امارات

درباره کشور

دبی یا دوبی یکی از امیرنشین‌های هفت گانه امارات متحده عربی است. دبی بیشترین جمعیت را در میان این هفت امارت دارد و دومین امارت بزرگ آن، و با تنها ۵ درصد از مجموع وسعت خاک امارات عربی متحده بعد از امارت ابوظبی است.
امیرنشین دبی در جنوب کشور ایران و در حاشیه خلیج فارس قرار دارد و جزئی از کشور امارات متحده عربی است.
این شهر بندری گردشی با جاذبه‌های مدرن و بعضی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است. حاکم این امارت، شیخ محمد بن راشد است و نایب حاکم شیخ حمدان بن راشد می باشد. شاید شهر دبی مهم‌ترین شهر امارات باشد. در واقع بعد از امارت ابوظبی كه پایتخت سیاسی کشور امارات متحده عربی است می توان گفت دبی پایتخت تجارتی امارات متحده عربی است و به هر سمتی که نگاه کنید حداقل یک آسمان خراش را در افق می بینید . برج خلیفه احتمالا شناخته شده ترین آنهاست و با 829 متر ارتفاع بلندترین ساختمان دنیا به شمار می رود . همچنین مرکز تجارت جهانی دبی 149 متر بلندی دارد و شامل مراکز مالی و مجمع جهانی تجارت دبی است. در سال2012دبی جزو شهرهای گران ‌قیمت جهان قرار گرفت و گران‌ قیمت‌ترین شهر خاورمیانه معرفی شد.

 

دبی

دبی شهر هوشمند خاورمیانه :

شهر هوشمند دبی، پروژه ای که از سال 2013شروع شده و عمده تمرکز کشور امارات و متحدان اقتصادی این کشور را در راستای اقتصاد دانش بنیاد این منطقه برای ایجاد یک شهر جهانی جلب کرده است. تلاش هایی در راستای افزایش رضایت شهروندی صورت می پذیرد و رفاه، امنیت اجتماعی و مدرنیته یکپارچه را برای ساکنین شهر فراهم می آورد.
پروژه شهر هوشمند دبی بر پایه شش المان تجربه شهری طرح ریزی شده است که شامل هوشمند سازی اقتصاد، دولت، مردم، سبک زندگی، پویایی شهر و محیط شهری و المان هفتم هم زیر ساختار های فناوری اطلاعات ICT می باشد. این المان ها به طور مجازی تمام جنبه های زندگی شهری را پوشش می دهند که مشتمل بر تمامی موضوعات مهم و استراتژیک در طرح توسعه شهر دبی نظیر : انرژی، آب، داده های شهری، تحصیل، سلامتی، بلوغ اقتصادی و عرضه بین المللی شهر می باشد.
روشی که مد نظر مدیران شهری دبی قرار گرفته است یک طرح جامع و مجتمع در راستای ارائه یک تجربه موفق از هفت المان شهری اشاره می باشد به نحوی که نمای شهری دبی در بین شهرهای موفق جهان متمایز گردد.
برای دستیابی به این هدف، همکاران پروژه هوشمند سازی دبی علاوه بر همکاری با سازمانهای دارای ایده و تجربه در این زمینه، با تمامی ارگان های دولتی ذینفع در این طرح هم همکاری دارند نظیر شهرداری در زمینه ارائه سیستم wifi گسترده در سطح شهر به منظور ارائه داده های شهری به شهروندان و ارگان های مربوطه، سازمان آب و برق شهری برای ارائه سیستم های اندازه گیری هوشمند در راستای توسعه شبکه برق هوشمند smart grid و ایستگاه های شارژ برق برای وسایل نقلیه سبز و سازمان راه و ترابری شهری برای ارائه طرح پارکینگ هوشمند، سیستم مترو تمام هوشمند و سیستم راهداری مبتنی بر شبکه بی سیم اینترنتی در تمام نقاط دسترسی پذیر شهری.
شرکت زیمنس در راستای پیاده سازی تمامی اهداف فوق، گام های خوبی برای این شهر برداشته است که شامل طرحهای استراتژیک و نوآورانه و هم چنین گام های عملی در راستای هوشمند سازی زیر ساختارهای موجود از گذشته در شهر دبی می باشد که کلیدی ترین آنها: مدیریت هوشمند ساختمانها، حمل و نقل شهری و زیر ساختار های مرتبط.

امارات متحده عربی، 3885 کیلومتر مربع وسعت دارد و زیبایی ها و جاذبه های دیدنی آن بسیار است . دبی بعد از ابوظبی بزرگترین شیخ نشین امارات متحده عربی است. اماراتی ها به خوبی توانسته اند با جذب سرمایه های خارجی امکانات گردشگری زیادی برای جذب توریست ایجاد کنند. 41سال پیش که امارات متحده عربی از استعمار بریتانیای کبیر بیرون آمد و استقلال خود را اعلام کرد اهالی این شیخ نشین هم دوم دسامبر را با عنوان روز ملی و استقلال امارات جشن می گیرند. شیخ نشین های هفت گانه امارات متحده عربی شامل ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، ام القوین، راس الخیمه و فجیره هستند.
 

ساختار شهری دبی

شهر دبی توسط خور دبی به دو بخش منطقه دیره دبی و منطقه بر دبی تقسیم کرده. دو پل به نام‌های قرهود و آل مکتوم که از روی خور و یک تونل به نام نفق الشندقه که از زیر آب می‌گذرد و این دو قسمت را به هم مربوط می‌کنند. دیره در شرق و بر دبی در غرب قرار دارند. دیره محلی بازاری، سنتی و قدیمی و کارگری است. اما بخش بر دبی محلی است که مسئولین دبی قصد دارند از آن شهری مدرن با بافت مدرن درست کنند. خیابان شیخ زاید با ساختمان‌های مجلل و بلند، پایین شهر جدید دبی شده‌است و بزرگ‌ترین برج دنیا را در خود جای داده‌است.

 

لذیذترین غذاها در دبی

دبی بهترین جا برای تست کردن غذاهای خلیج فارس و خاورمیانه، شامل غذاهای ایرانی، لبنانی و عربی است. برجسته‌ترین غذاهای اینجا، پیش غذا و سالاد است. همچنین دیگر غذاهای اصلی این منطقه مجبوس، آش آسارایا، هوموس، گجیا، تبوله و مهلبیه است.
هر منطقه یا کشوری در دنیا غیر از ویژگی‌های فرهنگی، تاریخی یا قومی و ملیتی، دارای خوراکی‌ها و غذاهای منحصر به خود است، بنابراین بسیاری از گردشگران غیر از همه جذابیت‌هایی که یک منطقه برای آنها دارد، به دنبال تست کردن غذاها و خوراکی‌های آن نیز هستند.

شتر شکم پر
در کتاب رکوردهای گینس از “شتر شکم پر” به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و پرحجم‌ترین غذاها نام برده شده است. میهمانان از دید هر کسی که این غذا را امتحان کرده، چیزی ورای لوکس است. با این حال، این شتر سوخاری خوشمزه، شگفت انگیز و بزمی در مراسم‌های قبیله‌ای اعراب سِرو شده و امروزه در خانه‌ های اشراف دبی تبدیل به جواهر مراسم‌ها شده است. این غذای شکم پر چندلایه‌ای از مرغ، تخم مرغ، ماهی و گوسفند همراه با گوشت شتر است.

 

شتر شکم پر

 

الهریس
این غذا همان حلیم ایرانی است که با پخت طولانی گندم و بره تهیه می‌شود که دارای طعمی دلپذیر و بافتی نرم و دلنشین است. می‌توانید این غذا را با نمک یا شکر میل کنید و از طعم آن لذت ببرید.

الهریس

 

فلافل
خاورمیانه این غذا به نام طعامیا شناخته می‌شود و یکی از پرطرفدارترین غذاها در بین کشورهای عربی شرقی و هم چنین ایران است. هم چنین دارای شهرت پرطرفدارترین خوراکی فلسطین است. این غذا مانند سیب زمینی سرخ شده است و معمولا کنار غذا سِرو می‌شود.

 

فلافل

 

حمص

حمص یا نخود ارده یکی از غذاهای محبوب در منطقه‌ی خاورمیانه است که در کشورهای مختلف با دستورهای متفاوتی تهیه می‌شود. از مواد اصلی تشکیل دهنده‌ی این غذا می‌توان به نخود، روغن زیتون، ارده، آبلیمو، سیر و نمک اشاره کرد. این غذا را با نان پیتا و به عنوان پیش‌غذا و اسنک سرو می‌کنند. البته در بسیاری از کشورها آن را به عنوان غذای اصلی هم مصرف می‌کنند.

گاهی حمص را به عنوان دیپ یا سس در کنار سایر غذاها مثلا شاورما به کار می‌برند. کشورهای مختلف ممکن است مواد متفاوتی به این ترکیب اصلی اضافه کنند؛ مثلا ماست، نعنا و جعفری و زیره. جالب است بدانید که حمص در آمریکا هم بسیار محبوب و مشهور است. مهاجران عرب این غذا را به آمریکا برده‌اند و اکنون کنسروهای حمص در قفسه‌ی همه‌ی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در آمریکا پیدا می‌شود.

 

حمص

 

مجبوس

مجبوس، غذایی فوق‌العاده‌ ویژه شهر دبی که با بره‌ی ادویه زده، گوجه فرنگی، خورشت و برنج تهیه می‌شود. یک غذای مخصوص پرادویه که شهرت‌اش را با “لومی” به اشتراک می‌گذارد. برای وسعت بخشیدن به ذائقه‌تان، میهمانان تور دبی باید این غذا را امتحان کنید

 

مجبوس

شاوارما
شاوارما، غذای مشهور و پرطرفدار در دبی است که شهرت بسیاری در سرتاسر آسیا دارد. میهمانان تور دبی این غذا از گوشت بره و مرغ به همراه سبزیجات رنگارنگ، سیب زمینی سرخ شده، خیارشور و سس سیر تهیه می‌شود. امروزه طعم و آماده سازی این غذا در هر جا فرق میکند، با این حال، نمودار شهرت این غذا هیچگاه رو به پایین نرفته است.

 

شاورما

 

آش آسارایا
آش آسارایا که به عنوان “نان حارم” شناخته شده، نوعی کیک پنیر با روکش خامه‌ای است. با طعمی فوق‌العاده و بافت نرم، مسافرین تور دبی این غذا دارای جایگاه ویژه‌ای در دسرهای مشهور دبی است.

 

آش آسارایا

تبوله
تبوله، نسخه‌ی گیاهی آشپزی عربیست. این غذا یک سالاد است که به طور سنتی از بلغور، گوجه، خیار و جعفری ریزشده به همراه سیر و پیاز و روغن زیتون، آبلیمو و نمک تهیه می‌شود.

تبوله

 

مهالابیا

مهالابیا غذایی سرحال کننده دارای رگه‌هایی از گلاب و پسته است. این غذا در اصل یک پودینگ است و دسر مورد علاقه‌ی تمام سنین و گروه‌ها است

 

مهالابیا

جغرافیا و جمعیت شناسی

موقعیت جغرافیایی

کلمه امارات در لغت به معنی شیخ نشین یا امیرنشین است. نام امارات متحده عربی نیز به معنی شیخ‌ نشین‌های متحد عربی می باشد که پس از تشکیل اتحادیه هفت امارت امیرنشین تأسیس شده است، شیخ نشین‌های هفت گانه که دولت امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهند شامل ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، راس الخیمه و ام القوین می باشند. این کشور که در کل 83 هزار و 600 کیلومتر مربع مساحت دارد در خاورمیانه، انتهای جنوب شرقی شبه جزیره عربستان، در طول خلیج عمان و قسمت جنوبی خلیج فارس قرار گرفته است. مرزهای خاکی امارات چیزی در حدود 530 کیلومتر با عربستان صعودی در غرب، جنوب و جنوب شرقی و 450 کیلومتر با عمان در جنوب شرقی و شمال شرقی می باشد. همچنین این کشور با ایران و قطر مرز آبی دارد. ابوظبی بزرگترین شیخ نشین و دبی دومین شیخ نشین این کشور است. بخش اعظم این سرزمین را صحرا تشکیل می دهد و دو رشته کوه نیز در آن وجود دارد. سواحل امارات متحده عربی، نیز که اکثر جمعیت کشور در آن ساکنند، عمدتاً پوشیده از نمکزار می باشد.

 

جغرافیا امارات

 

جمعیت و دین

دین رسمی کشور امارات اسلام است و دولت سیاست مدارا با ادیان دیگر را در پیش گرفته و به ندرت در فعالیت های غیر اسلامی مداخله می کند. در همین راستا از غیر مسلمان ها انتظار دارد که در امور دینی و اسلامی و یا تربیت اسلامی مسلمانان دخالتی نداشته باشند.
بر اساس سرشماری انجام شده در سال 2016 جمعیت کشور امارات متحد عربی چیزی بالغ بر نه میلیون و چهارصد و نه هزار و نهصد و دو نفر بوده است که در این میان 69.5 درصد آن را مردان و 30.5 درصدش را زنان تشکیل می دهند. بر طبق آمار سال 2013 چیزی در حدود پانزده درصد جمعیت را اتباع امارات متحد عربی تشکیل داده اند، درحالیکه بقیه شامل مهاجرانی هستند که بسیاری از آنها نسل ها در این کشور بوده اند و یا در امارات متحده عربی بدنیا آمده اند. در حدود 85 درصد از جمعیت مهاجران و 71 درصد از جمعیت کل امارات، آسیایی ها به خصوص هندی ها (51 درصد) و پاکستانی ها (16 درصد) بوده اند. جمعیت عمده دیگر آسیایی ها نیز شامل بنگلادشی ها (9 درصد) و فیلیپینی ها (3 درصد) هستند. همچنین جامعه ای قابل توجه از سومالییایی ها که در حدود 30 هزار نفر می باشند و جامعه های مختلف دیگری نیز از ملیت های گوناگون، قسمتی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. بنا به گزارشات نیز یک چهارم جمعیت امارات اعم از محلیان و خارجی ها ریشه ایرانی دارند. به علاوه 16 درصد جمعیت را کارگرانی تشکیل داده اند که قومیت یا ملیتشان مشخص نشده است ولی گمان می رود که در اصل آسیایی باشند. همچنین 100 هزار نفر مهاجر بریتانیایی در دبی زندگی می کنند که این گروه بیشترین مهاجران غربی در شهر هستند. میانگین سن نیز در امارات 27 سال است.


زبان رسمی دبی عربی است اما انگلیسی، هندی، اردو، مالایی و تمیل نیز بصورت گسترده صحبت می‌شود.
در این شهر روز مقدس اسلامی جمعه است. بیشتر مردم در مسجد نماز میخوانند اگر در نزدیکی محل عبادت وجود نداشته باشد غیر متعارف نیست که افراد را در کنار جاده در حال نمازمی بینیم. خیره شدن به نماز گذاران یا قدم زدن میان آنها بی احترامی میباشد.


فراخوانی مدرن نمازگزاران بوسیله بلند گوه های هرمغازه است که هر کسی را از زمان نماز آگاه می سازد. در دبی برنامه به گونه ای بوده که تعداد مساجد کافی باشد و افراد برای نماز خواندن بیش از500 متر طی نمی کنند.


اسلام دارای موارد مشترکی با مسیحیت و بسیاری از پیامبران پیش از رسول اسلام است که می توان در نوشته های مسیحیان و همچنین مسلمان یافت.
طبق قانون شرع اسلام مردان مسلمان می توانند با زنان غیر مسلمان ازدواج کنند ولی زن مسلمان مجاز به ازدواج با مرد غیر مسلمان نیست.
ادیان بسیار دیگری است و خاندان حکومتی درموقعیت های فراوان زمین هایی را جهت ساختن کلیساها اختصاص داده اند. کلیساهای فعلی شامل کلیسای انجیلی ( کاتولیک روی) بعلاوه کلیساهای مختلف که در مجتمعی در جبل علی گرد هم آمده اند. همچنین در بر دبی یک معبد هندوها وجود دارد.

 

دبی

 

رمضان در دبی

رمضان ماه مقدسی است که در آن مسلمانان نزول قرآن را پاس می دارند. این ماه زمان روزه داری بوده و مسلمانان از غذا. آشامیدنی، سیگار و افکار آلوده (یا فعالیت ها) از صبح تا غروب خودداری می کنند. در هنگام غروب روزه را می شکنند و افطار می کنند. زمان های افطار در کلیه روزنامه ها موجود است.
در تمام شهر چادرهای فرمی رمضان عصرها پر از افرادی از ملیت های مختلف و ادیان می شود که از قلیان، غذاها و شیرینی های عربی لذت می برند. همچنین قهوه خانه های استاندارد استعمال قلیان و رستوران ها و هتل های پنج ستاره در این ماه چادرهایی مخصوص رمضان برپا می کنند.
زمان بندی رمضان بر حسب تقویم عربی ثابت نیست ولی سالانه حدود 11 روز زودتر از سال قبل آغاز می شود که شروع آن بسته به رویت هلال ماه دارد.
در رمضان غیر مسلمانان از خوردن، نوشیدن یا سیگار کشیدن در مکان های عمومی طی ساعات روز به نشانه احترام اجتناب می کنند. عدم انجام اینکار می تواند منجر به ناراحتی مردم یا منجر به شکایت رسمی شود. شاید گشت پلیس شما را متوقف کند به احتمال قریب به یقین توضیح میدهد که چه انتظاری داشته است. اگر همکاری نکنید در نهایت به پاسگاه پلیس هدایت می شوید.
در حین رمضان فروش الکل در بیشتر فروشگاه ها پس از شامگاه ممنوع است در حالیکه مغازه ها و پارک ها معمولا زودتر باز و بسته می شوند. بعلاوه موسیقی زنده یا رقص مجاز نیست (کلوب های شبانه کل ماه تعطیل می شوند) و سینماها اکران روزانه را محدود می کنند. پایان رمضان با جشن هر روزه و مقدسی که عید فطر نامیده میشود جشن پایان رمضان می باشد. برای مسلمانان عید معنای مشابه دیوالی برای هندوها و کریسمس برای مسیحیان است.

 

زبان

زبان رسمی کشور امارات عربی است و مردم امارات به زبان عربی خلیجی بومی صحبت می کنند. همچنین از آنجاییکه تا سال 1971 این منطقه توسط انگلیسی ها محافظ شده است و ملیت های گوناگونی نیز در این کشور سکونت دارند از این رو اغلب مردم در زمینه های مشترک به زبان انگلیسی سخن می گویند. تمام علامت جاده ها، مغازه ها، منوی رستوران ها و غیره نیز به دو دو زبان عربی و انگلیسی نوشته شده است.

واحد پول

واحد پول کشور امارات متحده عربی درهم می باشد و کد اختصارش AED است ولی در متون غیر رسمی از علامت اختصاری DH و یا DHs نیز استفاده می گردد. سکه های رایج در این واحد پول را فلس می نامند و شامل 1، 5، 10، 25 و 50 فلسی و همچنین 1 درهمی می باشد. هر درهم معادل 100 فلس است. امروزه از سکه های 5 و 10 فلسی در زندگی روزمره به ندرت استفاده می شود و سکه 1 فلسی از رده خارج شده است. لطفاً به این نکته توجه کنید که در هنگام خرد کردن پول، سکه قدیمی 50 فلسی را با سکه جدید 1 درهمی اشتباه نگیرید چرا که هر دو از نظر اندازه یکسان می باشند.

تعطیلات رسمی و مذهبی

تعطیلات هفتگی در امارات جمعه و شنبه هستند که جمعه های برخی از شرکت های خصوصی و بانک ها به صورت نیمه وقت باز می باشند، ولی شرکت های دولتی و مدارس تعطیل هستند. در کشور امارات متحده عربی تعطیلات رسمی بر طبق تقویم میلادی و تعطیلات مذهبی بر طبق تقویم اسلامی می باشند و از آنجایی که تعداد روزهای تقویم اسلامی یازده الی 12 روز کمتر از روزهای تقویم میلادی است، تعطیلات مذهبی در تقویم میلادی متغیر هستند.
در امارات روز اول ماه ژانویه به مناسب آغاز سال میلادی، دوم ماه دسامبر که روز ملی است به مدت دو روز، سی ام ماه نوامبر که روز شهداست، عید فطر که پایان ماه رمضان است به مدت سه روز، عید قربان به مدت سه روز، شروع سال جدید در تقویم اسلامی که اول ماه ربیع الاول می باشد، روز معراج پیامبر و روز میلاد حضرت محمد از تعطیلات رسمی و مذهبی این کشور به شمار می آیند.
 

تقسیم بندی کشوری

مناطق شیخ نشین امارات متحده عربی

امارات متحده عربی در سال 1971 از اتحاد 7شیخ‌نشین تأسیس شد. کلمه «امارات» به معنی شیخ‌نشین یا امیرنشین است. بنابراین میتوان گفت نام امارات متحده عربی نیز به معنی «شیخ‌نشین‌های متحد عربی» است.این شیخ‌نشین‌های امارات متحده عربی به شرح زیر هستند :
هفت شیخ‌نشین کوچک به نام‌های "ابوظبی"، "دبی"، "شارجه"، "عجمان"، "فجیره"، "راس‌الخیمه" و "ام‌القوین" تشکیل شده است.

 

ابوظبی

 

شهر شیخ نشین امارات متحده عربی

ابوظبی، (به انگلیسی: Abu Dhabi)، (به عربی: أبوظبی) ابوظبی یکی از شهرها و شیخ‌نشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است. ابوظبی ثروتمندترین صندوق پول را در جهان دارد و در شرایطی که مقامات اماراتی علاقه‌مندند همه‌ی برترین‌ها را توی شهرهایشان جمع کنند، تعجبی ندارد که ابوظبی بهترین گزینه برای این کلکسیون باشد، چون به هر حال پایتخت امارات متحده‌ عربی است.
شهر به شکل یک T در کنار دریا قرار گرفته و کلا آب‌وهوایی گرم و مرطوب دارد؛ غیر از زمستان‌ها که دمای هوا در شب‌های خنک حدودا پانزده درجه‌ی سانتی‌گراد است؛ در بعضی روزهای گرم تابستان، این عدد به پنجاه هم می‌رسد؛ اما نگران گرما نباشید، سیستم‌های خنک‌کننده همه جا هستند.
ابوظبی شهر رویاهای شماست؛ مراکز خرید بزرگ ابوظبی آن‌قدر زیاد است که برای دیدن همه‌شان، باید روزهای زیادی در این شهر بمانید. معروف‌ترین‌شان، مرکز خرید مارینا است با فواره‌های موزیکال، سقفی که شبیه سقف سالن مدرسه‌ی هاگوارتز است و پرچم بزرگ امارات در قسمت ورودی که 123 متر ارتفاع دارد و بلندترین پرچم دنیاست. بلوار ساحلی کورنیش از جلوی همین مرکز خرید شروع و تا شش کیلومتر در امتداد ساحل شنی ابوظبی کشیده می‌شود. بد نیست بعد از خرید کردن از فروشگاه‌های مارینا، گشت و گذار را از همین‌جا شروع کنید. در جاده‌ی سرسبز کورنیش، راه‌های مخصوص پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، زمین‌های بازی مخصوص بچه‌ها، کافه‌های روباز، ساحل عمومی مجانی، آب‌نماها و مجسمه‌ها و نورپردازی‌های جذابی وجود دارد که می‌تواند برای هر سلیقه‌ای، سرگرمی مناسبی داشته باشد.

 

 

یکی دیگر از بناهای عظیم دنیا که در ابوظبی قرار دارد، مسجد شیخ‌زائد است. این مسجد بعد از مسجد‌النبی و مسجد‌الحرام سومین مسجد بزرگ دنیا است که به دستور شیخ زائد بر روی تپه‌ی سرسبزی به ارتفاع نه متر ساخته شده و بزرگترین سجاده‌ی دنیا نیز - که یک فرش ایرانی باشد - همین‌جا پهن شده است. در نزدیکی این مسجد هم، پارک خلیفه به خاطر آکواریوم، موزه، فرهنگسرا و زمین‌های بازی و باغ‌های خاص خودش، از دوست‌داشتنی‌های ابوظبی است.
مراکز خرید در ابوظبی، مراکز خلیفه و الواحه نیز به بزرگی و کامل‌بودن مجموعه‌ی برندهای‌شان، معروف هستند. در بیشتر فروشگاه‌های اینجا، همیشه یکی از کارکنان قدم به قدم مشتری را همراهی می‌کنند که سرویس بهتری داده باشند.

 

 


در تمام مراکز خرید رستوران‌های زیادی وجود دارد؛ از فست‌فودهای زنجیره‌ای امریکایی و اروپایی گرفته تا رستوران‌های ایتالیایی، مکزیکی،عربی، هندی و چینی. رستوران هندی آشاز در مرکز خرید خالدیا یکی از بهترین‌هاست که اسمش را از خواننده‌ی مشهور بالیوودی گرفته است. میهمانان تور دبی رستوران‌های چینی و هندی نسبتا ارزان هستند و اگر دنبال غذای گران‌تر باشید، باید به رستوران‌ هتل‌ها و برج‌های شیک و لوکس بروید. با این که تقریبا در تمام رستوران‌های ابوظبی، یک بشقاب برای گیاه‌خوارها در نظر گرفته شده ولی جاهایی هم هستند که تنها غذاهای گیاهی سرو می‌کنند. «سونجیتا اورگرین» در باشگاه توریست‌ها یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گیاه‌خوران است. ولی اگر کباب دوست داشتید، خانه استیک هتل ساحل روتانا را فراموش نکنید. هر ذائقه‌ای که داشته باشید، غذاهای عربی ابوظبی را دوست خواهید داشت.

سافاری بیابان که از صبح با شترسواری و بالا و پایین‌رفتن از تپه‌های نرم و طلاییِ شن، شروع می‌شود و شب در کنار چادرهای صحرایی و دور آتش با پذیرایی سنتی عربی پایان می‌گیرد. هم‌چنین تور هلی‌کوپتر که از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر آماده است. اگر سوارشدن بر قایق‌های پر سرعت کروز و زیر پا گذاشتن خلیج برای شما هیجان‌انگیز است، تورهای قایق‌سواری بیگ باس را رزرو کنید و خوش بگذرانید.
در ابوظبی همیشه پروژه‌های تفریحی و رفاهی در دست شروع‌شدن است و به سرعت هم به نتیجه و بهره‌برداری می‌رسد؛ شاید این باعث شود با این که زمان زیادی از سفر قبلی‌تان به این‌جا نمی‌گذرد ولی جاهای جدیدی برای دیدن داشته باشید.
هوای ابوظبی، گرم و خشک است و می‌توان انتظار داشت که در طول سال، آسمان آبی و آفتابی باشد. از اواسط خرداد تا اواسط مهر هوا بسیار گرم و مرطوب است و گاهی توفان‌های شن هم به راه می‌افتند. از آبان تا اسفند، هوای ابوظبی خنک‌تر است و گاهی هم مه‌آلود می‌شود. بهترین زمان برای مسافرت رفتن به این شهر در فصل‌های پاییز و زمستان است. با این حال اگر دوست دارید که سفری کم خرج داشته باشید و حمام آفتاب هم بگیرید، بد نیست که در تابستان سفری به ابوظبی داشته باشید.

 

شارجه

 


شارجه یکی از هفت امارتی است که دولت امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهند و محدوده این امارت حدود 16کیلومتر از ساحل کشور امارات در خلیج فارس را می‌پوشاند. عمق خاک این امارت بسمت داخل کشور حدود 60کیلومتر است. مساحت شارجه 2600کیلومتر مربع می‌باشد، و این امارت با تمام امارات‌های که کشور دولت امارات عربی متحده تشکیل می‌دهند حدود مشترک دارد. مساحت شارجه 2600کیلومتر مربع می‌باشد.

جاذبه های توریستی شارجه
از جاذبه های گردشگری این شهر می توان موزه‌های هنری متعدد، سالن‌های تئاتر، بازارهای هنرهای دستی و مساجد گوناگون را نام برد. موزه ملی شارجه میزبان برگزاری نمایشگاه بی‌سابقه ای از نقاشی‌های نگارگران جهانی بوده‌است. از تفریحات این شهر میتوان چشم امارات ، رانندگی در کویر ، تورهای قایق ، شترسافاری ، منطقه کودکان و نوجوانان در القصبا ، آل خان مرداب ، آل خان ساحل ، غواصی و ماهیگیری ، مرکز حیات وحش عربی ، بازار آبی را نام برد.

مراکز خرید شارجه
با توجه به نزدیکی دبی به شارجه بیشتر توریستها خرید های خود را از مراکز خرید دبی انجام میدهند که دارای تنوع زیادی از کالاها و محصولات است ولی با این وجود شارجه دارای مراکز خرید و بازارهایی مانند مرکز ال فردان ، ال توان ، مگا مال و هایپر مارکتهایی مانند سیتی سنتر می باشد.

حمل و نقل عمومی شارجه
فرودگاه بین‌المللی شارجه یکی از بزرگترین فرودگاه های کشور امارات است که در سال 2005از سوی موسسه مدیریت حمل و نقل لندن به عنوان بهترین فرودگاه جهان انتخاب شد. استفاده از اتومبیل شخصی و تاکسی رایج ترین روش جابه جایی در این شهر می باشد. البته تعداد قابل توجهی اتوبوس نیز مسافران را جابه جا می نمایند. پیاده روی و دوچرخه سواری متداول نیست. اتوبوسهای برقی، قطار شهری و مترو در این شهر وجود ندارد. استفاده از موتور سیکلت نیز بسیار محدود است. اجاره یک اتومبیل در خیلی از مواقع از هزینه کرایه تاکسی در طول یک روز کمتر خواهد شد ولی قیمت تاکسی در مقایسه با شهرهای دیگر از نرخ بالایی برخوردار نیست.
شارجه در حوزه بازاریابی‌های گردشگری و معرفی خود به عنوان مهم‌ترین جاذبه گردشگری کشورهای عربی و جهان اسلام موفق بوده‌است. این موفقیت بزرگ و قابل توجه براساس یک استراتژی روبه گسترش طولانی مدت گردشگری بوده‌است. با این حال شارجه ویژگی اسلامی و عربی خود را نیز حفظ کرده‌ است. شارجه از موقعیت جغرافیایی‌ خود مزایای بسیار زیادی به دست آورده است، به گونه‌ای که خلیج فارس در شرق آن و دریای عمان نیز در غرب آن واقع شده ‌است. در واقع این منطقه تنها منطقه در امارات است که به این دو دریای مهم دسترسی دارد. از اینرو شارجه یکی از مراکز فعالیت‌های اقتصادی و گردشگری امارات به حساب می‌آید.

 


یکی از جذابیتهای شهر شارجه معماری جدید و مدرن در ساختمان‌های این شهر‌است. در کنار مناطق سنتی با معماری ویژه خود، در ساختمان‌های تازه شارجه از نوعی شیوه معماری عربی و اسلامی بهره گیری شده است. از این نوع معماری جدید و مدرن در ساختمان‌های مهمی در شارجه همچون بازار مجره، دانشگاه شارجه، بازار مرکزی، خانه‌های قدیمی در مریجه، و بازار عرصه و شمار زیادی از مساجد این منطقه استفاده شده‌ است. با این حال حفظ شیوه زندگی فعلی و سنت‌های اسلامی در شارجه، یکی از نکات مورد توجه صنعت گردشگری این منطقه گردشگری بوده‌ است.

 

عجمان


عجمان یکی از امیرنشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است. امارت عجمان کوچک‌ترین امیر نشین امارات متحده عربی است که بین امارت شارجه و امارت ام‌القوین محصور شده و در 51-6 طول0 شرقی و در 22-26 درجه عرض شمالی از نصف‌النهار مبدأ واقع شده‌است.
مساحت امارت عجمان در حدود 259کیلومتر مربع است ودر حدود33 درصد از خاک کشور امارات متحده عربی را در بر می‌گیرد. عجمان کوچک‌ترین امارت از امارات هفت‌گانه امارات متحده عربی است. طول ساحل آن 16 کیلومتر است. این امیرنشین دو قطعه جدا و دور افتاده به نامهای مصفوت و منامه دارد.
عجمان از آنجاست که در سده دهم هجری قمری شاخه‌ ای از قبیله بزرگ العجمان از بادیه نجد در شبه‌جزیره عربستان به این منطقه مهاجرت کردند و قبیله العجمان از سلاله نشوان بن مرزوق بن علی بن هشام المرزوقی از بطن یام هستند. نام منطقه پس از ورود قبیله العجمان یا همان عجمان گذاشته شد. قبل از ورود قبیله العجمان ، منطقه خالی از سکنه بوده‌است. شاخه دیگری از همین قبیله العجمان به سر پرستی راشد بن نشوان به بر فارس رسیدند ودر مغویه مستقر شدند ومدتها مناطق گسترده‌ای از شیبکوه رازیر نفوذ داشته‌اند. ازمشهورترین حکمرانان قبیله العجمان در بر فارس شیخ سلطان المرزوقی بود که آثار کاخ بزرگ او که به قلعه شیخ سلطان مشهور است در مغویه باقی است.

 


روستای مصفوت از توابع امارت عجمان است. این روستا در حدود 110 کیلومتر از امارت عجمان فاصله دارد و در وسط خاک سلطنت عمان قرار دارد، اما از طرف جنوب به روستای حتا متصل شده‌است که از توابع امارت دبی است و خود روستای حتا نیز در خاک عمان محصور شده است.
روستای منامه در شمال شرقی امارت عجمان واقع شده‌است و در حدود 80یلومتر از امارت عجمان فاصله دارد، این روستا بین خاک راس‌الخیمه و خاک فجیره محصور شده‌است. حاکم امارت عجمان شیخ حمید بن راشد النعیمی ویکی از اعضاء هفت‌گانه مجلس ملی اتحادی است. در حال حاضر عجمان یكی از مناطق آزاد تجاری كشور امارات محسوب می شود. اقتصاد عجمان در گذشته به طور سنتی در ماهیگیری و تجارت بوده است ولی امروزه با توجه به نزدیكی این شهر به شهرهای دبی و شارجه توانسته است فرصتهای جدیدی در جذب سرمایه های خارجی در بخشهای صنعتی ، تجاری و آموزشی نماید.
با توجه به برنامه توسعه مراكز خرید و فروشگاهی در این شهر در آینده میتوان یكی از منابع درآمدی این شهر را صنعت توریسم بحساب آورد.
با توجه به ایجاد مناطق آزاد در عجمان بسیاری از شركتها سعی در راه اندازی طرح هایی برای جذب سرمایه های خارجی دارند. این طرح ها بیشتر در زمینه صنعت ساخت و ساز بویژه در بخش مسكن است.
همچنین این شهرمیزبان موسسات آموزشی نظیر دانشکده پزشکی خلیج و کالج دانشگاه علم و صنعت عجمان می باشد، با توجه به نزدیكی دبی به عجمان بیشتر توریستها خرید های خود را از مراكز خرید دبی انجام میدهند كه دارای تنوع زیادی از كالاها و محصولات است ولی با این وجود عجمان دارای مراكز خرید و بازارهایی مانند بازار مركزى عجمان ، بازار الزهرا ، ام سیتی مارت و هایپر ماركتهایی مانند سیتی سنتر می باشد.

 


این موزه محل دارو شناسی جالبی هم هست چرا که در قسمتی از موزه دارو های سنتی بسیاری برای نمایش قرار داده اند که می توان از افراد مرتبط خواص و محل تهیه آن ها را پرسید و برای مصرف خریداری کرد.

 

فجیره Fujairah

فجیره به معنای جایی که چشمهای آب جاری است، و چون در کوههای اطراف این منطقه چند چشمه آب روان جاری است منطقه فجیره نامگذاری کرده‌اند. حاکم امارت فجیره شیخ حمد بن محمد الشرقی ویکی از اعضاء هفت‌گانه مجلس ملی اتحادی هستند. فجیره یکی از شهرها و شیخ‌نشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است. و یکی از مناطق شیخ نشین امارات میباشد.

 

 

شهر فجیره در قسمت شرقی شبه‌جزیره عربستان واقع شده‌است، از سمت مغرب رأس‌الخیمه و شارجه، واز سمت جنوب به کلباء محدود می‌گردد، ودر ساحل دریای عمان قرار دارد بطول ۷۰ کیلومتر ابتداء از روستای اوصله تا نهایت دبا در شمال که نهایت حدود فجیره‌است در ساحل دریای عمان... فجیره یکی از مناطق مهم و تاریخی و باستانی امارات متحده عربی در این اماره واقع است، روستای مورد نظر «بدیه» به عربی «البدیة» نام دارد، در این روستا مسجدی با شکل بسیار عجیب وجود دارد، باستان‌شناسان تاریخ بنای این مسجد به ۵۰۰ سال قبل پیش بینی کرده‌اند، این مسجد تاریخی به نام «مسجد بدیه» معروف است. قلعه اوحله یکی از آثار مهم تاریخی این شهر است.

 

 

فجیره بندری مهمی دارد. در سال ۲۰۱۰ میلادی، بیش از ۱۲ هزار کشتی عبوری از تنگه هرمز، برای سوخت‌گیری به بندر فجیره، که ۴۰ مایل با مسیر تردد کشتی‌ها فاصله دارد، گسیل می‌شدند.

 

راس الخیمه

رأس الخیمة یکی از امیرنشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است. رأس الخیمه در ساحل خلیج فارس در شمال خط عرض ۲۵ _ ۲۶ وخط طول ۵۵ _ ۶۰ واقع شده‌است. طول ساحل رأس الخیمه ۶۴ کیلومتر است. واز سمت جنوب وشمال شرقی سلطنت عمان قرار دارد، طول داخل رأس الخیمه ۱۲۸ کیلومتر ومجموعه مساحت آن ۱۶۸۴ کیلومتر مربع می‌باشد. از سمت مغرب سهل ساحلی ، واما قسمت شمال صخری وکوهستانی است واین رشته کوه در نزدیکی دهستان شعم به آبهای خلیج فارس می‌پیوندد. وشعم منطقه‌ای حاصلخیز وزراعتی است. یک زبان آبی شهر رأس الخیمه به دو قسمت نموده‌است، قسمت غربی این لسان آبی بنام رأس الخیمه معروف است اما قسمت شرقی این لسان ازچند منطقه تشکیل یافته‌است. نام قدیم رأس الخیمه جلفار بوده‌است.

 

ام القوین

ام‌القوین (در عربی: أم القیوین) یکی از امیرنشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است. ام‌القیوین در ساحل خلیج فارس واقع مى باشد بطول 24 كیلومتر، از مغرب امارت عجمان واز سمت مشرق به امارت رأس الخیمه محدود مى گردد. اما عرض خاک ام القیوین در داخل صحرا تا حدود 32 كیلومتر است. مساحت كلى امارت ام القیوین 777 كیلومتر مربع مى باشد. چند مناطق آباد از توابع امارت ام القیوین است كه عبارتند از: فلج المعلا در 50 كیلومترى جنوب شرقى شهر ام القیوین واقع شده است، وجزیره السینیة در یك كیلومترى شمال شرقى ام القیوین قرار دارد، مساحت این جزیره 90 كیلومتر مربع مى باشد. حاکم امارت ام القیوین شیخ راشد بن أحمد المعلا ویکی از اعضاء هفت‌گانه مجلس ملی اتحادی هستند.

 

 

تاریخچه ام القوین:
شیخ مجید المعلی، سردودمان خاندان امیران المعلی از قبیله العالی در سال 1772 شیخ‌نشین ام‌القوین را بنیاد نهاد.

جمعیت ام القوین:
طبق آمار سال 2000 میلادى جمعیت ام القیوین 62 هزار نفر پیش بینى شده است. آب زیر زمینى ام القیوین شور است بنا براین آب آشامدنى در گذشته از شارجه تأمین مى شده است، اما حالا مدت چند سال است كه از فلج المعلا به وسیله لوله كشى آب به ام القیوین رسانده اند.

پارک آبی ام القوین:
گردشگران تور دبی این پارک آبی در دبی واقع نشده و در شهر ام القوین قرار دارد. ولی یکی از بزرگترین پارکهای آبی منطقه است و دارای تفریحات جالبی است.تعداد بازی های آبی این پارک از همه پارکهای دبی بیشتراست.
 

تاریخ و فرهنگ

تاریخ

سرزمین امارات هزاران سال پیش زندگی رواج داشته است. ابزار سنگی کشف شده از جِبِل فایا در امارات شارجه حاکی بر سکونت مردمانی آفریقایی در حدود 127 هزار سال پیش است و ابزار سنگی کشف شده برای سلاخی حیوانات در جِبِل بِرِکه واقع در ساحل عربی نشان می دهد که حتی این زمان چیزی بیشتر و در حدود 130 هزار سال قبل بوده است. هیچ مدرکی دال بر وجود ارتباط با جهان بیرون در آن زمان نیست، هرچند که در آن زمان ارتباط این سرزمین با تمدن های بین النهرین و ایران ایجاد شد. این ارتباطات که در حدود 3 هزار سال پیش از میلاد شروع شد، ادامه و گسترش یافت و احتمالاً انگیزه این عمل به دلیل داد و ستد مس موجود در کوه های حجر بود.
در قرن شانزدهم بنادر خلیج و قسمتی از جمعیتی که امروزه بخش ساحلی عراق، کویت و عربستان سعودی را تشکیل داده اند تحت تاثیر مستقیم امپراطوری عثمانی بوده است. در همان زمان، نفوذ مستعمراتی انگلیس، آلمان و پرتغالی ها در خلیج نمایان شد و تمام سواحلی شمالی همچنان تحت حکمرانی ایران باقی ماند. از سال 1507 تا 1622 به مدت 115 سال پرتغالی ها بر خلیج فارس تسلط داشتند و پس از افول آنان انگلیسی ها به منظور سوق الجیشی و کلیدی بودن این منطقه که راه رسیدن به هندوستان بود از خالی بودن میدان استفاده کردند و رفته رفته بر این ناحیه مسلط شدند.
انگلیسی ها سواحل جنوبی خلیج فارس را به نام ساحل دزدان دریایی می شناختند چراکه از قرن هفدهم تا نوزدهم کشتی هایی که با پرچم انگلیس از آنجا عبور می کردند مورد آزار و اذیت قرار می گرفت. پس از اعزام هیئتی از سوی بریتانیا برای محافظت در برابر مهاجمان و پیروزی ارتش انگلیس و هند بر دزدان در سال 1819 بریتانیا و تعدادی از حکمرانان محلی معاهده ای برای مبارزه با دزدان دریایی در سواحل خلیج فارس را به امضا رساندند و از آن به بعد این سواحل، تروشال استیتز یا ساحل متصالحه نام گرفت. در واکنش به جاه طلبی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و روسیه، انگلیسی ها و شیوخ طرف معاهده با دیگر حکمران های خلیج فارس معاهده ای را در سال 1892 به امضا رساندند. در این پیمان این شیوخ توافق کردند که با هیچ کشور خارجی دیگری به جز انگلستان وارد مذاکره نشوند، زمین در اختیار آنان قرار ندهند و هیچ معاهده ای را به امضا نرسانند مگر مورد تایید دولت انگلستان باشد و در مقابل این دولت متعهد شد که از ساحل متصالحه در برابر هرگونه تجاوز از طریق دریا محافظت کرده و در صورت حمله به این سرزمین به آنان کمک کند. این قرارداد انحصاری به امضای حکام ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، راس الخیمه و ام القوین مابین ششم و هشتم مارس سال 1892 رسید.
زمانیکه معاهده انگلیسی ها و شیوخ در اول دسامبر سال 1971 منقضی شد، شیوخ به استقلال کامل رسیدند و از آنجا بود که کشور امارات متحده عربی در دوم دسامبر همان سال متشکل از شش شیخ نشینِ ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره و ام القوین تاسیس شد و راس الخیمه نیز در سال 1972 به این فدراسیون پیوست و پایتخت نیز ابوظبی تعیین گردید.
پس از تشکیل فدراسیون امارات از آنجاییکه شیخ نشین ابوظبی و دبی تولیدکنندگان ثروتمند نفت بودند و دیگر شیخ نشینان تقریباً فقیر، شیخ زاید آل نهیان رهبر ابوظبی رئیس جمهور و شیخ راشد المکتوم رهبر دبی به عنوان نائب وی انتخاب شدند. شورای عالی حکام نیز هیئتی متشکل از هفت شیخ است و شیخ زاید به عنوان عالی ترین مقام قانون گذاری و اجرائی عمل می کرد.
در دوم نوامبر سال 2004 اولین رئیس جمهور امارات متحد عربی، شیخ زاید درگذشت و پسر بزرگش شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان به حاکمیت ابوظبی رسید و مطابق با قانون اساسی شورای عالی حکام وی را به سمت ریاست جمهوری امارات متحده برگزیدند. همچنین برادرش شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعد ابوظبی گشت. پس از درگذشت شیخ مکتوم بن راشد المکتوم نخست وزیر و حاکم دبی در ژانویه سال 2006 ولیعهد شیخ محمد بن راشد المکتوم به هر دو مقام منصوب شد.
 

آثار باستانی

آثار حصن الزباء (قصر الزباء).
قبرستان وآثار شهرتاریخی جلفار.
قلعه ضایه.
قلعه رأس الخیمه (موزه ملی).
منطقه تاریخی شمل.

 

 

راس الخیمه

 

وادی ها:

وادی البیح.
وادی الغاف.
عین خت

سیاست و نظام

متن موجودنیست.

آب و هوا و محیط زیست

آب و هوا

امارات متحده عربی آب و هوایی گرمسیری دارد، تابستان های آن داغ و مرطوب و زمستان های آن ملایم است. بارندگی در این كشور نادر است و اغلب در ماه های زمستان اتفاق می افتد. در پایان زمستان و نیز در طول زمستان وقوع طوفان شن معمول است. درجه حرارت دبی معمولا تا 40 درجه سانتی گراد می رسد و میزان بارندگی سالانه تقریبا 150 میلی متر است. آب و هوای دبی خشک و گرمسیری است حتی در شب های زمستان نیز آن چنان خنک نمی شود.

شرایط آب و هوایی دبی در ماههای مختلف سال

ماه سپتامبر
38°C
27°C
ماه می
36°C
24°C
ماه ژانویه
23°C
14°C
در ماه اکتبر
34°C
23°C
ماه ژون
38°C
27°C
ماه فوریه
23°C
15°C
ماه نوامبر
30°C
19°C
ماه جولای
39°C
29°C
ماه مارچ
27°C
17°C
ماه دسامبر
25°C
16°C
ماه آگوست
39°C
30°C
ماه آپریل
31°C
21°C

اقتصاد

دبی از دیگر امارت‌های امارات متحده عربی متمایز می‌باشد از این لحاظ که درآمد نفت آن تنها 6 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد .
اکثر درآمد امارت دبی از منطقه آزاد جبل علی، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور مجدد کالا، ترانزیت مسافر و کالا و همچنین قسمت بزرگی نیز از گردشگری و دیگر خدمات مالی و تجاری تشکیل می‌گردد.
 

اقتصاد دبی

 

منطقه جبل علی دبی

اکثر درآمد امارت دبی از منطقه آزاد جبل علی، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور مجدد کالا، ترانزیت مسافر و کالا و همچنین قسمت بزرگی نیز از گردشگری و دیگر خدمات مالی و تجاری تشکیل می‌گردد.

کشورها
داغ ترین ها