدارترین بازیها دراسترالیا شناخته می شود.

ورزش در استرالیا بصورت جدی و گسترده پی‌گیری می‌شود و به جزیی از سبک زندگی و فرهنگ مردمان آن درآمده‌است. استرالیا از مدال آورترین کشورها در بازیهای المپیک است. شهر ملبورن به عنوان پایتخت ورزشی استرالیا، همه ساله میزبان بسیاری از رخدادهای مهم ورزشی جهان است. مانند مسابقات ماشین رانی جام بزرگ فورمول وان Australian Grand Prix F1، جام اسب سواری معروف ملبورن کاپ Melbourne Cup و نیز تنیس آزاد استرالیاAustralian Open. المپیک تابستانی ۱۹۶۵ و بازیهای مشترک‌المنافع ۲۰۰۶ در ملبورن برگزار شد همچنین المپیک تابستانی 2000 در سیدنی برگزار شد.
 

ورزشهای گروهی پرطرفدار در استرالیا عبارت‌اند از:

راگبی ۱۵ نفره، راگبی ۱۳ نفره، فوتبال استرالیایی (نوعی از ورزش راگبی که به فوتی هم معروف است، کریکت و بسکتبال. علاوه بر این تیم ملی هاکی روی چمن و تیم ملی واترپولو و والیبال ساحلی بانوان این کشور هم در جمع بهترین تیم‌های دنیا قرار دارند.
استرالیایی‌ها در برخی ورزش‌های انفرادی هم مانند گلف، شنا و دیگر ورزش‌های آبی، تنیس و اسکواش هم در ردیف کشورهای درجه اول دنیا قرار می‌گیرند. در سالهای اخیر کوشش زیادی برای گسترش ورزش فوتبال در این کشور به عمل آمده‌است. از دهه ۱۹۹۰ تعداد زیادی از فوتبالیست‌های شاخص استرالیایی در لیگ برتر انگلستان بازی می‌کنند. از جمله این بازیکنان می‌توان به هری کیول، مارک بوسنیچ و مارک ویدوکا اشاره کرد. استرالیا میزبان دو المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و المپیک ۲۰۰۰ سیدنی بوده‌است و یکی از شش کشوری ا‌ست که بیش از یک بار میزبان المپیک تابستانی بوده‌اند. این کشور در تمام ادوار المپیک حاضر و بیش از همه در شنا و دو و میدانی موفق بوده، ضمن اینکه در پاروزنی، دوچرخه‌سواری و سوارکاری نیز موفقیت‌هایی داشته‌است.. داون فریزر، مورای روز، یان تورپ، گرانت هکت و سوزی اونیل در شنا و مارجوری جکسون، بتی کاتبرت، هرب الیوت و ران کلارک در دو و میدانی از موفق‌ترین ورزش‌کاران استرالیایی در المپیک بوده‌اند. باشکوه‌ترین موفقیت این کشور در المپیک سیدنی به دست آمد که آن‌ها به ۵۸ مدال (شامل ۱۶ طلا) در بیست رشته دست یافت. در المپیک آتن نیز با ۱۷ مدال طلا رده چهارم جدول مدال‌ها را به خود اختصاص دادند. بازی‌های کشورهای همسود هم تاکنون ۴ بار در استرالیا برگزار شده؛ ۱۹۳۸ در سیدنی، ۱۹۶۲ پرث، ۱۹۸۲ بریزبن و ۲۰۰۶ ملبورن. استرالیا با ۱۰ قهرمانی در ۱۸ دوره این مسابقات در جدول مدال‌ها بهترین نتیجه را به دست آورده‌است. رقابت‌های بین‌المللی تنیس آزاد استرالیا نیز که هرساله در ملبورن برگزار می‌شود، یکی از ۴ گرنداسلم ورزش تنیس است. کاپ اسپ سواری ملبورن نیز به عنوان یکی از پر طرفدارترین بازی‌ها دا استرالیا شناخته می‌شود.

تاریخ و فرهنگ

بر اساس شواهد به جای مانده، حدود چهل و دو هزار سال قبل گروهی از مردمان شکارچی جنوب آسیا، برای یافتن غذا و شکار حیوانات، اندک اندک شروع به مهاجرت به سرزمین‌های جنوبی تر نمودند و از راه جزیره‌ها و کانال‌هایی که آسیا را به شمال استرالیا وارد می‌کند به شمال کوئینزلند وارد شدند و سپس با پراکنده شدن در سراسر استرالیا، قبایل مختلف بومیان استرالیا را پای نهادند. این مردمان، ده‌ها هزار سال بدون ارتباط با سایر مناطق دنیا در این سرزمین زیسته‌اند.

پیشینه تاریخی تلاش برای دستیابی به سرزمین‌های ناشناخته در جنوب خاوری آسیا و نیز اقیانوسیه به هزاره نخست پس از میلاد باز می‌گردد. در این دوره هندی‌های بودایی و هندو اقدام به استعمار جزیره های اندونزی و فراتر از آن کردند و تا جزیره لومبوک هم پیش رفتند. اما با لشکرکشی مسلمانان به هند در سده پانزدهم میلادی، پیش روی آنها در این منطقه هم متوقف شد. مهاجر نشینی در جزیره‌های این منطقه از سوی چینی‌ها در سده نهم میلادی آغاز شد. بازرگانان چینی در اوایل سده پانزدهم با سوماترا، جاوه و ماکاسار در سلبز داد و ستد میکرند. در نهایت این بازرگانان قایق‌های بسیار بزرگ ماهی گیری خود را تا به کرانه‌های شمالی استرالیا گسیل داشتند. سر انجام در سال ۱۳۴۲ در نتیجه دگرگونی در حکومت پکن و روی کار آمدن گروهی که با بازرگانان خارجی مخالف بودند جلوی پیشرفت چینی‌ها به دریاهای جنوب نیز گرفته شد.

نخستین بار هلندیها در سال ۱۶۰۶ میلادی شبه جزیره کیپ یورک (Cape York Peninsula) در شمال کوئینزلند را اکتشاف کردند و در دهه‌های بعد، بیشتر مناطق شمالی و غربی استرالیا را مشاهده و ثبت نمودند. آبل تاسمان هلندی نام این سرزمین را هلند نو گذاشت. هلندیها خود علاقه چندانی به سکونت در هلندنو نشان ندادند و این سرزمین تا چندین دهه بعد دست نخورده باقی‌ماند.

در سال ۱۷۷۰ م. کاپیتان جیمز کوک دریانورد بریتانیایی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد. کاپیتان آرتور فیلیپ در ۱۸ ژوئیه ۱۷۸۸ با یازده کشتی و ۱۳۵۰ مسافر به حدود سیدنی رسید و ضمن اعلام این منطقه با نام نیو ساوت ولز به عنوان یکی از مستعمره‌های بریتانیا، خود به فرمانداری آن برگزیده شد و بریتانیایی‌ها در دید اول به استرالیا به عنوان سرزمینی دوردست و خشک برای تبعید محکومین و زندانیان نگاه می‌کردند. به همین دلیل بیشتر مسافران اولیه، به اجبار به منطقه ولز جنوبی جدید آمدند. اما ساکنان دیگر ایالتها اغلب به اختیار خود به سرزمین جدید مهاجرت کردند.

در سال ۱۹۰۰ میلادی، ملکه ویکتوریا طی قانونی به استرالیا استقلال سیاسی اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا در آمد. استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند .از سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۲۷ که کانبرا ساخته شد، فدراسیون استرالیا، ملبورن را پایتخت موقت کشور قلمداد می‌کرد.

این کشور در جنگ جهانی اول به عنوان حامی بریتانیا جنگید و «ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند یا به اختصار انزک در نبرد گالیپولی در ترکیه امروزی شرکت کرد. در مجموع بیش از شصت هزار استرالیایی در خلال جنگ جهانی اول کشته شدند، در جنگ جهانی دوم مناطقی از شمال و شرق این کشور توسط ژاپنی‌ها بمباران شد و نیروهای آمریکایی در این کشور پیاده شدند. اما استرالیا از صدمات این جنگ به کنار ماند. طی قانونی در سال ۱۹۸۶ استرالیا به طور رسمی دخالت پادشاهی متحده را در امور سیاسی و نظامی این کشور خاتمه داد، استرالیایی‌ها در ۶ نوامبر ۱۹۹۹ با رأی اکثریت (۸۲٪ آرا) رأی به تحت قیمومیت بودن ملکه دادند تا همچنان ملکه انگلیس برایشان «فرماندار کل» تعیین کند.

ادیان ، اقوام و زبان

ادیان و مذاهب

تا پیش از ورود اروپاییان به استرالیا، مردمان بومی این سرزمین از آیین دیرینه و بدوی خود پیروی می‌کردند، ولی امروزه برخی از این بومیان به مسیحیت گرویده‌اند. مسیحیت را اروپاییان به استرالیا آوردند و با آغاز مهاجرت به این سرزمین فرقه‌های گوناگون مسیحیت، در آنجا به فعالیت پرداختند. در سده بیستم، با مهاجرت شمار اندکی از آسیایی‌ها از چین، آسیای جنوب شرقی، هند و خاورمیانه، آیین‌ها و ادیان بودایی، اسلام، یهودی و بهائی به آن راه یافتند. در استرالیا دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئینهای ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند. در سال ۲۰۰۱، بیش از ۷۰٪ استرالیایی‌ها خود را مسیحی معرفی کرده‌اند و بیش از ۱۵٪ نیز پیرو هیچ آئینی نبوده‌اند. بودائیسم و اسلام نیز هر یک با کمتر از دو درصد، در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند.

اقوام

حدود ۴۰ هزار سال پیش اولین انسان‌ها (بومیان استرالیا) از جنوب آسیا و گینه نو وارد استرالیا شدند. بر اساس اولین برآوردها جمعیت بومیان استرالیا در سال ۱۷۸۸ که اروپایی‌ها وارد این قاره شدند حدود ۳۱۴ هزار نفر بود اما مطالعات جدیدتر نشان می‌دهد که جمعیت بومیان می‌توانسته بین ۵۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر و حتی تا یک میلیون نفر باشد و بیشترین تراکم جمعیتی هم بر اساس تمامی شواهد در منطقه کوئینزلند بوده‌است. از جمعیت بومیان استرالیا به تدریج کاسته شده و امروزه بومیان، بخش کوچکی از جمعیت استرالیا را تشکیل می‌دهند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۱ حدود ۳۶ درصد مردم اصلیت خود را انگلیسی ذکر کرده‌اند. ایرلندی‌ها ۱۰.۴٪، اسکاتلندی ۸.۹٪، ایتالیایی ۴.۶٪، آلمانی ۴.۵٪، چینی ۴.۳٪، هندی ۲٪، یونانی ۱.۹٪ و هلندی ۱.۷٪ در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. تعداد بومیان در این سرشماری ۵۴۶ هزار نفر (۲.۵٪) بود.

زبان و خط

زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است. اختلافات بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق گوناگون وجود دارد. زبان‌های دیگر مانند ایتالیایی و چینی نیز در بین مهاجران بسیار رایج است.

 

فرهنگ و هنر

فرهنگ

با اسکان اروپاییان در استرالیا در قرن هجدهم میلادی، شیوه زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد. افزایش جذابیت فرهنگ استرالیا توسط کمک‌های مالی دولت بود که این کمک برای هنر، تغذیه و بهبود وسایل رفاهی بود. شهرهای کوچک و بزرگی ساخته شد که پر از ساختمان‌های هنری، گالری و تئاتر بود. در اواخر قرن ۱۹ «ملبورن حیرت‌آور» marvelous melbourne پرجمعیت‌ترین شهر استرالیا و از ثروتمندترین شهرهای جهان و پس از لندن بزرگترین شهر در سراسر امپراتوری بریتانیا و دارای گالریها، تئاترها و موزه بود. بهترین معماران، خانه اپرای سیدنی را ساختند. اپرا، رقص باله، ارکسترسمفونیها، بازیگران، نمایش‌نامه نویسان، شرکت‌های هنری و غیره توسط مجلس استرالیا حمایت می‌شدند. دولت‌های فدرال بر روی کمپانی‌های رادیویی استرالیایی مستقل از شبکه رادیویی و تلویزیونی سراسری سرمایه‌گذاری کردند. استرالیا همچنین دارای شرکت‌های رسانه‌ای، روزنامه و مجلات زیادی است که به فرهنگ منطقه‌ای کمک بسزایی می‌کند. امروزه شهر ملبورن به عنوان پایتخت فرهنگی کشور شهرت دارد.

 

تلویزیون و سینما

استرالیا دارای پنج شبکه تلویزیونی هر یک با چند کانال در سطح ملّی است که برنامه‌های آنها در نواحی مختلف ممکن است متفاوت باشد. همچنین شبکه‌های تلویزیونی پولی زیادی در این کشور قابل دریافت است. به دلیل بزرگی سرزمین استرالیا، تعداد ایستگاه‌های رادیویی این کشور بسیار زیاد است و اغلب شهرهای کوچک نیز یک یا چند رادیوی محلی دارند. سینمای استرالیا بیشتر بازتاب زندگی استرالیایی‌ها بویژه در نقاط غیرشهری است. سینما از تفریحات مورد علاقه استرالیائی هاست و سالن‌های سینمای این کشور از رونق و کثرت زیادی برخوردارند. صنعت فیلمسازی استرالیا با «داستان دار و دسته کلی» که اولین فیلم بلند ساخته شده در جهان است در سال ۱۹۰۶ در ملبورن آغاز گشت. این کشور هنرمندانی چون نیکول کیدمن، راسل کرو، کیت بلانشت، مل گیبسون، نائومی واتس، هیت لجر، هیو جکمن، ارول فلین، جودیت اندرسون، جفری راش و تونی کُلِترا به سینمای جهانی عرضه کرده‌است. شکوفایی مجدد صنعت فیلم سازی در استرالیا به موج نوی دهه ۱۹۷۰ باز می‌گردد با فیلمهایی مانند «پیک نیک در هنگینگ راک» (۱۹۷۵) به کارگردانی پیتر ویر. برخی از معروفترین فیلمهای استرالیا در عرصه جهانی عبارتند از: پیانو، کروکودیل دندی، پریسلا ملکه بیابان، گالیپولی، مدمکس، شاین، بابی پسر بدو ده کانو.

 

موسیقی، رقص و نمایش

قدیمی‌ترین نوع موسیقی در استرالیا مربوط به مردمان بومی آنجا است در منطقه بومی استرالیا، آهنگهایی با درون مایه اجتماعی و روحانی اجرا می‌شود. در طی اجتماعات بومیان که به «کوروبوری» معروف است، رقص و آواز قسمت مهمی از سرگرمی‌ها را شامل می‌شود. در مراسم و جشن‌های مذهبی، سرودها روح بومیان مختلف را به هم پیوند می‌دهد که به آن «زمان رؤیایی» می‌گویند.
مردم بومی بر این باورند که در گذشته‌ای دور، در زمان رؤیایی نغمه‌هایی خوانده شد که باعث حیات خونی بخشیدن به ارواح در زمین شد. امروزه این آوازها در مراسم مذهبی برای بقاء و گسترش زندگی گیاهان و حیوانات خوانده می‌شود. تاریخ موسیقی اروپایی در استرالیا به دوران ساکن شدن بریتانیایی‌ها در این قاره برمی گردد که با خود آواهای دسته جمعی را نیز آوردند. امروزه هر شهر بزرگ، دارای سالن ارکستر و اپرا به همراه شرکت رادیویی استرالیا است. ستارگان بزرگ و رهبران ارکستر از بسیاری از کشورها مرتباً به استرالیا سفر کرده و گرد هم می‌آیند.

استرالیا از طریق صدای رسا و بی همتای «نلی ملبا» و «جان ساترلند» برای موسیقی جهان اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مالی می‌کند.

استرالیا در زمینه موسیقی مردمی (پاپ) ، راک و متال نیز هنرمندان مشهوری دارد. گروه متال ای‌سی/دی‌سی (AC/DC) و خواننده پاپ مشهور کایلی مینوگ این از دسته هستند. کایلی مینوگ که اکنون ساکن بریتانیا است در سال ۲۰۰۷ «نشان امپراتوری بریتانیا» (OBE) را به خاطر خدمات ارزنده‌اش به هنر موسیقی از ملکه الیزابت دوم دریافت کرد.

او همچنین در یکی از قسمت‌های سریال تلویزیونی محبوب «دکتر وو» (Doctor Who) نقش آفرید که در شب کریسمس سال ۲۰۰۷ از شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی پخش شد. همچنین گروه پاپ مشهور فایو سکندز آو سامر نیز ماهیت استرالیایی دارد و در سیدنی تشکیل شده است.
رقص باله کلاسیک توسط یک رقاص مشهور محلی به نام «لرد رابرت هلپمن» به استرالیا آورده شد. وی یکی از پایه ریزان رقص، به خصوص باله کلاسیک در استرالیا است.

سیاست و نظام

سیاست و حکومت

استرالیا کشوری است که از مجموعه کشورهای مشترک‌المنافع که دارای حکومت پادشاهی مشروطه است و بالاترین مقام سلطنتی بریتانیای کبیر یعنی ملکه الیزابت دوم ملکه این کشور نیز به حساب می‌آید. جانشین ملکه در این کشور فرماندار کل استرالیا است که وی نیز به نوبه خود فرمانداران ایالت‌های این کشور را تعیین می‌کند. هرچند فرماندار کل بر طبق قانون اساسی، از اختیارات فراوانی برخوردار است اما در عمل شخص اجرایی اول در استرالیا نخست وزیر است که طی یک فرایند دموکراتیک انتخاب می‌شود و دولت را تشکیل می‌دهد. در استرالیا، مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند. رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به‌عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت می‌شود. دولت استرالیا از سه زیرشاخه تشکیل می‌شود:قانون گذاری، اجرایی و قضایی. پارلمان استرالیا از دو مجلس تشکیل شده است. مجلس سنا (مجلس علی (و مجلس نمایندگان (مجلس سفلا) . دادگاه عالی استرالیا نیز قدرت والای قضایی را در این کشور در اختیار دارد.

حزب و نظام

حزب ها

احزاب عمده استرالیا عبارت‌اند از: • حزب لیبرال استرالیا • حزب کارگر استرالیا • حزب سبز از سال ۱۹۹۶ تا نوامبر ۲۰۰۷ حزب لیبرال قدرت را در این کشور در دست داشت و جان هوارد به مدت یازده سال نخست وزیر این کشور بود. در انتخابات فدرال که در نوامبر سال ۲۰۰۷ برگزار شد حزب کارگر توانست رقیب خود حزب لیبرال را شکست دهد و به این ترتیب کوین راد رئیس این حزب به عنوان نخست وزیر جدید استرالیا مسئول تشکیل کابینه دولت شد. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ پس از کناره گیری کوین راد از مقام نخست وزیری، خانم جولیا گیلارد که رهبری حزب کارگر را بر عهده دارد توانست به عنوان نخستین نخست وزیر زن استرالیا زمام امور را به دست بگیرد . در فوریه سال ۲۰۱۳ پس از انتقاداتی که از رهبری حزب کارگر خانم جولیا گیلارد شد و همچنین با درخواست ۳۰ درصد از اعضای حزب، ایشان با انتخابات درون حزبی برای رهبری حزب موافقت کردند که منجر به پیروزی کوین راد گردید. در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۳ و در انتخابات فدرال، جناح ائتلافی استرالیا پیروز شد و در نتیجه رهبر این حزب، آقای تونی ابوت، بعنوان نخست وزیر آینده استرالیا انتخاب شد. وی بیست و هشتمین نخست وزیر استرالیا، محسوب می‌شود. پیروزی تونی ابوت به شش سال حاکمیت حزب چپ گرای کار بر استرالیا خاتمه داد. ۲۹ مین نخست وزیر استرالیا ملکوم ترنبال با پیروزی بر تونی ابوت در انتخابات داخلی حزب در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۵، به این مقام رسید.

نظام

در کشور استرالیا هیچ اجباری برای خدمت وظیفه عمومی وجود نداشته و افراد برای عضویت و خدمت در ارتش مثل سایر شغل‌ها حقوق دریافت می‌کنند.

آب و هوا و محیط زیست

محیط زیست و انرژی های نو

 

انرژی های نو

تجربه استرالیا در چالش مدیریت آب در زمره پیشرفته ترینها در جهان محسوب میگردد. همچنین عضویت استرالیا در پروتکل ۲۰۰۷ کیوتو، همکاری در کاهش گازهای گلخانه ای به میزان ۶۰ درصد تا سال ۲۰۵۰ میلادی ، توسعه انرژی های تجدید پذیر با هدف حداقل ۲۰ درصد برای سال ۲۰۲۰، تاییدی است بر همکاری جدی و قوی استرالیا در تغییر ساختار اقتصادی با کربن پایین برای مقابله با تغییرات آب و هوایی جهان. استرالیا از موهبت و ثروت طبیعی داشتن منابع انرژیهای تجدید پذیر برخوردار است، بویژه نورخورشید، باد، امواج و انرژی جزر و مد، که همه اینها توسط دولت استرالیا بطور آنلاین برای کمک به برنامه ریزان و سرمایه گذاران بصورت اطلس کاملی ارائه گردیده است.
استرالیا در نوآوری طراحی سلول های خورشیدی فتو ولتاتیک و حرارتی نور خورشیدی مشارکت داشته است. دانشکاه های استرالیا دارنده رکورد در بالاترین عملکرد سلول های فتو ولتاییک در پرطرفدارترین دسته بندیها و توسعه تکنولوژیهای تجاری در این زمینه شامل سلول نقره ای هستند.
همچنین شرکتهای استرالیایی در حال توسعه با تمرکز در مقیاس بزرگ سیستم های خورشیدی و پیشگام در توسعه سلول های خورشیدی رنگ فتوسنتز میباشند. استرالیا در واقع رهبر جهان در توسعه و تجاری کردن گرمایش آب گرم از انرژی خورشیدی است. تحقیقات استرالیایی ها در مورد سوخت های نسل دوم از طریق جلبک ها و زیست توده ای ها پیشرفته میباشند.
توسعه انرژیهای پاک شامل سیستمهای آب گرم خورشیدی، تحقیقات و توسعه در سیستمهای انرژی خورشیدی، مهندسی و تکنولوژیهای حل مشکلات آب شامل مدیریت، توزیع و کارایی استفاده از آب، کنترل هزینه های محافظت ازآبهای کشاورزی، صنعتی و شهری،تکنولوژی الگو برداری از موج و جزر و مد، استفاده و توسعه این منابع در ساحل و در دریا، تکنولوژی ساخت مولدهای انرژی از انرژیهای پاک، طراحی سیستم های بادی و دوگانه است.

 

مولد انرژی

اقتصاد

استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. در میان قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۰۸ به گزارش اکونومیست، ملبورن دوم، پرت چهارم، آدلید هفتم و سیدنی نهم بود. محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. این کشور معادن فراوانی دارد. شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند. بنا بر گزارش بانک جهانی، این کشور در سال ۲۰۰۵، از نظر تولید ناخالص داخلی یا GDP در رده پانزدهم جهان قرار داشته‌است و نیز بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ سومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می‌آید

 

بازار کار استرالیا

استرالیا یک کشور در حال توسعه است و با توجه به وسعت و جمعیت کمی که دارد از بازار کار بسیار قوی برخوردار است، هرچند در حال حاضر به دلیل حجم زیاد مهاجرت به استرالیا در سال های اخیر به استرالیا و وضعیت اقتصاد جهانی، این کشور دچار مشکلاتی شده است ولی همچنان یکی از کشورهای قوی اقتصادی در سطح جهان محسوب می شود که در این بحران نه تنها آسیب زیادی ندیده است، بلکه ارزش دلار استرالیا نیز بسیار افزایش یافته است.
کارشناسان امور بازار کار بر این باور هستند که مشکلات موجود بسیار نامحسوس بوده و با پیشرفت سریع اقتصادی و برنامه های مهاجرتی و اقتصادی استرالیا این مشکلات به زودی حل خواهد شد. استرالیا کشوری بسیار خوب برای کار و زندگی افراد فنی و تحصیل کرده می باشد، این افراد اگر بتوانند با ویزای اقامت وارد استرالیا شوند می توانند از خدمات زیاد دولتی و کارفرمایی بهره مند شوند. از آنجا که کارفرمایان علاقه به حفظ نیروی کار خود دارند، داشتن یک ویزای بلند مدت به عنوان یک امتیاز بزرگ برای کارجویان محسوب می شود که در استخدام افراد نقش اساسی را بازی میکند دولت استرالیا نیز برای این افراد برنامه های خاصی را در نظر گرفته است که ایجاد سازمان های خدماتی برای تازه واردان از آن جمله می باشد.

 

زندگی و رتبه جهانی

زندگی در استرالیا

زندگی در استرالیا

 

کیفیت زندگی ساکنین استرالیا بعنوان بهترین نوع زندگی در دنیا تعیین گردیده است و به همین دلیل هزینه زندگی در این کشور بالاست . البته برای کسانی که در استرالیا کار میکنند این مسئله زیاد محسوس نمیباشد چون درآمد نیز به نسبت سایر کشورها بالاتر میباشد، ولی برای دانشجویان این مسئله مهمی میباشد به خصوص در ابتدای مهاجرت به استرالیا که هنوز شغلی ندارند. نرخ بیکاری در این کشور حدود 5.1% بوده در حالیکه این عدد در آمریکا 9.8 % می باشد. محیطهای تمیز و سرسبز ، دانشگاههای تراز اول دنیا با شرایط آسان برای ورود ٬دسترسی به انواع مواد غذایی با کیفیت بالا ، دسترسی به خدمات درمانی رایگان و بسیاری نکات مثبت دیگر این کشور را به یک محیط جذاب برای زندگی و هدف اول مهاجرین تبدیل کرده است. طی آمار سازمان ملل که هر ساله منتشر می شود ، شهرهای ملبورن ، پرت ، آدلاید و سیدنی جزو 10 شهر برتر دنیا برای زندگی معرفی شده اند.

هزینه زندگی در استرالیا متفاوت است !و بطور کلی هزينه ها از يك ايالت به ايالت ديگر و حتی در مناطق مختلف يك ايالت متفاوت است و به ميزان زيادی به منطقه ای كه در آن زندگی می كنيد و شيوه زندگی شما بستگی دارد ، بعنوان مثال سیدنی دارای بالاترین هزینه های زندگی و آدلاید دارای کمترین می باشد. قيمت لوازم ضروری مثل غذا، نوشيدنی و لباس نسبتا پايين است ولی در مورد محصولات صنعتی چنين نيست، چرا كه بسياری از آنها از خارج از كشور وارد می شوند. هزینه های زندگی در استرالیا را می توان بصورت زیر دسته بندی نمود: ( البته اینها هزینه های کلی هستند و هزینه های دیگری مانند پوشاک٬ بهداشت و درمان و تفریح و سرگرمی نیز وجود دارد.

هزینه اجاره خانه در استرالیا

اجاره خانه در استرالیا بصورت هفته ای پرداخت می شود. خانه ها در استرالیا شامل یونیت یا آپارتمان و ویلا / هاوس می باشد. اجاره خانه به عوامل مختلفی همچون موقعیت واحد در شهر٬تعداد خواب و نوع واحد بستگی دارد. بطور کلی خانه ها یا بصورت استودیو (بدون اتاق خواب) هستند که اجاره پایین تری دارد و یا دارای یک یا چند اتاق خواب می باشند. بطور متوسط خانه مورد نظر از 200 دلار تا 500 دلار در هفته میتوان اجازه نمود . همانطور که گفته شد رقم اجاره بستگی به شرایط و موقعیت خانه دارد.

هزینه مواد غذایی در استرالیا

 

مواد غذایی

بطور متوسط هزینه خوراک در استرالیا در یک هفته برای یک زوج بین 100 تا 150 دلار می باشد.

هزینه وسائل نقلیه در استرالیا

در استرالیا وضعیت وسایل نقلیه عمومی بسیار خوب است و براحتی میتوان برای سفرهای درون شهری از آن استفاده نمود . وسایل نقلیه عمومی شامل اتوبوس ٬قطار شهری و تاکسی می باشد. بطور متوسط هزینه بلیط اتوبوس و قطار شهری بین 1 دلار و بیست سنت تا 3 دلار متغیر است . بنابراین این هزینه بین 50 تا 80 دلار در یک هفته میباشد.

هزینه های شارژ در استرالیا

در استرالیا هزینه آب و برق پایین است بطوریکه برخی از خانه ها دارای گاز نیستند و تمامی وسایل آن با برق کار می کند. بطور متوسط در ماه 100 تا 300 دلار هزینه برق و گاز و آب میباشد . سیستم تلفن دارای هزینه اجاره ماهیانه حدودا 30 دلار است .
با توجه به در نظر گرفتن این هزینه میتوان گفت که هزینه زندگی در استرالیا هزینه ای بین 2000 تا 2500 دلار در ماه میباشد که در سال هزینه ای بالغ بر 20000 تا 25000 دلار میباشد.

منابع:

• درباره استرالیا
• درگاه اطلاعات دولتی استرالیا
• اداره آمار استرالیا
• اطلاعات گردشگری استرالیا
• اداره مهاجرت استرالیا
• سفارت استرالیا در تهران
• سفارت ایران در کانبرا
• وب‌گاه ویژه ایرانیان در استرالیا - بی‌بی‌سی فارسی
• تصویر هوایی

کشورها
داغ ترین ها