لتونی

درباره کشور

کشور "لتونی" یا همان Latvia در قسمت شمال شرقی اروپا در حوزه دریای بالتیک واقع شده است که که تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه نود میلادی، بخشی از این کشور محسوب می شد.لتونی از شمال با استونی ، از جنوب با لیتوانی و از شرق با روسیه و بلاروس همسایه است و از غرب به وسیله دریای بالتیک از سوئد جدا می‌شود.موقعیت جغرافیایی دقیق این کشور را می توانید در نقشه زیر مشاهده کنید. وسعت کل کشور لتونی 64,589 کیلومتر مربع (تقریبا هم مساحت با استان خوزستان در ایران) لتونی از سال 2004 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا و ناتو درآمد و در دسامبر سال 2007 میلادی همراه با کشورهای استونی، لیتوانی، مالت، لهستان، اسلواکی، اسلوونی و مجارستان به حوزه مشترک شنگن پیوست. در حال حاضر بجز انگلستان، ایرلند، رومانی، بلغارستان و قبرس تقریبا تمامی کشورهای اروپایی به معاهده شنگن پیوسته اند. هاکی روی یخ مهمترین ورزش لتونیایی هاست.مسابقات جهانی این ورزش در سال 2006 میلادی در این کشور برگزار شده بود.
 

جغرافیا و جمعیت شناسی

جمعیت این کشور در حدود 2.5 میلیون نفر است جمعیت این کشور مخلوطی از قوم‌های مختلف اتحاد جماهیر شوروی سابق است و نزدیکی زیادی با کشور لیتوانی دارد. زبان رسمی این کشور لتونیایی است. زبان انگلیسی بویژه در بخش های صنعت جهانگردی و تجارت لتونی به خوبی صحبت می شود.تقریبا 28 درصد از مردم لتونی را روسها تشکیل می دهند و 60 درصد از جمعیت هم خود لتونیایی ها هستند. جمعیت این کشور دو میلیون و 259 هزار و 810 نفر است که میانگین سنی آنها 6/39سال است. رشد جمعیت در این کشور منفی است.
لتونی استان به معنای رایج در دیگر کشورها ندارد و به ۱۱۰ شهرستان و ۹ شهر جمهوری تقسیم شده‌است این ۹ شهر عبارتند از: داوگاوپیلس، یکاب‌پیلس، یلگاوا، یورمالا، ویدزمه، لیه‌پایا، رزکنه، ریگا، والمیه‌را، و ونتس‌پیلس. در لتونی چهار منطقه تاریخی وجود دارد با نام‌های کورلند (کورزمه)، لاتگالیا، ویدزمه، و زمگاله. به منظور ایجاد توازن در توسعه اقتصادی مناطق مختلف کشور، در سال ۲۰۰۹ پنج «منطقه برنامه‌ریزی» برای لتونی در نظر گرفته شد.
بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند. امید به زندگی در بدو تولد در این کشور برای زنان 1/77سال و برای مردان 39/66 سال است.
لتونی از کم‌تراکم‌ترین کشورهای اروپا است. از ۷۷ شهر این کشور، تنها ۲۳ شهر جمعیتی بالاتر از ده‌هزار نفر دارند. ۶۸ درصد از مردم لتونی در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند و ۳۲ درصد روستانشین‌اند جمعیت بزرگ‌ترین شهرهای لتونی:
 

منطقه بزرگ‌ترین شهر مساحت جمعیت
منطقه ریگا ریگا ۱۰٬۱۳۲ ۷۰۶٬۰۰۰
منطقه کورزمه لیه‌پالا ۱۳٬۵۹۶ ۳۰۱٬۶۲۱
منطقه لاتگاله داوگاوپیلس ۱۴٬۵۴۹ ۳۴۳٬۶۴۶
منطقه زمگاله یلگاوا ۱۰٬۷۳۳ ۲۸۱٬۹۲۸
منطقه ویدزمه والمیه‌را ۱۵٬۲۴۶ ۲۳۵٬۵۷۶
لاتویا ریگا ۶۴٬۲۵۶ ۲٬۲۴۸٬۰۰۰


 

جغرافیا

همسایگان لتونی توسط روسیه از مشرق، استونی از شمال، لیتوانی از جنوب، بلاروس از جنوبشرقی و دریای بالتیک از مغرب احاطه شده است. لتونی در شمال اروپا و در کرانه‌های خاوری دریای بالتیک قرار دارد. از نظر زمین‌شناسی، خاک این کشور در بخش شمال شرقی پوسته پایدار اروپای شرقی واقع شده‌است. مساحت این کشور ۶۴٫۵۸۹ کیلومتر مربع است که ۶۲٫۲۴۹ ک.م. آن را خشکی و ۲٫۳۴۰ ک.م. را پهنه‌های آبی تشکیل می‌دهد.
کل طول مرزهای خاکی این کشور ۱۰۷۸ کیلومتر است (۳۴۳ کیلومتر با استونی، ۲۹۲ کیلومتر با روسیه، ۱۷۱ کیلومتر با بلاروس و ۵۷۶ کیلومتر با لیتوانی). طول خط ساحلی آن با دریای بالتیک نیز ۴۹۴ کیلومتر است. بزرگ‌ترین دریاچه کشور دریاچه لوبانس و عمیق‌ترین دریاچه آن دریدزیس است که ۶۵٫۱ متر عمق دارد. طولانی‌ترین رودخانه‌ای که از لتونی می‌گذرد داوگاوا نام دارد که ۱۰۰۵ کیلومتر درازا دارد که ۳۵۲ کیلومتر آن از خاک لتونی می‌گذرد. بلندترین نقطه لتونی گایزینکالنس با ۳۱۱٫۶ متر ارتفاع است.
جمیعت لتونیایی هستند و باقی اهل روسیه می باشند و به همین دلیل است که حدود ۲۳ %مردم این کشور بی دین هستند و باقی پیرو مسیحیت هستند. درست است که این کشور در همسایگی روسیه و بلاروس است ولی از نظر فرهنگی تحت تاثیر آنها نیست و زبان لتونیایی تنها زبان مورد تکلم در این کشور است. فرهنگ این کشور پیوندی از فرهنگ آلمان، لتونی، روسیه، لهستان و اکراین است. دلیل این ترکیب عجیب، مجادلاتی است که لتونی طی سالها با این کشورها داشته و سبب ورود فرهنگ آنها به لتونی شده. البته این مورد سبب شده که این کشور از نظر اقتصادی نیز رابطه نزدیکی با آلمان، لهستان، دانمارک و روسیه داشته باشد
پیشینه فولکلور لتونیایی به‌ویژه رقص و آوازهای محلی به بیش از هزار سال پیش می‌رسدو بیش از ۱٫۲ میلیون متن و ۳۰ هزار تصنیف از آوازهای محلی شناسایی شده‌است اجرای نمایش‌های تئاتر و موسیقی کر و موسیقی کلاسیک از هنرهای محبوب در این کشور هستند. نخود فرنگی خاکستری و ژامبون عناصر اصلی در غذاهای لتونیایی هستند. سوپ ترشک نیز توسط لتونیایی خورده می‌شود. نان تیره‌رنگی به نام روپیه‌مایزه که از چاودار درست می‌شود نان ملی لتونی به‌شمار می‌آید.
 

کشور لتونی
 

و این کشور بزرگترین صادر کننده چوب، محصولات چوبی، منسوجات و غیره به این کشورها باشد. بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند. لتونی دارای دو دانشگاه مهم است که هر دوی این دو دانشگاه در شهر ریگا-پایتخت لتونی- قرار دارند.دانشگاه فنی ریگا و دانشگاه لتونی.
زبان : مردم این کشور به زبان‌های شاخه بالتیک و عمدتاً به زبان لتونیایی و لاتگالی تکلم می‌کنند. حدود یک سوم از مردم این کشور به زبان روسی تکلم دارند اما بر اساس همه پرسی سال ۲۰۱۲ اکثریت مردم مخالف تبدیل زبان روسی به زبان رسمی بودند

تاریخ و فرهنگ

تاریخ

نیاکان هندواروپایی مردم لتونیایی در حدود آغاز هزاره سوم پیش از میلاد در کرانه خاوری دریای بالتیک سکونت گزیدند. این مردم بعدها مسیرهایی تجاری را با روم و بیزانس باز کردند که از آن برای صادرات کهربا که در محل یافت می‌شد و وارد کردن فلزات قیمتی استفاده می‌کردند در سال ۹۰۰ پس از میلاد چهار قبیله جداگانه بالتیکی در سرزمین لتونی سکونت داشتند که نام آن‌ها کورونی‌ها، لاتگالی‌ها، سلونی‌ها، و سمیگالی‌ها بود. نام لتونی از نام قبیله لاتگالی گرفته شده‌است. در آن زمان یک طایفه فنلاندی‌زبان به نام لیوونی نیز در بخشی از خاک لتونی امروزی سکونت داشت.

سده‌های میانه
اگرچه مردم محلی قرن‌ها در تماس با جهان خارج بودند اما یکپارچگی فرهنگی آنان با بقیه جامعه اروپایی بیشتر در سده دوازدهم روی داد. نخستین مبلغان مسیحی که از سوی پاپ فرستاده شده‌بودند به دنبال گرواندن مردم این ناحیه به مسیحیت با قایق‌های خود در مسیر رودخانه داوگاوا حرکت کردند اما گروش مردم محل به دین جدید به آسانی صورت نگرفت و در برابر آن مقاومت شد در دوره‌های بعد صلیبیون آلمانی به لتونی فرستاده شدند تا با زور اسلحه مردم را به پذیرش مسیحیت وادار کنند. در اوایل سده سیزدهم آلمانی‌ها در بخش بزرگی از لتونی کنونی فرمانروایی می‌کردند. این مناطق تسخیرشده همراه با منطقه جنوب استونی یکی از ممالک صلیبی را تشکیل می‌دادند که ترا ماریانا (سرزمین مریم) یا لیوونیا نام گرفته بود. در سال ۱۲۸۲ ریگا، و بعداً شهرهای کسیس، لیمباژی، کوکنسه، و والمیه‌را به اتحادیه تجاری گروهی از شهرهای شمال اروپا که اتحادیه هانزا نام داشت پیوستند. ریگا به مرور تبدیل به یکی از نقاط مهم در بازرگانی شرق و غرب شد و تماس فرهنگی نزدیکی با اروپای غربی پیدا کرد

دوره معاصر
سده‌های شانزده، هفده، و هیجده دگرگونی‌های بزرگی را برای ساکنان لتونی در پی داشت، از جمله دوران اصلاحات، فروپاشی دولت لیوونی، و سپس تقسیم شدن قلمرو لتونی میان قدرت‌های خارجی. جمهوری سوسیالیستی لتونی شوروی در سال ۱۹۴۰، پس از اشغال آن توسط ارتش اتحاد جماهیر شوروی و ضمیمه‌شدن آن به خاک این کشور تشکیل شد. بین سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴ و در طی جنگ جهانی دوم، این جمهوری توسط ارتش آلمان اشغال شد. اما پس از عقب‌نشینی آلمان‌ها، دوباره تحت سلطهٔ اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت پارلمان لتونی، در ۴ مه ۱۹۹۰ استقلال لتونی را از اتجاد جماهیر شوروی تصویب کرد. استقلال کامل این جمهوری در تاریخ ۲۱ اوت ۱۹۹۱ روی داد.
 

لتونی
 

ارتباطات

در این کشور علاوه بر رادیو و تلویزیون دولتی، شبکه‌های خصوصی نیز فعال هستند. بعد از استقلال این کشور شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی خصوصی زیادی سر برآوردند اما در سال 1995 بعد از تصویب قانونی برای مطبوعات تعداد آنها کم شد.

 

کشور لتونی

 

دیدنی لتونی

سیاست و نظام

لتونی از سال 2004 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوسته است. رئیس جمهور در این کشور قدرت اجرایی چندانی ندارد و بیشتر مسئولیت‌ها به عهده مجلس و نخست‌وزیر است.
مجلس لتونی 100 کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. همین نمایندگان رئیس جمهور را با رای‌گیری برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند.
رئیس جمهور نخست‌وزیر را معرفی می‌کند و این دو نفر اعضای کابینه را. کابینه باید از مجلس رای اعتماد بگیرد.

آب و هوا و محیط زیست

از نظر آب و هوایی کشور لتونی از تابستانهای گرم و بخاطر نزدیکی با روسیه از زمستانهای تقریبا سرد و خشکی برخوردار است. نیمی از لتونی با جنگل‌هایی غنی از حیات وحش پوشیده شده است. در منطقه لت گال دریاچه‌های زیادی وجود دارد. در لتونی دره‌هایی با رودخانه‌های بزرگ وجود دارد، در کنار این رودخانه‌ها ساحل شنی وجود دارد. صنایع سنگین مدت‌ها پیش تعطیل شده‌اند بنابراین شما می‌توانید در لتونی محیط زیست پاکی را شاهد باشید بارندگی هم در لتونی یک امر بسیار معمول است. از اوایل خرداد تا اواسط شهریور می‌باشد، در این دوره از سال هوا به صورت مطبوع گرم است و مواد غذایی محلی نیز در دسترس می‌باشد. دی و بهمن سردترین ماه‌های سال می‌باشند. در مهر و آبان بارشهای پاییزی بسیار زیاد و نور روز بسیار کم است.

اقتصاد

تولید ناخالص داخلی این کشور 4/40 میلیارد دلار است که در سال گذشته میلادی رشدی 10/3درصدی را تجربه کرده است. یک میلیون و 136 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن 5/9درصد است. نرخ تورم لتونی9/6درصد است. محصولات صادراتی این کشور شامل چوب و محصولات چوبی، ماشین‌آلات و تجهیزات، فلزات، منسوجات و مواد غذایی است که از کشورهای لیتوانی (14/درصد)، استونی(3/12 درصد)، روسیه (5/11 درصد)، آلمان (8/9درصد)، انگلیس (7/6 درصد)، سوئد (3/6 درصد) و دانمارک (8/4درصد) صادر می‌شود.
واردات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و وسایل نقلیه است که از کشورهای آلمان (5/15 درصد)، لیتوانی (9/12 درصد)، روسیه (8 درصد) استونی (7/7 درصد)، لهستان (2/7 درصد)، فنلاند (7/5 درصد)، سوئد (5 درصد ) و بلاروس (7/4درصد) وارد می‌شود. این کشور از نظر اقتصادی نیز رابطه نزدیکی با آلمان، لهستان، دانمارک و روسیه داشته باشد و این کشور بزرگترین صادر کننده چوب، محصولات چوبی، منسوجات و غیره به این کشورها باشد
طبق معاهدات اروپایی قرار بود واحد پول لتونی به "یورو" تبدیل یابد ولی بخاطر بالا بودن نرخ تورم در سال 2011در لتونی به نسبت میزان متوسط سازمان اقتصادی اتحادیه اروپا، دولت این کشور تاریخ محقق شدن این امر را تا ابتدای سال 2012 میلادی به تعویق انداخت و سپس این امر تحقق یافت

هزینه زندگی: بطور متوسط بین 500 تا 700 یورو
ارز رسمی : لاتس
هزینه زندگی در لتونی ؛ لتونی یا لاتویا با ۶۰۴،۵۸۹ کیلومتر مربع مساحت و دو میلیون و دویست هزار نفر جمیعت کشوری در شمال اروپاست. البته تنها ۶۲ %این در این مقاله به توضیح کاملی بابت هزینه زندگی در لتونی پرداخته شده است.
کشور لتونی علاوه بر این محصولات صادرات ماشین آلات نیز دارد ولی چوب محصول اصلی این کشور است و آن را مدیون آب و هوای خوب و معتدل خود می باشد. همین آب و هواست که سالانه متقاضیان زیادی را جذب این کشور می کند.
 

جزییات و ریز هزینه زندگی در لتونی

در این قسمت به بررسی ریز هزینه ها و قیمت ها در کشور لیتونی می پردازیم البته سوالاتی پیرامون قیمت و هزینه بلیط تا لیتونی ، هزینه بهداشت و درمان درلیتونی،

اجاره خانه در لتونی
• اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر : ۳۴۹ یورو
• اجاره آپارتمان ۱ خوابه در حومه شهر: ۲۴۶ یورو
• اجاره آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر : ۶۳۰ یورو
• اجاره آپارتمان ۳ خوابه در حومه شهر : ۳۹۸یورو
• قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر : ۱،۷۱۲.۶ یورو
• قیمت هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر : ۱،۰۳۵.۸ یورو

زندگی و رتبه جهانی

درجه رضایت مندی که در آن نشانه محاسبه، میزان سلامتی، ثروت، و دسترسی به آموزش پایه‌ای ملاک قرار داده شده است و مثالی است از اندازه‌گیری شادی با پرسش مستقیم از مردم در مورد رضایتشان از زندگی، در مقابل تقسیم‌بندی‌های دیگر همانند تولید ناخالص ملی. این رتبه در مورد کشور لتونی برابر با 154 از مجموع 178 کشور با شاخص 15667 می باشد در حالی که دانمارک رتبه 1 با شاخص 2735می باشد.

کشورها
داغ ترین ها