تایلند

درباره کشور

موقعیت:

پادشاهی تایلند کشوری است در جنوب شرقی آسیا که میانمار در غرب و شمال، لائوس در شمال و شمال شرق، کامبوج در جنوب شرق و مالزی در جنوب آن واقع گشته اند.
 

اطلاعات مخابراتی

کد تلفن: 0066
دامنه اینترنتی: .th

جغرافیا و جمعیت شناسی

جغرافیا:

چون تایلند به دریا نزدیک است بیشتر مواقع دارای یک آب هوای معتدل می باشد. کشور تایلند در موقعیت استراتژیکی جنوب شرقی آسیا قرار داشته و بسیار حاصلخیز می باشد. شمال کشور کوهستانی و دارای جنگلهای بسیاری است و نواحی مرکزی آن پوشیده از شالیزارهای سرسبز برنج است. قسمت غرب و شرق سرزمین دارای باغهای میوه، درختان کائوچو، جنگلهای همیشه سبز و ساحل شنی سفید است. علاوه بر آن دارای جزایر بسیاری است.

تاریخ و فرهنگ

ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی

ادیان و مذاهب:
در حدود 95 ٪ مردم تایلند بودایی هستند. مسلمانان، با حدود 4٪ جمعیت، بعد از بوداییان بزرگ ترین گروه مذهبی این کشور هستند. مسیحیان تایلند که اغلب کاتولیک هستند، کمتر از یک درصد جمعیت تایلند را تشکیل می دهند و در کنار آنها پیروان آیین سیک و هندو زندگی می کنند. در تایلند برای پیروان تمامی ادیان، آزادی مذهبی وجود دارد.
 

جاذبه های گردشگری:

بانکوك :باغ رز بانکوک (رز گاردن) ، بازار روی آب بانکوك، دریم ورلد بانکوك) شهربازی بانکوك با انواع بازی ها و سرگرمی های متعدد)، مزرعه تمساح ها دربانکوك، شام در کشتی بانکوك، دنیای وحش (باغ وحش تایلند، کاخ پادشاهی بانکوك، معبد بودایی زمردین بانکوك، شهر سوخته آیوتایا بانکوك، زنان گردن دراز تایلندی، معابد بانکوك، رودخانه کوای.
پاتایا: کلوب های پاتایا، باغ وحش ببرها در پاتایا ، جزیره مرجان پاتایا، مینی سیام پاتایا (مجموعه ای از سمبلهای نمادین کشورهای دنیا شامل تخت
جمشید ایران)، پارك آبی، مزرعه تمساح ها، باغ گل ها، آکواریوم، پرواز در جنگل.
پوکت: فیل سواری در جزیره پوکت، قایق سواری در تنداب در جزیره پوکت، جزیره پی پی، فانتاسی شو، جزیره جیمز باند، کاباره سیمون، شهر قدیمی
پوکت، غروب آفتاب.

سیاست و نظام

متن موجود نیست

آب و هوا و محیط زیست

وضعیت آب و هوایی

آب و هوای کشور تایلند، گرمسیری با سه فصل متمایز گرم و خشک، بارانی و خنک می باشد. فصل گرم و خشک از ماه مارس تا ماه مه ادامه دارد در این فصل متوسط درجه حرارت 34 درجه سلسیوس است و رطوبت هوا 75 ٪ ست. فصل بارانی از ماه ژوئن تا ماه اکتبر ادامه دارد و متوسط درجه حرارت به 29 درجه سلسیوس و میزان رطوبت به 87 ٪ افزایش می یابد. فصل خنک از ماه نوامبر تا فوریه است. در این فصل درجه حرارت بین 20 تا 32 درجه سلسیوس در نوسان است.

اقتصاد

کشور تایلند دارای صنایعی چون توریسم، نساجی و پوشاك، کشاورزی، نوشابه سازی، تنباکو، سیمان و صنایع سبک نظیر سنگهای قیمتی، تجهیزات الکترونیکی، قطعات کامپیوتر و مدارات مجتمع می باشد. این کشور دومین تولید کننده تنگستن در جهان و سومین تولید کننده قلع به حساب می آید.
محصولات کشاورزی تایلند شامل برنج، نشاسته کاساو یا مانیوك، کائوچو، نیشکر، ذرت، نارگیل و سویا است.
صادرات مهم این کشور برنج و محصولات کشاورزی، پوشاك و محصولات نساجی، شیلات و غذاهای دریایی، ترانزیستور و قطعات کامپیوتر می باشد.
واردات مهم آن نیز عبارتند از سوخت (نفت و گاز) و مواد خام.
 

زندگی و رتبه جهانی

این رتبه که درجه رضایت مندی در کشورهای مختلف را نشان دهد. در این محاسبه، میزان سلامتی، ثروت، و دسترسی به آموزش پایه‌ای ملاک قرار داده شده است و این مثالی است از اندازه‌گیری شادی با پرسش مستقیم از مردم در مورد رضایتشان از زندگی، در مقابل تقسیم‌بندی‌های دیگر همانند تولید ناخالص ملی.که این رتبه در مورد کشور تایلند برابر با 76 از مجموع 178 کشور با شاخص 21667 می باشد در حالی که دانمارک رتبه 1 با شاخص 2735می باشد

کشورها
داغ ترین ها