آلمان

درباره کشور

جمهوری فدراتیو آلمان یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال ۱۹۸۹، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روزافزون، گذشته‌ها را جبران کند. این کشور از شمال با دریای شمالی، دریای بالتیک و دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ و هلندهم‌مرز است.
اغلب مردم این کشور مسیحی هستند. امید به زندگی در میان زنان 81 سال و در میان مردان 76 سال است. جمهوری فدراتیو آلمان 16 فدراسیون دارد. این فدراسیون‌ها می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. بادن وورتمبرگ، بایرن، برلین، براندنبورگ، برمن، هامبورگ، هسن، مکلنبورگ-فورپومرن، نیدرزاکسن، نوردراین-وستفالن، راینلاند-فالتز، زارلاند، زاکسن-آنهالت، اشلسویگ-هولشتاین و تورینگن 16فدراسیون این کشور هستند.
پایتخت و محل استقرار دولت آلمان برلین است. آلمان عضو سازمان‌هایی چونسازمان ملل متحد، ناتو، G8، اتحادیه اروپا و 1+5 است. پس از جنگ جهانی دوم که آلمان آغازگر آن بود، این کشور به دو بخش آلمان غربی و آلمان شرقی تقسیم شد و دیوار برلین شهر برلین را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرد.

 

پایتخت (وبزرگترین شهر)

برلین ۵۲°۳۱′ شمالی ۱۳°۲۳′ شرقی

زبان رسمی       

آلمانی            

نوع حکومت

نظام پارلمانی جمهوری فدرال

نام حاکمان
رئیس‌جمهور آلمان
صدراعظم آلمان

یوآخیم گاوک
آنگلا مرکل

قوه مقننه:

بوندستاگ و بوندسرات

مساحت:

۳۵۷٬۱۶۸ کیلومتر مربع

جمعیت:

سرشماری

۸۱٬۰۸۳٬۶۰۰

-

تراکم جمعیت

۲۲۶ در ‎/km۲‏

تولید ناخالص داخلی

تخمین ۲۰۱۵

 

-

مجموع

۳٬۸۱۵ تریلیون دلار

-

سرانه

۴۶٬۸۹۶ دلار

شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۳)

۰٬۹۱۱ ( بسیار بالا)

واحد پول

یورو (€) (EUR)

منطقه زمانی

CET ساعت جهانی+۱

-

تابستانی (DST) CEST (ساعت جهانی)

دامنه اینترنتی

.de و .eu

 

پیش‌شماره تلفنی

۴۹ +

 

 

قلعه هوخن تسولرن

قلعه هوخن تسولرن

 

آلمان

آلمان، به آلمانی Deutschlandبا نام رسمی جمهوری فدرال آلمان به آلمانی BRD:Bundesrepublik Deutschland، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد مساحت آن قبل از جنگ جهانی اول(۱۹۱۴میلادی) حدود ۵۸۳۲۸۰ کیلومتر مربع (۴۵امین کشور جهان با جمعیت ۱۵۰ میلیون نفر در زمان حال حاضر) و قبل از جنگ جهانی دوم(۱۹۳۹میلادی) حدود ۴۷۲۰۳۴ کیلومتر مربع(۵۳امین کشور جهان) و پس از جنگ تحمیلی دوم و در پی قراردادهای ورسای (ژوئن ۱۹۱۹)، یالتا (فوریه ۱۹۴۵) و پتسدام (ژوئیه ۱۹۴۵)، اکنون ۳۵۷۱۲۱٫۴۱ کیلومتر مربع (۶۳امین کشور جهان) است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است

 

جغرافیا و جمعیت شناسی

تقسیمات کشوری

ایالت‌ها و شهرها، آلمان دارای شانزده ایالت می‌باشد. هر ایالت دارای یک دولت و قانون اساسی و تا حد زیادی خود مختار و بر اساس سازمان داخلی خود مدیریت می‌شود. مساحت و جمعیت بخش‌های ایالت‌ها متفاوت است، مخصوصاً بین شهرها و سرزمین‌های بزرگ هر ایالت. برای مناطق اداری پنج دولت محلی وجود دارد، یعنی بادن-وورتمبرگ، بارین، هسه، نوردراین-وستفالن و ساکسونی شامل ۲۲ عدد دولت محلی می‌باشند. از سال ۲۰۰۹ آلمان ۴۰۳ منطقه می‌باشد، این مناطق شامل ۳۰۱ منطقه روستایی و ۱۰۲ منطقه شهری می‌باشد. ایالت‌های آلمان به صورت زیر می‌باشد

 

       ایالت

   پایتخت

  مساحت (کیلومتر مربع)     

  جمعیت

نوردراین-وستفالن

دوسلدورف

۳۴٬۰۴۳

۱۷٬۸۴۵٬۱۵۴

بایرن

مونیخ

۷۰٬۵۴۹

۱۲٬۵۳۸٬۶۹۶

بادن-وورتمبرگ

اشتوتگارت

۳۵٬۷۵۲

۱۰٬۷۵۳٬۸۸۰

نیدرزاکسن

هانوفر

۴۷٬۶۱۸

۷٬۹۱۸٬۲۹۳

هسن

ویسبادن

۲۱٬۱۱۵

۶٬۰۶۷٬۰۲۱

زاکسن

درسدن

۱۸٬۴۱۶

۴٬۱۴۹٬۴۷۷

راینلاند-فالتس

ماینز

۱۹٬۸۴۷

۴٬۰۰۳٬۷۴۵

برلین

برلین

۸۹۲

۳٬۴۶۰٬۷۲۵

اشلسویگ-هولشتاین

کیل

۱۵٬۷۶۳

۲٬۸۳۴٬۲۵۹

براندنبورگ

پوتسدام

۲۹٬۴۷۷

۲٬۵۰۳٬۲۷۳

زاکسن-آنهالت

ماگدبورگ

۲۰٬۴۴۵

۲٬۳۳۵٬۰۰۶

تورینگن

ارفورت

۱۶٬۱۷۲

۲٬۲۳۵٬۰۲۵

هامبورگ

هامبورگ

۷۵۵

۱٬۷۸۶٬۴۴۸

مکلنبورگ-فورپومرن

شورین

۲۳٬۱۷۴

۱٬۶۴۲٬۳۲۷

زارلاند

زاربروکن

۲٬۵۶۹

۱٬۰۱۷٬۵۶۷

برمن

برمن

۴۰۴

۶۶۰٬۹۹۹

شهرهای آلمان و نماد ملی آنها:

 

شهرهای آلمان

 

جمعیت

۴۱ میلیون از جمعیت آلمان را زنان و ۳۹ میلیون باقی‌مانده را مردان تشکیل می‌دهند. حدود ۱۸ میلیون ازدواج در آلمان ثبت شده‌است. جمعیت زیر ۱۸ ساله‌های آلمان حدود ۱۵٫۷٪ کل جمعیت را تشکیل می‌دهد. ۱۴٫۱٪ جامعهٔ آلمان ۱۸–۲۹ سال سن دارند. ۲۸٫۲٪ جمعیت ۳۰–۴۹ ساله هستند. ۵۰–۶۴ ساله‌های این کشور ۲۰٫۸٪ جامعه را تشکیل می‌دهند و ۲۱٫۲٪ درصد جمعیت نیز بالای ۶۵ سال سن دارند.

 

  هرم جمعیتی آلمان در سال ۲۰۱۱

 

مردان

سن

زنان

۲٬۷۷۵٬۱۴۰

+۷۵

۴٬۷۰۰٬۹۹۰

۴٬۲۴۹٬۴۶۰

۶۵۷۴

۴٬۷۹۱٬۸۶۰

۸٬۰۸۴٬۷۹۰

۵۰۶۴

۸٬۲۴۸٬۲۹۰

۶٬۷۵۲٬۹۰۰

۴۰۴۹

۶٬۵۹۲٬۳۹۰

۴٬۷۶۵٬۲۸۰

۳۰۳۹

۴٬۷۲۸٬۳۱۰

۲٬۴۲۷٬۴۰۰

۲۵۲۹

۲٬۳۸۷٬۷۵۰

۳٬۳۶۳٬۸۶۰

۱۸۲۴

۳٬۲۱۲٬۶۹۰

۱٬۲۰۹٬۷۴۰

۱۵۱۷

۱٬۱۴۸٬۲۷۰

۳٬۴۷۴٬۶۳۰

۶۱۴

۳٬۳۰۲٬۵۰۰

۱٬۰۳۶٬۱۵۰

۳۵

۹۸۴٬۳۵۰

۱٬۰۱۴٬۲۱۰

۰۳

۹۶۸٬۷۴۰

 

زبان

زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است. حدود ۹۵٪ مردم این کشور به این زبان گویش می‌کنند. دو گویش اصلی این زبان، آلمانی معیار و زبان آلمانی پایین است. زبان تلویزیون‌های رسمی و همچنین زبانی که به مهاجرین آموزش داده می‌شود، زبان آلمانی بالا است. بیش‌تر گویش‌وران آلمانی بالا در جنوب و آلمانی پایین در شمال آلمان زندگی می‌کنند (مانند لهجه ی هامبورگی). در عین حال زبان‌های اقلیت، دانمارکی ۰٫۰۶٪، فریسی ۰٫۰۱٪، رومی ۰٫۰۸٪ و سوربی توسط ۰٫۰۹٪ جمعیت نیز در آلمان استفاده می‌شوند. بزرگترین گروه زبانی که توسط مهاجران صحبت می‌شود، زبان ترکی است با ۱٫۸٪ جمعیت و زبان کردی با ۰٫۳٪ جمعیت
 

جغرافیا

آلمان در اروپای غربی و اروپای مرکزی قرار دارد و از شمال با کشور دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از جنوب غرب با فرانسه و لوکزامبورگ و از شمال غرب با بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. عرض این کشور بین مدار ۴۷ درجه شمالی و مدار ۵۵ درجه شمالی و طول آن بین نصف‌النهار ۵ درجه شرقی و نصف‌النهار ۱۶ درجه شرقی واقع شده‌است. آلمان همچنین از جنوب با دریاچه کنستانس که سومین دریاچهٔ بزرگ در اروپای مرکزی است، هم‌ مرز است قلمرو آلمان ۳۵۷٬۰۲۱ کیلومترمربع (۱۳۷٬۸۴۷ مایل‌ مربع) را پوشش می‌دهد که شامل ۳۴۹٬۲۲۳ کیلومترمربع (۱۳۴٬۸۳۶ مایل‌مربع) خشکی و ۷٬۷۹۸ کیلومترمربع (۳٬۰۱۱ مایل‌ مربع) آب است. آلمان از نظر مساحت، هفتمین کشور بزرگ اروپا و ۶۲ مین کشور بزرگ جهان است.
 

جغرافیای طبیعی

این کشور دارای ۱۶ ایالت است. بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین برمن در شمال غربی است. آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌است. دشت‌های پست شمالی به دشت‌های مرکز آلمان وصل می‌شوند. بزرگترین دشت‌های آلمان دشت‌های راین بالا، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می‌شود.
در قلب آلمان رشته‌کوه‌های مرکزی قرار دارند، این رشته‌ کوه‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند کوه‌های هارتس، ارتس، فیشتل، هونسروک و جنگل‌های باواریا از شمال به جنوب کشیده‌ شده‌اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته‌ کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر است.
 

مختصات و موقعیت جغرافیایی:

جمهوری فدرال آلمان در مرکز قارهٔ اروپا قرار دارد. وسعت آن ۳۵۷۱۲۱٫۴۱ کیلومتر مربع است. مرزهای زمینی این کشور در حدود ۳۷۵۷ کیلومتر است. همسایگان آلمان در شمال دانمارک، در غرب بلژیک و هلند، در جنوب لوگزامبورگ، سوئیس، اتریش و فرانسه و در شرق لهستان و جمهوری چک هستند. دریای شمال و دریای بالتیک راه‌های آلمان به آب‌های آزاد هستند. سواحل آبی این کشور با این دو دریا حدود ۲۳۸۹ کیلومتر است. طولانی‌ترین رودهای آلمان راین با ۸۵۶ کیلومتر، الب ۷۰۰ کیلومتر و دانوب ۶۴۷ کیلومتر هستند. آب‌وهوای آلمان معتدل اقیانوس اطلس و قاره‌ای است. بادهای غالب بر آلمان از سمت غرب می‌وزند.
از نظر وضعیت جغرافیایی آلمان از دریای شمال و بالتیک تا رشته‌کوه‌های آلپ در جنوب به پنج ناحیه بزرگ تقسیم می‌شوند، سرزمین‌های پست در شمال، رشته‌کوه‌های میانه، دامنه‌های کم‌ارتفاع کوه‌های میانه در جنوب غربی، دامنه‌های کوه‌های آلپ، کوه‌های آلپ در باواریا. آلمان به طور سنتی پس از جنگ به دو بخش آلمان شرقی و آلمان غربی تقسیم می‌شود. البته پس از برچیده شدن دیوار برلین به قسمت شرقی به طور رسمی ایالت‌های تازه و به قسمت‌های غربی ایالت‌های قدیمی می‌گویند

جغرافیای انسانی

به نقل از ادارهٔ فدرال آمار آلمان، بر اساس سرشماری سراسری که در سال ۲۰۱۱ انجام شده‌است، جمعیت این کشور حدود ۸۰٫۲ میلیون نفر است. از این تعداد، حدود ۷۴ میلیون (۹۲٫۳٪) دارای ملیت آلمانی هستند و حدود ۶٫۲ میلیون (۷٫۷٪) باقی‌مانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. نوردراین وستفالن با حدود ۱۷ میلیون پر جمعیت‌ترین ایالت آلمان است، پس از آن ایالت‌های بایرن و بادن-وورتمبرگ به ترتیب با ۱۲ و ۱۰ میلیون جمعیت قرار دارند. ایالت‌های برمن و زارلند کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان هستند.

 

جغرافیای انسانی آلمان

 

تقسیم جمعیت آلمان براساس ایالت
 

اتباع خارجی و خارجی‌تبارها

بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن-وورتمبرگ است. اتباع خارجی در ایالت‌های جدید کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان، از خانواده‌های مهاجر هستند یا خود مهاجر بوده‌اند. هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده‌است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است. جامعهٔ مهاجر آلمان از ۱۷٫۹٪ از ترکتباران، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌ها، ۸٫۷٪ روس‌ها، ۸٫۲ قزاق‌ها و ۵٫۳٪ ایتالیایی‌تباران تشکیل شده‌است.
 

ورزش:

تیم ملی فوتبال این کشور ۴ بار قهرمان جام جهانی شده و چهار بار در این مسابقات به مقام دوم دست یافته است. ۳ بار قهرمان اروپا شده و تنها دروازه‌بان جهان که لقب بهترین بازیکن سال را گرفت الیور کان از آلمان بود. لقب از اسارت تا قهرمان مربوط به فریتز والتر، فوتبالیست افسانه‌ای این کشور بود.
باشگاه فوتبال بایرن مونیخ و باشگاه فوتبال بروسیا دورتموند از دو تیم مشهور این کشور در سطح جهانی هستند که طی سالیانی است که در رقابت‌های معتبر بوندس لیگا، جام حذفی آلمان، سوپر جام فوتبال آلمان و نیز در آخرین بار در قالب رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا به مصاف هم رفته‌اند. از دیدار این دو تیم به نام کلاسیک آلمان یا دِر کلاسیکر یاد می‌شود. موفق‌ترین راننده در مسابقات اتومبیل رانی، میشائیل شوماخر با ۷ قهرمانی جهانی است.
بوندس لیگا: در سال ۱۹۶۲ پس از اینکه تیم ملی فوتبال آلمان در جام جهانی شیلی در مرحله یک چهارم نهایی بازی‌ها حذف شد، هرمان نوی برگر ،رئیس آن زمان فدراسیون فوتبال آلمان، دوباره پیشنهاد تأسیس بازی های سراسری فوتبال را داد. در ۲۸ جولای آن سال فدراسیون فوتبال در دورتموند رای به برگزاری این مسابقات در فصل ۶۴-۱۹۶۳ را داد.
تاریخچه بوندس لیگا: در ابتدا بوندس لیگا با ۱۶ تیم آغاز به کار کرد که پنج تیم از لیگ جنوب، پنج تیم از لیگ غرب، سه تیم از شمال، دو تیم از جنوب غربی و یک تیم از شهر برلین با هم به رقابت پرداختند. هر تیم در دیدارهای رفت و برگشت به مصاف تک تک تیم های دیگر می رفت و در نهایت تیمی که بیشترین امتیاز را از مجموع دیدارها کسب می کرد، به مقام قهرمانی فوتبال آلمان می رسید.
فوتبال زنان آلمان : در سال ۱۹۳۰ اولین تیم فوتبال زنان در آلمان در شهر فرانکفورت تشکیل شد و یک سال بعد از تاسیس، در پی اعتراض‌ها و مخالفت‌های شدید از هم پاشید پس از جنگ جهانی دوم حضور و نقش زنان در شکل‌گیری آلمان نوین به مراتب پررنگ‌تر از گذشته شد. ورزش فوتبال نیز یکی از این عرصه‌ها بود و در همین دوران بحث و بررسی فوتبال زنان به فدراسیون فوتبال آلمان کشیده شد.
در سال ۱۹۵۵ فدراسیون فوتبال آلمان، باشگاه‌های فوتبال این کشور را رسما منع کرد که بخشی از فعالیت‌ها و همچنین زمین‌های تمرین تحت پوشش فدراسیون را به فوتبال زنان اختصاص دهند

تاریخ و فرهنگ

تاریخ

تاریخ آلمان را می‌توان به چندین بخش عمده براساس رویدادهای واقع شده، تقسیم کرد.
ژرمن‌ها در دوران باستان آمیزه ناهمگونی از قبایل بودند که اروپا را در محدوده میان رودخانه‌های راین و ویستولا و میان رود دانوب و دریای شمال و دریای بالتیک اشغال می‌کردند. رومیان برای شناسایی این اقوام صفت گرمانوس را به کار می‌بردند با تصرف سرزمین گل (۵۱ قبل از میلاد) در غرب اروپا توسط ژولیوس سزار امپراتور وقت روم، جنگ‌های میان ژرمن‌ها و رومیان در کرانه‌های رود راین برای اولین بار به وقوع پیوست. این جنگ‌ها در آغاز با پیروزی نیروهای رومی همراه بود ولی نیروهای رومی هرگز درصدد اشغال دایمی مناطق آنسوی رود راین برنیامدند و این رودخانه همواره از سوی رومیان به عنوان مرز ایده‌آل امپراتوری روم و ژرمن‌ها شناخته می‌شد.

 

گسترهٔ امپراتوری روم مقدس در سال ۱۳۶۰. هلند به رنگ روشن‌تر نشان داده شده زیرا در آن سال تنها اسماً بخشی از این امپراتوری بود. فرانک‌ها دیگر ژرمن‌هایی بودند که از گرمانیا به سوی غرب روانه شدند. فرانک‌ها با شکاندن رومیان، در سرزمین گل، حکومت اشان را پایه نهادند، به مسیحیت گرویدند و این سرزمین را پایگاه تاخت و تازهای پسین شان به سرزمین‌های خاوری و دل امپراتوری روم کردند. در شمال نیز فرانک‌ها، دیگر قبایل ژرمن را فرمانبردار خود کردند و رفته رفته امپراتوری برزگی را به هم آوردند که مهار همهٔ اروپای باختری مگر شبه جزیره ایبری را در دست داشت. اوج اقتدار امپراتوری فرانک در روزگار شارلمانی بود. او توانست شمال ایتالیا، از جمله رم را به قلمرو اش بیفزاید. پس از ورود اش به رم، پاپ او را امپراتور روم لقب داد. پس از شارلمان بنا بر سنت ژرمنان، قلمرو اش میان پسران اش بخش شد. سرانجام با تجزیه شدن امپراتوری شارلمانی، در نواحی شرقی قلمرو آن، امپراتوری قرون وسطایی آلمان شکل گرفت.
پس از آن دروان پادشاهی مقدس روم بود که در زمان پادشاهی اوتوی اول معروف به اوتوی کبیر، که از سال ۹۳۶ میلادی آغاز شد؛ با تأسیس امپراتوری جدیدی، بر وحدت آلمان‌ها افزوده گشت؛ و آلمان به صورت یکی از مطرح‌ترین قدرت‌های اروپایی درآمد.
اختلافات امپراتوری آلمان با مقام پاپ که از زمان هنری سوم و هنری چهارم بروز کرده بود، منجر به قطع روابط با پاپ در زمان پادشاهی شارل چهارم شد. همزمان اصلاحات مذهبی مارتین لوتر، مذهب پروتستان را به وجود آورد و اتحادیه پروتستان‌ها به سال ۱۶۰۸ تشکیل شد جنگ‌های ۳۰ ساله که سراسر اروپا را فراگرفت(۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸) موجب شد در داخل سرزمین آلمان دو دولت نیرومند اتریش و پروس به وجود آمد.
اولین حضور جامعهٔ انسانی در سرزمین آلمان به ۵۰۰ هزار سال پیش و انسان‌های نئاندرتال بازمی‌گردد. رمی‌ها اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین‌های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن‌ها به آلمان امروزی ختم می‌شود. اولین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. پس از این دوره، حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید، این دوره که شامل قرون وسطی می‌شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می‌توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد. پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراطوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت. با پایان جنگ جهانی اول، قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می‌نامند. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژادپرستی (با رویکرد اصلاح نژاد)، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ‌جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود. پس از جنگ‌جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، تا در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند.


آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند.
آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمل شد. پس از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.


جمهوری فدرال آلمان Federal Republic of Germany یکی از کشورهای اصلی صنعتی در اروپای مرکزی است که شامل 16 ایالت می باشد. آلمان، تاریخی طولانی و پرپیچ و خم دارد و فرهنگی غنی برخوردار است. البته نباید فراموش کرد که این کشور تا قرن 19 و سال 1871 هنوز به صورت ملتی یکپارچه درنیامده بود. پیش از این تاریخ، آلمان تنها مجموعه ای از ایالات متحد بود (1815-1867) confederacy و پیش از 1806 نیز مجموعه ای از قلمروهای جداگانه و کاملا گوناگون محسوب می شد. می توان آلمان را یکی از 7 کشور پهناور اروپا دانست. برخی از مهمترین رودهای اروپا از جمله راین Rhine دانوب Danube و الب Elbe از این کشور عبور می کنند و از این رو این کشور به یکی از مراکز حمل و نقل تبدیل شده است.


برلین Berlin پایتخت و بزرگترین شهر آلمان محسوب می شود. البته بن Bonn روزگاری پایتخت موقت آلمان غربی بوده است و همچنان هم آشیان برخی از ادارات دولتی محسوب می شود. در آلمان، زبان اصلی زبان آلمانی است و دو سوم مردم آن کاتولیک و یا پروتستان هستند. به جرات می توان ادعا کرد که آلمانی ها نقش قابل توجهی در پیشرفت فرهنگ غرب ایفا کرده اند. گواه این مطلب بسیاری از نویسندگان، هنرمندان، معماران، موسیقیدانان، و فیلسوفان آلمانی است که از این میان می توان به دو تن از برجسته ترین آنها در زمینه ی موسیقی اشاره کرد؛ یوهان سباستیان باخ Johann Sebastian Bach و لودویگ فون بتهوون Ludwig van Beethoven. همچنین بزرگترین ادیبان آلمانی را باید یوهان ولفگانگ فون گوته Johann Wolfgang von Goethe، فردریک نیچه Friesrich Nietzsche و توماس مان Tomas Mann دانست.
آلمان یکی از عمده ترین کشورهای صنعتی ست و از همین رو می توان آن را سومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از ایالات متحده آمریکا و اروپا به شمار آورد. آلمان از تولید کنندگان اصلی در آهن، فولاد، خودرو و ماشین آلات محسوب می شود.


موقعیت جغرافیایی آلمان و قرار گرفتن آن در مرکز اروپا، این کشور را به یکی از مناطق مهم تبادل عقاید، اندیشه ها و یا حوادث سیاسی تبدیل کرده است. باید ریشه ی تاریخ کشور آلمان را در امپراتوری کارولینژین Carolingian empire جستجو کرد. امپراتوری ای، شامل فرانسه و بخشی از دریای شمال تا ایتالیای شمالی، که در سال 843 میلادی میان پسران شارلمان تقسیم شد. در طی قرون متمادی آلمان مجموعه ای از ایالت ها بود، و این ایالت ها یک اجتماع فئودالی را تشکیل می دادند.
از قرن 16 میلادی به بعد، ایالت های آلمانی تبار به طور چشمگیر و فزاینده ای درگیر جنگ های اروپایی و کشمکش های مذهبی شدند. در قرن 19، حمله ی فرانسوی ها به ایالت های آلمان، موجب اتحاد ملی آلمان ها شد، و در سال 1815، با رهبری ایالت پروسیا Prussia، ایالات آلمان یک واحد سیاسی را تشکیل دادند که این یکپارچگی تا سال 1867 ادامه یافت. اما زمانی که آلمان در سال 1871 و تحت رهبری اتو فون بیسمارک Otto von Bismarck متحد شد توانست به سرعت صنعتی شود و قدرت اقتصادی کسب کند. در طول قرن 20، آلمان به نبردی برای تسلط به اروپا دست زد که منجر به جنگ جهانی اول شد. اما شکست آلمان در سال 1918، موجبات آشوب و اغتشاشات اقتصادی و سیاسی را فراهم آورد. پاسخ ملی گرایانه به چنین حس حقارتی در میان آلمانی ها، شکل دادن به یک حزب اجتماعی ملی به نام نازی Nazi بود که در سال 1930 با رهبری آدولف هیتلر Adolf Hitler به قدرت رسید.


سرانجام در سال 1939، آلمان های نازی جهان را پرتگاه جنگ جهانی دوم کشاندند. در سال 1945، نیروهای متفق allied powers که شامل ایالات متحد آمریکا، فرانسه و اتحاد شوروی می شدند آلمان را در جنگ جهانی اول شکست دادند. پس از آن کشورهای متفق، آلمان را به چهار ناحیه ی اشغالی تقسیم کردند: منطقه ی انگلیسی،آمریکایی، فرانسوی و شوروی. اما در دهه ی 40، هنگامیکه همبستگی میان نیروهای غربی و اتحاد شوروی که در دوران جنگ شکل گرفته بود از میان رفت، بخشی از آلمان که متعلق به شوروی بود تبدیل به جمهوری دموکرات آلمان کمونیست شد Communist-led German Democratic Republic (GDR) و نام آلمان شرقی را به خود گرفت.


سه حوزه ی غربی، شامل انگلیس،فرانسه و آمریکا، جمهوری فدرال آلمان Federal Republic of Germany (FRG) یا آلمان غربی را تشکیل دادند. اداره ی پایتخت تاریخی آلمان نیز میان دو قدرت غرب و شرق در آلمان تقسیم شد. در سال 1961، اتحاد جماهیر شوروی با کشیدن دیوار طویل برلین، این شهر را دوپاره کرد. این دیوار مانع از آن می شد تا میلیون ها نفر مردم آلمان شرقی بتوانند به آلمان غربی که در مقایسه با آلمان شرقی از امکانات، رفاه و آزادی بالاتری برخوردار بودند فرار کنند.
سرانجام در سال 1989، آلمانی های شرق و غرب دیوار برلین را فرو ریختند، این واقعه نمادی از فروریختن کمونیسم در اروپای شرقی و آغازی برای یکپارچگی و اتحاد میان مردم آلمان به شمار می رفت. در سوم اکتبر سال 1990 جشن های بیشماری به مناسبت اتحاد دو بخش از هم گسسته ی آلمان و نامیدن این کشور تحت یک عنوان و آن هم " جمهوری فدرال آلمان" Federal Republic of Germany برگزار شد.
به هر روی، پس از اندکی آلمان در حالیکه سعی می کرد میلیون ها شهروند جدید را جذب و فرهنگ ها و نهادهای گوناگون را با یکدیگر ترکیب کند با شماری مشکلات اجتماعی و اقتصادی روبرو شد. نرخ بالای بیکاری و کاهش سطوح رشد اقتصادی از مهمترین کشمکش هایی به شمار می روند که کشور آلمان در آغاز قرن 21 با آن روبرو می باشد.

 

فرهنگ

فرهنگ دموکراتیک پشتیبان اصلی نظام سیاسی دموکراتیک است. اندیشه‌ی انتقادی در سطح جهانی نیروی تقویت‌کننده‌ی مهمی در میان متفکران و هنرمدان آلمانی یافته است. آلمان‌ها هنوز هم از رفتارهای هیتلر كه باعث به خاك و خون كشیده‌ شدن، اروپا شد، خجالت می‌كشند و برای همین زیاد دوست ندارند كه از آن دوران صحبتی بكنند. اگر هم گردشگری از سر شوخی بخواهد چیزی (مثلاً‌ هایل هیتلری) به آنها بگوید می‌رنجند. شوخی هیتلری هم كه جای خودش را دارد. پرسیدن اینكه شما اهل كجا هستید هم از آن دست سوال‌هایی است كه آنها را ناراحت می‌كند. آلمان‌ها آنقدر از نقش خود در تاریخ جهان ناراحت هستند كه مردم عادی این كشور، دسته‌هایی را ترتیب داده‌اند كه در صورت تعرض نئونازی‌ها به خارجی‌ها از خارجی‌ها دفاع كنند و البته به خارجی‌ها توصیه اكید دارند كه اصلاً در محوطه‌هایی كه امكان دارد، نئونازی‌ها حضور داشته باشند، رفت و آمد نكنند. یكی از این مكان‌ها، محله‌های شرق برلین است. در این محل خارجی‌ها را به عنوان سرسیاه می‌شناسند (به خاطر رنگ موهایشان) و در صورتی كه ساعت ده شب به بعد در این محله‌ها حاضر شوند، با خطر جدی روبه‌رو می‌شوند. نئو نازی‌ها لباس‌های مشكی به تن می‌كنند، موهایشان را به سر و شكل عجیبی در می‌آورند و چكمه به پا دارند. این افراد به صورت دسته‌ای حركت می‌كنند و دسته‌ای هم به مردم حمله می‌كنند.
 

کتابخانه ملی آلمان :

کتابخانه ملی و مرکز اطلاعات کتابشناختی آلمان با اتحاد مجدد این کشور در سال 1990 شکل گرفت . این کتابخانه مسئولیت گردآوری، پردازش و ایجاد نمایه کتابشناختی تمامی آثار منتشر شده در آلمان و آلمانی‌زبان را که از 1913 منتشر شده‌اند، برعهده دارد.
کتابخانه مزبور همکاری نزدیکی با تمامی نهادها و سازمان‌های ملی و بین‌المللی کتابداری داشته و در چنین بستری در توسعه و کاربرد قوانین و استانداردهای متداول آلمان نقش رهبری را دارد. وب‌سایت: کتابخانه ملی آلمان


در آلمان هیچ‌گاه کتابخانه ملی جامعی به‌صورت یکپارچه وجود نداشته است. با وجود این، در 1912 «خانه کتاب آلمان» در لایپزیک تمامی آثار آلمانی را گردآوری کرد و در قالب یک کتابشناسی ملی بیرون داد. پیش از آن در برلین، کتابخانه دولتی آلمان که تاریخ تأسیس آن به 1661 باز می‌گردد، به جمع‌آوری آثار آلمان تا 1913 پرداخت و مجموعه 6550000 جلدی آن در اواخر 1980 گنجینه‌ای از متون آلمانی‌زبان چندین قرن بود. در این کتابخانه همچنین نسخ دستنویس و خطی، نت موسیقی، نقشه‌ها، تصاویر، و دیگر مواد غیرچاپی جمع‌آوری می‌شد. مجموعه این کتابخانه از طریق نسخ واسپاری و موافقت‌نامه‌های تبادل گسترده با کتابخانه‌ها و نهادهای 85 کشور جهان افزایش یافت. کتابخانه آلمان از 1913 تمامی انتشارات آلمان را جمع‌آوری کرد و پس از 1945 نیز به این کار ادامه داد و تمامی انتشارات جمهوری دموکراتیک، جمهوری فدرال، برلین غربی، و همین‌طور طیفی از نوشته‌های آلمانی زبان را که در تمامی نقاط جهان منتشر شده بود، پوشش داد. این کتابخانه کتاب‌ها و ادواری‌ها؛ پایان‌نامه‌های دانشگاهی؛ مواد موسیقایی، هنری، و چاپی؛ کارت پستال‌ها؛ و پروانه‌های ثبت اختراع را جمع‌آوری کرد. از 1976 نیز به گردآوری پیشینه‌های موسیقایی که در جمهوری دموکراتیک آلمان تولید شده بود پرداخت.

 

کتابخانه ملی آلمان


با تقسیم آلمان، برای وظایف فوق در 1946، در آلمان غربی (سابق) کتابخانه جدیدی به‌نام "کتابخانه آلمان" تأسیس شد. این کتابخانه در 1969 به یک مؤسسه دولت فدرال تبدیل شد. یکی از وظایف آن گردآوری جامع و ثبت کتابشناختی آثار آلمانی بود. این نه تنها شامل آثار جمهوری فدرال می‌شد، بلکه آثار آلمانی زبان جمهوری دموکراتیک آلمان، اتریش، سوئیس، لوکزامبورگ، و سایر کشورهای غیرآلمانی زبان سراسر دنیا را هم دربرمی‌گرفت.
در 1990 با اتحاد دو آلمان، ادغام دو نهاد «خانه کتاب آلمان» در لایپزیک و «کتابخانه آلمان» در فرانکفورت در یکدیگر ادغام شدند و کتابخانه ملی آلمان ایجاد شد. معاهده اتحاد 2 آلمان که در 23 سپتامبر 1990 به امضا رسید، این مؤسسات را قادر ساخت وظایف قانونی کتابخانه ملی را با همکاری یکدیگر به انجام رسانند. نگهداری منابع و استفاده از آنها در کتابخانه ملی در هر یک از 3 بخش لایپزیک، فرانکفورت، و برلین تابع قواعد محلی است.


فرهنگ‌آفرینان تبعیدی، بسیار بوده‌اند آلمانی‌هایی که به سبب پیگرد سیاسی در خارج از آلمان فرهنگ‌آفرینی می‌کرده‌اند. از جمله آن‌اند: کارل مارکس، هاینریش هاینه، توماس و هاینریش مان، کورت توخولسکی، آلبرت اینشتین، برتولت برشت و مارلنه دیتریش. سرزمین اندیشمندان و شاعران، پیش از تشکیل دولت واحد آلمانی در سال ۱۸۷۱ تعلق به آلمان اساسا از طریق تعلق به فرهنگ آلمانی بازنموده می‌شده است. ستایش از میهن در این حال نه با مفهومهای سیاسی، بلکه با مفهومهای فرهنگی و توصیف طبیعت سرزمین صورت می‌گرفته است. توصیفی رایج از آلمان، نامیدن آن به‌عنوانِ «سرزمین اندیشمندان و شاعران» بوده است. امروزه نیز به این توصیف در ادبیات میهن‌‌دوستانه و ملی‌گرایانه‌ی آلمان برمی‌خوریم.


ضربه‌ی نازیسم، در قرن نوزدهم آلمان به عنوان سرزمین فلاسفه شهرت جهانی می‌یابد. نامهایی چون کانت و هگل زبانزد می‌شوند. در آغاز قرن بیستم آلمان در زمینه‌ی دستاوردهای علمی مقامی پیشتاز می‌یابد. با روی کار آمدن نازیسم فرهنگ آلمانی جریحه‌دار می‌شود. بسیاری از نویسندگان و دانشمندان کشور را ترک می‌کنند. گروه بزرگی در اردوگاههای مرگ تلف می‌گردند. عده‌ای از آفرینشگری فرهنگی منع می‌شوند.
یورگن هابرماس، فیلسوف معاصر آلمانی، از نسل دوم مکتب فراکفورت (نظریه‌ی انتقادی) ضربه‌ی نازیسم بر پیکر هنر و فرهنگ و دانشپژوهی آلمانی چنان سخت و سنگین بود، که پس از پایان جنگ جهانی دوم و سقوط هیتلری‌ها آلمان نتوانست جایگاه جهانی گذشته‌ی خود را به دست آورد با وجود این آلمان هنوز یکی از کشورهای پیشرو در زمینه‌ی پژوهش علمی و آفرینشهای هنری و فرهنگی است.


فرهنگ انتقادی، در فرهنگ آلمانی پس از جنگ، نگرش انتقادی و تأمل‌ورزانه تقویت شده است. فرهنگ دموکراتیک پشتیبان اصلی نظام سیاسی دموکراتیک است. اندیشه‌ی انتقادی در سطح جهانی نیروی تقویت‌کننده‌ی مهمی در میان متفکران و هنرمدان آلمانی یافته است. فرهنگ و زبان، فرهنگ آلمانی قدمت دارد. این فرهنگ همواره خود را در درجه‌ی نخست خود با زبان آلمانی شناسانده است. در قرن نوزدهم بود که استفاده از صفت "آلمانی" برای مشخص کردن جلوه‌های فرهنگی در قلمروی که به آلمان شهرت دارد، رواج فراوانی یافت و کیفیت تازه‌ای را بر آن بار کرد. آلمان‌ها برخلاف فرانسویان که ترجیح می‌دهند، در صورتی که قادر به انگلیسی حرف زدن هستند، از این کار امتناع کنند، در صورتی‌ که انگلیسی بدانند، حتماً با شما انگلیسی حرف می‌زنند و در صورتی که شما هم این زبان را بدانید، جور دیگری به شما نگاه می‌کنند. لباس‌های تمیز و مرتب هم اثر مثبتی بر این مردم دارد.


آثار نویسندگان آلمانی به بسیاری از زبانها ترجمه می‌شوند. زبان آلمانی در قیاس با انگلیسی اهمیت و رواج گذشته‌ی خود را ندارد، با وجود این دستاوردهای فرهنگی آلمان به حدی است که دانشپژوهان بسیاری آموختن آلمانی را امری الزامی برای پیشبرد کارهای پژوهشی و آفرینشهای فرهنگی خود می‌دانند. وظیفه‌ی ترویج فرهنگ و زبان آلمانی بر عهده‌ی انستیتو گوته است. این انستیتو دارای ۱۲۸ شعبه در نقاط مختلف جهان است.
آداب و رفتار، آلمانی‌ها هم مانند هر ملتی، آدابی دارند که با آن آداب رفتارشان معنی پیدا می‌کند. برای مثال، هر تازه واردی که به جمعی می پیوندد هیچ کس از جای خود بلند نمی‌شود و نظم محل را به هم نمی‌ریزد، تازه وارد به محض ورود ضمن گفتن ظهر،عصر یا شب بخیر با همان کسی که قرار دارد هم صحبت شده و با همان یکنفر فقط دست می‌دهد و سپس دو ضربه با پشت انگشت اشاره به میز می‌کوبد و سلامی به همه می‌دهد، سلام و احوال‌پرسی آلمانی‌ها در همین مرحله تمام می‌شود. روش دیگری بینشان رواج ندارد و برای یک ارتباط مناسب حفظ فاصله با مخاطب الزامی است و هنگام صرف غذا قراردادن آرنج های به روی میز دور از ادب است و استفاده از چنگال تنها با دست چپ می باشد.


انعام دادن در رستوران‌ها از آداب رایج مردم آلمان است و معمولاً برای این کار پانزده درصد از بهای غذا را به پیشخدمت می‌دهند. اهالی شرق آلمان که تحت نظارت شوروی زندگی می‌کردند در وضعیت اقتصادی بدی به سر می‌بردند. و اهالی غرب آلمان‌ هنوز هم از رفتارهای هیتلر که باعث به خاک و خون کشیده‌ شدن، اروپا شد، خجالت می‌کشند و برای همین زیاد دوست ندارند که از آن دوران صحبتی بکنند. اگر هم گردشگری از سر شوخی بخواهد چیزی (مثلاً هایل هیتلری) به آنها بگوید می‌رنجند. حتی به شوخی پرسیدن اینکه شما اهل کجا هستید هم از آن دست سوال‌هایی است که آنها را ناراحت می‌کند.
پس از فروپاشی دیوار برلین، وضعیت زندگی اهالی شرق نیز متحول گردید و به سرعت اقتصاد آلمان به اوج شکوفا یی خود رسید و در عرض چند سال این کشور در رده سه کشور اول اقتصادی جهان در کنار آمریکا و ژاپن قرار گرفت. آلمان‌ها معمولا در روزهای یکشنبه (که تعطیل هستند) به جای صبحانه و ناهار وعده غذایی به نام «برانش» می‌خورند که از ساعت یازده تا دو بعد از ظهر در هتل‌ها سرو می‌شود این وعده غذایی بسیار خوشمزه است.

ارتباطات :

این کشور از نظر ارتباطی جزو کشورهای پیشرفته است. 54 میلیون خط تلفن ثابت در این کشور وجود دارد و بیش از 84 میلیون خط تلفن همراه و 373 شبکه تلویزیونی در این کشور برنامه پخش می‌کنند و 38میلیون و 600 هزار کاربر اینترنت دارد.

سیاست و نظام

مبنای تصمیم‌گیری‌ها در جمهوری فدراتیو آلمان قانون اساسی این کشور است که در آن بر دموکراتیک بودن این کشور تاکید شده است. در رأس دولت این کشور رئیس جمهور قرار دارد که بیشتر نقشی نمادین دارد و تصمیم‌گیری‌ها در آلمان به عهده رئیس حکومت است که صدر اعظم خوانده می‌شود.
در آلمان احزاب برزگ و کوچکی زیادی فعالند که در میان آنها حزب‌های دموکرات مسیحی(CDU)، سوسیال ‌مسیحی (CSU)، سوسیال‌ دموکرات (SPD)، لیبرال (FDP)، اتحاد ۹۰ درصدی سبزها (Bündnis 90/Die Grünen) و حزب چپ (Die Linke) از قدرت بیشتری برخوردارند. آلمان و فرانسه از دیرباز نزدیکی سیاسی زیادی به هم داشته‌اند که این موضوع در دوران صدراعظمی هلموت کهل در آلمان و فرانسیس میتیران در فرانسه افزایش یافت.


سازماندهی دولتی بر پایهٔ قانون اساسی است. در رأس دولت رئیس جمهور قرار دارد که نقش وی نمادین است. رئیس حکومت صدراعظم است. وی تعیین‌کنندهٔ سیاست حکومتی است. اعلامیه جهانی حقوق بشر رکن جدایی‌ناپذیر قانون اساسی آلمان است. ماده ۲۰ قانون اساسی نظام سیاسی، آلمان را با مشخصه‌های دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی می‌کند. قانون اساسی آلمان با باور به سکولاریسم، هرگونه دخالت نهادهای مذهبی در حکومت را منع می‌کند
صدر اعظم و وزیران: بوندس‌تاگ صدراعظم را برمی‌گزیند. وی را پیش از انتخابات مجلس فقط می‌توان با «رأی عدم اعتماد سازنده» برانداخت. منظور از سازنده این است که مجلس باید جانشینی برای او داشته باشد و تا زمانی که مشخص نباشد چه کسی به جای او می‌نشیند، نمی‌توان او را برکنار کرد. حکومت یا به اصطلاحی دیگر کابینه تشکیل شده‌است از صدر اعظم و وزیران. صدراعظم لزوماً عضو مجلس است، وزیران معمولاً از دل مجلس درمی‌آیند، اما حتماً لازم نیست چنین باشد. صدراعظم در عمل قدرتمندترین مقام سیاسی است اما مقام تشریفاتی آن پس از رئیس جمهور و رئیس بوندس‌تاگ قرار دارد.


رئیس جمهور: رئیس جمهور توسط همایش اتحادیه (Bundesversammlung)، که آن را به فارسی اجلاس فدرال نیز گفته‌اند، انتخاب می‌شود. همایش اتحادیه تشکیل شده‌است از کل نمایندگان بوندستاگ بعلاوهٔ به تعداد همینان، نمایندگان برگزیدگان مجلس‌های ایالتی. این برگزیدگان لزوماً عضو مجلس ایالتی یا سیاست‌مدار رسمی نیستند، ممکن است مثلاً از چهره‌های فرهنگی و هنری باشند.


قوهٔ قضاییه: دادرسی به قصد رعایت حق نیرویی می‌طلبد که در قوهٔ قضاییه جمع است. بیان حق بر عهدهٔ قاضی است و امر قاضیان را قوهٔ قضاییه سامان می‌دهد. قضاوت یا تخصصی است یا عمومی در حد قانون اساسی. شاخه‌های تخصصی قضاوت در دادگاه کار، دادگاه امور اداری، دادگاه امور اجتماعی و دادگاه امور مالی تجسم می‌یابند. قضاوت در عمومی‌ترین سطحش از نظر بررسی همخوانی تصمیمی، رأیی یا قانونی با قانون اساسی اتحادیه، بر عهدهٔ دادگاه فدرال قانون اساسی است که مرکز آن در کارلسروهه‌است. در کارلسروهه قاضیان تک تک قوانین مجلس را بررسی نمی‌کنند. آن قانونی بررسی می‌شود که شکایت شود که با قانون اساسی تضاد دارد. شکایت پس از طی سلسله مراتبی به دادگاه کارلسروهه می‌رسد. از آنجایی که دادگاه قانون اساسی فقط از طریق شکایت فعال می‌شود، به اصطلاح گفته می‌شود که از خود ابتکار ندارد، یعنی حق ندارد خود رأساًّ تصمیم بگیرد امری را برای بررسی از نظر سازگاری با قانون اساسی در دستور کار خود قرار دهد. دادگاه فدرال قانون اساسی دارای دو مجلس سناست. مجلس اول به قانونهای پایه و مجلس دوم به قانونهای مربوط به امور دولتی می‌پردازد. هر سنا هشت عضو دارد. نیمی از قاضیان دادگاه قانون اساسی از سوی یک کمیتهٔ ویژهٔ بوندستاگ و نیمی دیگر از سوی بوندس‌رات انتخاب می‌شوند. مدت قضاوت آنان در این دادگاه عالی ۱۲ سال است.

 

 

رایشستاگ، محل پارلمان مرکزی آلمان فدرال
 

احزاب سیاسی

امور سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود. ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می‌کند. علاوه بر احزاب، مردم می‌توانند خواسته‌های سیاسی خود را از طریق انواع و اقسام تشکلهای پایدار یا موقتی پیش برند. مردم آلمان اهل تشکل هستند. به ندرت خواسته‌ای وجود دارد که برای پیشبرد آن تشکلی پدید نیاید.
 

احزاب

امور و مسائل سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود. ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می‌کند.
احزاب نیرومند آلمان عبارت اند از:
حزب دموکرات مسیحی (CDU) و حزب سوسیال‌مسیحی (CSU)
حزب سوسیال دموکرات (SPD)
حزب لیبرال (دموکراتهای آزاد FDP)
حزب اتحاد ۹۰/سبزها (Bündnis 90/Die Grünen) و
حزب چپ (Die Linke).
تعداد کثیری هم حزب‌های کوچک وجود دارند که به ندرت می‌توانند به مجلس راه یابند، زیرا برای ورود به مجلس در هردو سطح ایالتی و کشوری باید ۵ درصد آرا را به دست آورد.

آب و هوا و محیط زیست

بهترین زمان برای بازدید از آلمان، مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، در تمام طول سال می توان از آن بازدید کرد. به طور کلی این کشور تابستان های گرم و زمستان سردی دارد. اما دوره های طولانی برف و یخبندان کمتر اتفاق می افتد. در تمام طول سال امکان بارندگی وجوددارد. دمای هوا درروزهای ژانویه تا 3 درجه سانتیگراد و در جولای تا 22 درجه سانتیگراد می‌رسد. در سردترین روزها دمای هوا تا 10- درجه و در گرمترین روزها تا 36 درجه بالای صفر می‌رسد. در طول سال قسمت جنوب غربی آلمان بالاترین درجه حرارت را دارد که به آب و هوایی مدیترانه‌ای شبیه است. بیشتر شراب آلمان هم دراین قسمت از کشور تولید می‌شود. ماه‌های مه تا سپتامبر بیشترین گردشگر را دارد. بهار و پاییز هم از فصول خوب برای سفر به این کشور و بازدید از زیبایی‌های آن است. در زمستان و کریسمس هم گردشگران زیادی به این کشور سفر می‌کنند. بهترین زمان برای اسکی بین ماه‌های دسامبر تا اواخر مارس است. معمولاً در فصل تابستان نرخ قیمت هتل‌ها افزایش پیدا می‌کند.
 

محیط زیست

آلمان کشوری است با تنوع بیولوژیکی گسترده‌. نزدیک به 48 هزار گونه‌ی جانوری و 24 هزار گونه‌ی گیاهی بالارونده، خزه، قارچ، گل‌سنگ و جلبک در آلمان بومی هستند. حفظ بنیان‌های طبیعی حیات در آلمان، چنان که در سال 1994 در قانون اساسی گنجانده شده، وظیفه‌ی رسمی حکومت است. 16 پارک ملی و 15 منطقه‌ی ذخیره‌ی بیولوژیکی یونسکو با ویژگی‌هایی کاملاً متفاوت بین دریای شمال و کوه‌های آلپ و هم‌چنین هزاران منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی طبیعی، به ثبت رسیده‌اند.
آلمان عضو مهم‌ترین پیمان‌های بین‌المللی برای حفظ تنوع بیولوژیکی و یکی از طرف‌های 30 قرارداد و برنامه‌ی بینادولتی با هدف حفظ طبیعت است. دولت‌های 196 کشور جهان با امضای پیمان حفظ تنوع بیولوژیکی سازمان ملل متحد، متعهد شده‌اند نرخ کاهش تنوع بیولوژیکی را به‌طورمحسوس کم کنند. بااین‌وجود تاکنون تغییر محسوسی در سرعت نرخ کاهش گونه‌ها حاصل نشده است. در کنفرانس کشورهای عضو این پیمان در ناگویا (ژاپن) در سال 2010 مقرراتی در چارچوب حقوق بین‌المللی برای دست‌یابی به منابع ژنتیکی و بهره‌وری متعادل و عادلانه از آن‌ها به تصویب رسید. اجرای این مقررات از سال 2014 آغاز شده است.


در آلمان 40 درصد از مهره‌داران و گونه‌های نباتی در خطر نابودی هستند. ازهمین‌رو تلاش‌ برای حفظ طبیعت و تنوع گونه‌ها در زمین، رودخانه‌ها و هم‌چنین دریاهای شمال و بالتیک باید افزایش یابد. هدف عاجل این است که نابودی فضاهای حیاتی به ‌دلیل ایجاد مناطق مسکونی و احداث جاده‌ها و انتقال مواد آلوده‌کننده به طبیعت ازجمله به‌ دلیل کشاورزی متمرکز و استفاده‌ی بی‌رویه از کودهای شیمیائی کم‌تر شود. سطح پیش‌بینی‌شده برای سکونت و راه‌های ارتباطی جدید می‌بایست از روزانه 70 هکتار به 30 هکتار کاهش یابد. علاوه‌براین تلاش می‌شود دو درصد از خاک کشور به «حیات وحش» اختصاص یابد و پنج درصد از سطح جنگل‌ها به طبیعت واگذار شود. در سال 2015 بخش بزرگی از مناطقِ پیش‌تر نظامی با مساحتی بالغ بر 31 هزار هکتار، شامل زمین‌های باتلاقی و بوته‌زارها برای حفظ طبیعت در نظر گرفته شد. حفاظت از محیط زیست دریائی بیش‌ازپیش در مرکز توجه قرار می‌گیرد. دریاها از تنوع بیولوژیکی گسترده‌یی برخوردارند و منبع مواد خام، انرژی و موادغذائی هستند. اکوسیستم دریاها به دلیل استخراج نفت، کشتی‌رانی، ماهی‌گیری بی‌رویه، ورود مواد تجزیه‌ناپذیر (زباله‌های پلاستیکی) و اسیدی‌شدن آب دریاها به ‌واسطه‌ی دی‌اکسید کربن دچار انواع آلودگی‌هاست. آمار و ارقام سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) نشان می‌دهد تولید جهانی ماهی و محصولات آبزی از سال‌های دهه‌ی هشتاد قرن گذشته به بعد بیش از دوبرابر شده است. در کنفرانس سران گروه هفت در اِلماو در سال 2015 رؤسای دولت‌ها و حکومت‌ها در مورد راه‌های حفظ بهتر اکوسیستم دریائی تبادل نظر کردند. در آینده هم‌چنین از حیوانات وحشی که در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین به ‌صورت زنده صید شده و در بازار آلمان عرضه می‌شوند حفاظت بیش‌تری صورت خواهد گرفت. قرار است در آینده واردات حیوانات وحشی صیدشده به اتحادیه‌ی اروپا و راه‌اندازی بورس تجارت حیوانات وحشی در آلمان ممنوع شود

اقتصاد

آلمان سومین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین صادر کننده کالا (از نظر درآمد) و دومین کشور واردکننده کالا در جهان است. بر اساس آمارهای سازمان جهانی تجارت میزان صادرات آلمان در سال 2006 میلاد ی 133/1 تریلیون دلار بود. با این حال همچنان کیفیت زندگی در نیمه غربی آلمان بالاتر از نیمه شرقی آن است.
در آلمان صنایع زیادی فعالند. صنایعی چون الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه. کارخانه‌های اتوموبیل‌سازی بنز، بی.ام.و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه می‌کنند. مهمترین صادرات این کشور وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی است.
در سال 2002 میلادی آلمان پنجمین مصرف‌کننده انرژی در جهان بود و دو سوم انرژی اولیه در این کشور وارد می‌شد. در همین سال آلمان بزرگترین مصوف‌کننده الکتریسیته در میان کشورهای اروپایی بود.
در همین سال دولتمردان آلمان تامین نیمی از انرژی‌های مصرفی کشور از انرژی‌های تجدیدپذیر را در دستور کار خود قرار دادند. آلمان بجز زغال سنگ معادن نسبتا کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک، ذخایر طبیعی نسبتا کمی دارد.
بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است، و فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان است. نرخ بیکاری در این کشور 1/7 درصد است که همین امر یکی از مهمترین معضلات پیش‌روی سیاستمداران این کشور است.
 

زیرساخت

آلمان به دلیل وجود در مرکز اروپا، قطب حمل و نقل اروپا به حساب می‌آید. آلمان دارای حمل و نقل متراکم و شبکه‌ای مدرن است و در شبکه بزرگراهی و اتوبانی از نظر مقدار و طول رتبه سوم در جهان را داراست. این کشور دارای خط راه‌آهن پرسرعت است. قطارهای سریع‌السیر در آلمان خدمات عمده‌ای را به شهروندان شهرستان‌ها می‌دهند و بعضی از با سرعتی حدود ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. بزرگترین فرودگاه آلمان فرودگاه فرانکفورت است که سومین فرودگاه بزرگ اروپا و مرکز اصلی فعالیت لوفت‌هانزا می‌باشد؛ در حالی که فرودگاه برلین تگل و فرودگاه دوسلدورف مراکز فعالیت ایر برلین هستند. عمده فرودگاه‌های دیگر عبارتند از فرودگاه هامبورگ، فرودگاه کلن/بن، و فرودگاه اشتوتگارbr
آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین صادر کننده کالا (از نظر درآمد) و دومین کشور واردکننده کالا در جهان است. بر اساس آمارهای سازمان جهانی تجارت میزان صادرات آلمان در سال ۲۰۰۶میلادی ۱۳۳/۱ تریلیون دلار بود. آلمان بجز زغال سنگ معادن نسبتاً کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک ذخایر طبیعی نسبتاً کمی دارد و شدیداً به واردات مواد اولیه متکی است. در آلمان صنایع زیادی فعالند، صنایعی چون الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه. از آغاز دهه ۱۹۸۰ رشد کلانی در صنایع تکنولوژی پیشرفته روی داده‌است. کارخانه‌های اتومبیل‌سازی بنز، بی. ام؛ و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه می‌کنند. مهمترین صادرات این کشور وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی است.
تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی نزدیک به دو برابر کارکنان صنعت تولیدی است. بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است و شهر فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان و مقر بانک مرکزی اروپاست.
اتحاد دو آلمان در اکتبر ۱۹۹۰ چالش بزرگی را در پیش روی اقتصاد این کشور قرار داد. در گذشته جمهوری دموکراتیک آلمان دارای موفقترین اقتصاد در بین کشورهای عضو شورای تعاون اقتصادی کمکان بود، ولی بر حسب میزان و کیفیت تولید محصولات، و سطح زندگی مردم کمتر از آلمان غربی سابق توسعه یافته بود. کیفیت زندگی در نیمه غربی آلمان همچنان بالاتر از نیمه شرقی آن است. در سال ۲۰۰۸ آلمان ششمین کشور مصرف‌کننده انرژی بود، که حدود ۶۰ درصد از انرژی اولیه آن از خارج وارد می‌شد. سیاست دولت آلمان ترویج حفاظت از انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر است. دولت آلمان قصد دارد تا کشور از منابع تجدید شونده تا سال ۲۰۵۰ استفاده کنند. در سال ۲۰۱۰ درصد استفاده انرژی‌ها در کشور آلمان به صورت زیر بوده‌است: زغال سنگ(۲۲٫۹٪)، گاز طبیعی (۲۱٫۸٪)، انرژی هسته‌ای (۱۰٫۸). ، برق آبی و باد(۱٫۵٪)، و دیگر منابع تجدید پذیر(۷٫۹٪). در سال ۲۰۰۰، دولت و صنعت برق هسته‌ای، توافق کردند برای فازی از نیروگاه‌های هسته‌ای سال ۲۰۲۱. آلمان متعهد است به پروتکل کیوتو و چند معاهدات دیگر ترویج تنوع زیستی، استانداردهای گسیل کم، بازیافت و استفاده از انرژی تجدید پذیر و پشتیبانی از توسعه پایدار در سطح جهانی است. دولت آلمان کاهش گسترده فعالیت‌های انتشار و تولید گازهای گلخانه‌ای را آغاز کرده‌است. با این وجود این کشور بالاترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۱۰ را دارا بوده است. مطابق گزارش ACEEE، آلمان در سال ۲۰۱۴ از نظر بهره‌وری انرژی در جایگاه نخست جهان قرار داشته است.
 

علم و تکنولوژی

دستاوردهای آلمان در زمینه علم بسیار مهم و چشمگیر بوده است به طوری که اساس اقتصاد کشور را بنا کرده است. جایزه نوبل تا سال ۲۰۱۰ به ۱۰۳ آلمانی رسیده است که پس از آمریکا و بریتانیا در رده سوم برندگان قرار دارد. دانشمندان آلمانی موفق به دریافت جوایز متعددی شده‌اند که این جوایز بیشتر در زمینهٔ پزشکی، فیزیک و شیمی هست.
در نجوم یوهانس کپلر با کشف قوانین سه‌گانه کپلر علم نجوم را متحول کرد. کارهای آلبرت انیشتین وماکس پلانک پایه‌گذار فیزیک کوانتوم هستند که بعدها توسط دو آلمانی دیگر به نام‌های ورنر هایزنبرگ و ماکس بورن پیشرفت کرد. ویلهلم رونتگن موفق به کشف اشعه ایکس شد و نخستین کسی بود که جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۰۱ به دست آورد. اتو هان به عنوان پیشگام در پرتوزایی در سال ۱۹۳۸ موفق به کشف شکاف هسته‌ای شد. در زیست‌شناسی، رابرت کخ و فردیناند کوهن میکروبیولوژی را توسعه دادند. تعداد بیشماری از درخشانترین ریاضی دانان تاریخ مانند کارل فردریش گاوس، داوید هیلبرت، برنهارت ریمان ،گوتفرید لایبنیتس و فلیکس کلاین در آلمان متولد شده‌اند.
مخترعان و مهندسانی مانند هانس گایگر، رودولف دیزل و کارل بنز خدمات مهمی به صنعت خودروسازی داشته‌اند و یا کنراد تسوزه که مخترع نخستین رایانه دیجیتال الکترومکانیکی است. ورنر فون براون موفق به ساخت اولین وی-۲ موشک بالستیک فضا پیما شد که بعدها نظریات او در ناسا برای پروژه سفر به ماه استفاده شد.
کارهای ارزشمند هاینریش هرتز کاشف تابش الکترومغناطیسی نیز از خدمات بی مانند دانشمندان آلمانی در زمینه مهندسی برق بوده است که به اختراع رادیو انجامید. در حال حاضر انجمن فیزیک آلمان بزرگترین انجمن فیزیک در دنیاست و مرکز پژوهش دسی که بزرگترین و پیچیده‌ترین شتابدهنده دنیا در زمان تأسیس خود بود در هامبورگ، آلمان قرار دارند.
 

اشتغال

حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند، از این تعداد ۵۳٫۲ درصد مرد و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. حدود ۲٫۱ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار بودند که، نرخ بیکاری بین این افراد (۱۵–۷۴ ساله) ۵٫۱٪ بوده‌است

زندگی و رتبه جهانی

درجه رضایت مندی در کشورهای که بر پایه محاسبه، میزان سلامتی، ثروت، و دسترسی به آموزش پایه‌ای ملاک قرار داده شده است و این مثالی است از اندازه‌گیری شادی با پرسش مستقیم از مردم در مورد رضایتشان از زندگی، در مقابل تقسیم‌بندی‌های دیگر همانند تولید ناخالص ملی.که این رتبه در مورد کشور آلمان برابر با 35 از مجموع 178 کشور با شاخص 240 می باشد در حالی که کانادا رتبه 10 با شاخص 25333 می باشد.

کشورها
داغ ترین ها