نیوزیلند

درباره کشور

نیوزیلند یا زلاندِ نو کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است، این کشور از دو جزیره بزرگ و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده و مناطق خودمختار نیو، جزایر کوک، توکلائو و راس را هم در بر می‌گیرد.
نیوزیلند فاصله زیادی با دیگر خشکی‌های کره زمین دارد، به طوریکه استرالیا نزدیکترین همسایه این سرزمین در دو هزار کیلومتری آن قرار دارد، دریای میان این دو کشور به دریای تاسمان معروف است. نزدیکترین همسایگان این کشور از شمال جزایر تونگا، فیجی، نیوکالدونیا هستند. بیشتر جمعیت نیوزیلند را مهاجران اروپایی (به ‌ویژه بریتانیایی و ایرلندی) تشکیل می‌دهند. مهمترین اقلیت هم رنگین پوستان مائوری هستند که از هزار سال پیش ساکن این سرزمین شده‌اند، اقلیتهای کوچکتر ساکن نیوزیلند آسیایی‌ها و پولینزی‌ها هستند که بیشتر در شهرهای بزرگ سکونت دارند.
رئیس حکومت نیوزیلند ملکه الیزابت دوم است، فرماندار کل که با پیشنهاد پارلمان نیوزیلند انتخاب می‌شود، مسئولیت امضای قوانین را برعهده دارد، هرچند قدرت او و ملکه کاملاً تشریفاتی است و پارلمان که در انتخابات عمومی برگزیده می‌شود تنها مرجع قانون‌گذاری در کشور است و نخست‌وزیر را که در رأس قوه مجریه قرار می‌گیرد انتخاب می‌کند.
انگلیسی زبان اصلی بیش از نود و پنج درصد مردم این کشور و زبان رسمی نیوزیلند است. زبان مائوری دیگر زبان رسمی این کشور است.

پایتخت :ولینگتون (Wellington).
جمعیت :4/4میلیون نفر.
زبان : انگلیسی و مائوری و علامت های رسمی و فرم ها به هر دو زبان هستند.
مساحت : 268680 كیلومتر مربع (103707 مایل مربع).
حكومت : دموكراسی با پارلمان تك مجلسی و عضو كشورهای مشترك المنافع بریتانیای کبیر است.
جاذبه ها: منابع طبیعی از جمله آتشفشان ها ، آبفشان ها ، یخچال ها ، آبدره ها ( دریاچه ها) ، رودخانه ها و پوشش گیاهی فراوان، جزیره جنوبی با مناظر كوهستانی دست نخورده، و صنعت اسكی در فصل زمستان.
ثبات سیاسی : عالی است وسیاست، تحت كنترل دو حزب كارگر ( چپ ) و ملی (محافظه كار) است، نیوزیلند
ویزا: اتباع همه كشورها بجز استرالیا برای ورود به نیوزیلند با هر موقعیتی نیاز به اخذ ویزا دارند.
مجوز اقامت : همانند استرالیا، سیستم انتخابی و بر اساس سیستم امتیازبندی اجرا و در آن اولویت با افرادی است كه دارای مهارت های خاص و یا قصد ایجاد تجارت و یا پیوندهایی خانوادگی در نیوزیلند داشته باشند.

جغرافیا و جمعیت شناسی

جغرافیا

نیوزیلند یا به زبان مائوری آئوتئاروا (به معنی سرزمین ابرهای کشیده) کشوری است در اقیانوسیه واقع در آبهای جنوب غربی اقیانوس آرام و جنوب خاوری استرالیا. این کشور از دو جزیره اصلی شمالی و جنوبی و چند جزیره کوچک دیگر تشکیل شده‌است. زلاند نو کشوری است نسبتاً کوهستانی جزیره شمالی دارای منشا آتشفشانی است و آبفشانهای آن هنوز از فعالیت‌های آذرین حکایت می‌کنند. سرتاسر جزیره جنوبی را رشته کوههای آلپ جنوبی که ارتفاع قلل آن بالاتر از سه هزار متر است در بر گرفته و آب و هوای آن معتدل مایل به سرد و مرطوب و بارانی است و رو به جنوب از دمای آن کاسته شده و به سردی می‌گرود. جنگلهای بارانی آن توسط مهاجران اولیه پاکسازی شده و به کشتزارهای وسیع و چراگاههای پهناور تبدیل شده‌است.
بلندترین نقطه نیوزیلند قله کوک به ارتفاع ۳۷۶۴ متر است و عمده‌ترین رودخانه آن رودخانه وایکاتو است که درازای آن ۴۲۰ کیلومتر می‌رسد و رودهای کلوته، تایر، کلارنس و وایتاکیاز دیگر رودهای مهم آن محسوب می‌شوند. دریاچه تاوپو با مساحت ۶۰۵ کیلومتر مربع که در جزیره شمالی قرار دارد، همراه با دریاچه یخچالها و یخرودهای طبیعی و کوههای پوشیده از برف و جلگه‌ها و دره‌های سبز و خرم از دل انگیزترین مناظر طبیعی این سرزمین به شمار می‌آید.

موقعیت جغرافیایی : نیوزیلند در اقیانوس آرام جنوبی و در حدود 2200 كیلومتری (1397 مایلی ) شرق استرالیا واقع واین كشور شامل دو جزیره اصلی است كه فقط "شمال " ( یا جزیره شمالی ) و "جنوب "( یا جزیره جنوبی ) نامیده می شوند و از نظر جغرافیایی ، پوشش گیاهی و خصوصیات، با یكدیگر بسیار متفاوتند.
 

تقسیمات کشوری و شهرهای بزرگ

تقسیمات کشوری در نیوزیلند به شرح زیر است:
۱۶ منطقه (استان)
۵۰ شهرستان و شهر، شهر ولینگتون پایتخت و سومین شهر پرجمعیت نیوزیلند است.
 

نیوزیلند
 

جمعیت و مردم

جمعیت

براساس سرشماری سال 2015 جمعیت نیوزیلند 4.5 میلیون نفر است. این کشور از لحاظ نژادی به دو بخش عمده و بزرگ تقسیم شده‌است. اروپایی‌ها و غیر اروپایی‌ها. بر اساس آمار سال 2013 حدود 74٪ مردم نیوزیلند نژاد اروپایی دارند. بیشتر اروپائی‌ها، تبار بریتانیایی یا ایرلندی دارند و مهاجرانی که از آلمان، ایتالیا، یوگسلاوی، هلند، اتریش و سوئیس آمده‌اند هم جمعیت قابل توجهی دارند.
مائوری‌ها 14.9٪، آسیایی‌ها 11.8٪ و سایر نژادها 7.4٪ جمعیت را تشکیل می‌دادند. انگلیسی و مائوری زبان‌های اصلی این کشور است.

بیشتر جمعیت نیوزلند ساکن شهرها هستند و حومه شهرها کم جمعیت اند. شهرهای اصلی نیوزلند عبارتند از:
• آوکلند، در جزیره شمالی
• ولینگتون، پایتخت، واقع در جنوب جزیره شمالی
• کرایست چرچ، در جزیره جنوبی

مردم شناسی، نیوزیلند یک کشور عمدتاً شهرنشین است. ۸۶٪ مردم در ۱۶ منطقه شهری این کشور زندگی می‌کنند و نیمی از آن‌ها در سه شهر اصلی آوکلند، ولینگتون و کرایست چرچ به‌سر می‌برند.
نرخ باروری در نیوزیلند به نسبت سایر کشورهای توسعه یافته کمی بالاتر است. هر زن نیوزیلندی به‌طور میانگین ۲/۱ فرزند را در طول عمر خود به‌دنیا می‌آورد. امید به زندگی بسیار بالاست که برای هر کودک دختر ۸۳/۳ سال و هر پسر ۸۰/۷ سال است.
نودونه درصد بزرگسالان نیوزیلندی باسواد هستند. البته ۲۲٪ آن‌ها از تحصیلات رسمی برخوردار نیستند. بیش از ۱۸٪ مردم نیز مدرک دانشگاهی دارند.
دولت نیوزیلند سیاست بسیار بازی نسبت به مهاجران دارند. در سند استقلال نیوزیلند حاکمان این کشور تعهد کرده‌اند که هر سال معادل یک درصد جمعیت این کشور مهاجر بپذیرند. در حال حاضر بیست‌وسه درصد جمعیت کشور در خارج از این سرزمین به‌دنیا آمده‌اند که یکی از بالاترین رقم‌ها در دنیاست. بیست‌ونه درصد آن‌ها بریتانیایی یا ایرلندی هستند. مهاجران آسیای شرقی به‌ویژه چینی‌ها در سال‌های اخیر افزایش زیادی یافته‌اند.

پراکندگی زیستی
دورافتادگی این سرزمین به ایجاد یک حیات جانوری و گیاهی منحصربه‌فرد منجر شده، هرچند ورود حیوانات غیر بومی توسط مهاجران آسیب‌های زیادی به حیات وحش این سرزمین وارد کرده و بسیاری از گونه‌های جانوری این سرزمین منقرض یا در خطر انقراض قرار گرفته‌اند.
هشتاد درصد حیوانات این سرزمین بومی نیوزیلند هستند، موجوداتی که نیاکان آنها هزاران سال پیش از مسیر دریا وارد آن شده و با توجه به ویژگیهای محیطی آن تغییر شکل یافته‌اند.
وجود پرندگانی که قدرت پرواز ندارند و دارای رفتاری کاملاً غیر تهاجمی هستند، یکی از خصیصه‌های حیات وحش نیوزیلند است که بدلیل عدم وجود جانوران درنده و مار در نیوزیلند پدید آمده‌است. مرغ کیوی یکی از این پرندگان است که نشان ملی این کشور شده‌است. از حشرات شگفت‌انگیز این سرزمین می‌توان وتا را نام‌برد؛ بزرگترین حشره جهان که تا اندازه موش خانگی رشد می‌کند.
نیوزیلندی‌ها در سال‌های اخیر با تلاش برای کاهش گونه‌های جانوری و گیاهی مهاجر و جایگزینی آن‌ها با گیاهان و حیوانات بومی و احداث ذخیره‌گاه‌های زیستی برای احیای طبیعت کشورشان تلاش کرده‌اند.
 

دین

در نیوزیلند دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئین‌های ویژه دینی خود را آزادانه به جا بیاورد. تا پیش از ورود اروپاییان به نیوزیلند، مائوریها از آیین دیرینه و بدوی خود پیروی می‌کردند، ولی امروزه بیشتر مائوریها به مسیحیت گرویده‌اند. مسیحیت مهم‌ترین دین نیوزیلند است، ۴۹ درصد از مردم این کشور مسیحی‌اند. ۴۱.۹ درصد مردم خود را بدون اعتقاد به مذهب معرفی کرده‌اند.

بودیسم ۱.۵ درصد، هندوئیسم ۲.۳ درصد، اسلام ۱.۲ درصد و سایر ادیان ۴.۱ درصد از جمعیت نیوزیلند را تشکیل می‌دهند. در نیوزیلند دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئین‌های ویژه دینی خود را آزادانه به جا بیاورد.
 

اسلام در نیوزیلند:

آمار مسلمانان نیوزیلند از ۳۰ تا ۴۵ هزار نفر گزارش شده است که حدود دو سوم آن اهل تسنن هستند.[۷] اکثر مسلمانان مقیم نیوزیلند هندی الاصل می‌باشند، اگر چه در بین آنها تعداد قابل توجهی عرب و اروپایی نیز به چشم می‌خورد. اکثر مسلمانان در شهر اوکلند زندگی می‌کنند. این شهر بزرگترین کانون مسلمانان به شمار می‌رود. ۲۶ سال پیش فدراسیون انجمنهای اسلامی نیوزیلند به کوشش مسمانان ساکن این کشور و عربستان شکل گرفت. بر اساس نظر اکثریت، مسلمانان اولین بار در سال ۱۸۶۸ از چین و برای یافتن طلا به نیوزیلند آمدند و اولین بار در سرشماری سال ۱۸۷۴ آماری از مسلمانان ساکن این سرزمین پدیدار شد. موج بعدی ورود مسلمانان به این کشور در دهه ۱۹۱۰ اتفاق افتاد ولی جمعیت مسلمان این کشور از سال‌های ۱۹۵۰ به بعد شاهد رشد قابل توجه گردیده و مراکز اسلامی، مساجد و انجمن‌های اسلامی در شهرهای مختلف تأسیس گردیدند، که اولین انجمن تحت نام انجمن مسلمانان نیوزیلند (NZAMA) در سال ۱۹۵۰ در بزرگترین شهر کشور یعنی آوکلند ایجاد شد. اولین مجمع اسلامی پایتخت (IMAN) نام داشت که در سال ۱۹۶۲ تأسیس شد. امروزه اغلب شهرهای کوچک و بزرگ کشور دارای چنین تشکیلات و مراکز مختلف برای عبادت و برگزاری مراسم می‌باشد.
در حال حاضر نیز اکثر این مراکز در قالب سازمانی ثبت شده و فراگیر بنام فیانز (Federation of Islamic Association) تشکل داده شده و فعالیت می‌نمایند.در سال ۱۳۸۶ شمسی تشکل جدیدی بنام شورای اسلامی نیوزیلند متشکل از ۷ گروه شیعی فعال در شهرهای مختلف این کشور به ثبت رسیده و فعالیت خود را آغاز نموده‌است.
در مجموع امروزه جمعیت مسلمانان را بیش از ۳۰ هزار نفر برآورد می‌‎ کنند که از ۳۵ کشور مختلف به این سرزمین آمده‌اند. (طبق سرشماری رسمی سال ۲۰۰۱ کشور، جمعیت مسلمانان ۲۳۴۱۵ نفر اعلام شده‌است) مسلمانان نیوزیلند عمدتاً از کشورهای فیجی، هندوستان، پاکستان، ایران، عراق، سوریه، فلسطین، افغانستان، سومالی، اندونزی و مالزی به این سرزمین آمده و بیش از ۶۰٪ آنان در بزرگترین شهر کشور، آوکلند، زندگی می‌کنند. بیشترین تعداد مسلمانان نیز از فیجیائی‎های هندی تبار عنوان می‌شوند که بعد از کودتاهای دهه ۱۹۹۰ در فیجی به تعداد قابل توجه به نیوزیلند مهاجرت کردند و عمدتا از میان تحصیل کردگان آن کشورند.
 

شیعه در نیوزیلند:

شیعیان رفته رفته حضور قابل توجه تری در نیوزیلند یافته و جمعیت آنان حدود ده هزار نفر تخمین زده می‌شود. برخی منابع جمعیت شیعیان را پانزده هزار نفر اعلام کرده‎اند.
 

مراکز دینی و فرهنگی شیعیان:

شیعیان در شهر اوکلند تشکیلات خود را بنا نهاده‌اند که از جمله می‌توان به مرکز شیعی هیئت خیریه فاطمه زهرا (س)، مرکز اهل البیت، مرکز عربی المصطفی و بنیاد ایمان نیوزیلند اشاره کرد. در روز عاشورا شیعیان در آوکلند به راه اندازی دسته عزاداری امام حسین (ع( اقدام می‌کنند.
 

بنیاد ایمان نیوزیلند:

مهمترین فعالیت شیعیان تأسیس بنیاد ایمان نیوزیلند به اختصار IMAN است. این مرکز یک سازمان خیریه غیر انتفاعی شیعی در شهر آوکلند به شمار می‌رود که فعالیت خود را با حمایت ایرانیان و دیگر مسلمانان ساکن نیوزیلند از سال ۱۹۹۵ میلادی آغاز نموده است. مهمترین فعالیت بنیاد ایمان، ساخت مسجد و مرکز اسلامی امام رضا(ع) در این شهر است که در سال ۱۳۹۳ شمسی ساخته شد و در ۱۳۹۴شمسی تکمیل شده است.
مسجد و مرکز اسلامی امام رضا (ع) در نیوزیلند: ساخت این مسجد با حمایت مراجع تقلید شیعه انجام گرفته است در مراسم افتتاح این مرکز دو تن از مسئولان مجمع جهانی اهلبیت(ع( حضور داشتند. به گفته رئیس هیئت امنای مسجد امام رضا(ع)، این مسجد کانون وحدت مسلمانان قاره اقیانوسیه، منادی دعوت به اسلام و نشر فرهنگ اهل بیت است.

تاریخ و فرهنگ

تاریخ

نخستین ساکنان نیوزیلند اقوام پولینزی ساکن جزایر اقانوس آرام بودند که در حدود قرن هشتم تا سیزدهم میلادی به این سرزمین رسیدند. پولینزی‌های نیوزیلند ملت و تمدن متمایزی را به نام مائوری تشکیل دادند و برخی از آنها با سفر به جزایر چاتهام تمدنی را در آن جزایر بنیان نهادند. در ۱۶۴۹ آبل جانسون تاسمان دریانورد هلندی اولین اروپایی بود که در سواحل نیوزیلند فرود آمد. کشته‌شدن چند تن از ملوانان کشتی جانسون توسط مائوری‌ها موجب شد که اروپایی‌ها علاقه‌ای به ارتباط دوباره با این جزیره نداشته باشند.
یکصد و بیست سال پس از سفر ناخدا جانسون، در سال ۱۷۶۹ جیمز کوک ناخدای بریتانیایی در حین سفرهای دریایی خود در اقیانوس آرام به نیوزیلند رفت و نقشه دقیقی از این جزیره کشید. ارتباط اروپایی‌ها و مائوری‌ها پس از سفر جیمز کوک ادامه‌یافت، بسیاری از کشتی‌های ماهیگیری و تجاری اروپایی و امریکایی به این سرزمین رفته و در ازای فروش کالاهای خود به‌ویژه مصنوعات فلزی و اسلحه جات مایحتاج ضروری خود مانند آب آشامیدنی، پوست، آثار هنری، مواد غذایی و حتی گاهی سکس را از آن‌ها دریافت می‌کردند. مهاجرت به نیوزیلند از قرن نوزدهم آغاز شد. اولین مهاجران عمدتاً گروه‌های مذهبی از جمله انگلیکن‌ها، کاتولیک‌ها، پرسبی‌ترین‌ها، متدیست‌ها و باپتیست‌ها بودند که از انگلستان و اسکاتلند می‌آمدند. در سال ۱۸۴۰ قرارداد وایتانگی میان دولت بریتانیا و مائوری‌ها این کشور را را تحت‌الحمایه بریتانیا و بخشی از این امپراتوری ساخت. در سال ۱۸۵۶ اولین دولت خودمختار در این کشور پاگرفت و در ۱۸۷۶ دولت مرکزی سراسر خاک جزیره را تحت تسلط خود درآورد.
نیوزیلند در سال ۱۹۰۷ استقلال خود را از بریتانیای کبیر کسب کرد. نیوزیلند پس از آن عضو اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع شد و سمت تشریفاتی ریاست حکومت را نیز همچنان در اختیار پادشاه بریتانیا گذاشت. جانشین پادشاه در زلاندنو فرماندار کل است که به توصیه نخست‌وزیر انتخاب می‌شود. این کشور در جنگ جهانی اول به عنوان حامی بریتانیا جنگید و «ارتش مشترک نیوزلند واسترالیا» یا به اختصار آنزاک در نبرد گالیپولی در ترکیه امروزی شرکت کرد. در مجموع بیش از هجده هزار نیوزیلندی در خلال جنگ جهانی اول کشته شدند. نیوزیلند در جنگ جهانی دوم هم جزء متفقین بود و با بازشدن پای آمریکایی‌ها به منطقه جزء هم‌پیمانان سیاسی و اقتصادی آمریکا در آمد و تا حدی به آمریکا نزدیک شد که ناخواسته درگیر جنگ ویتنام شد و همین امر اثرات عمیقی بر حیات سیاسی زلاندنو گذاشت. امروزه نیوزیلند نه فقط با بریتانیا و آمریکا بلکه با استرالیا، چین و ژاپن نیز روابط نزدیک و مناسبات اقتصادی گسترده‌ای دارد.
 

فرهنگ

ریشه فرهنگ نیوزیلند را باید در فرهنگ انگلیسی جستجو کرد ضمن اینکه فرهنگ مائوری تاثیر عمیقی بر روی فرهنگ امروز نیوزیلند گذاشته‌است و امروزه سبک زندگی مائوری‌ها و اروپایی‌تباران تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد.
در کل نیوزیلند به واسطه مهاجرت گسترده، کشوریست چند فرهنگی که گروههای مختلف قومی و مذهبی در برگزاری آداب و رسوم خود آزاد می‌باشند.

سینما: در عرصه سینما اگرچه نیوزیلند از لوکیشن‌های محبوب فیلم‌برداری می‌باشد اما سینمای این کشور از دهه ۱۹۶۰ شاهد رشد و شکوفایی بوده‌است. از فیلم‌های معروف تاریخ سینمای نیوزیلند می‌توان به سگ‌های خواب‌آلود، پیانو و خداحافظ پورک پای اشاره کرد.
سینمای نیوزیلند در دهه گذشته عصر طلایی خود را پشت سر گذاشته‌است که فیلم‌های موفقی همچون آخرین سامورایی، استخوان‌های دوست‌داشتنی (فیلم)، کینگ کونگ و سه‌گانهٔ ارباب حلقه‌ها ساختهٔ پیتر جکسون شاهد بر این مدعی هستند.


ورزش: ورزش نقشی اساسی در فرهنگ نیوزیلندی ایفا می‌کند و ورزش راگبی به عنوان ورزش ملی این کشور شناخته می‌شود. تیم ملی راگبی نیوزیلند دارای افتخارات بین‌المللی زیادی است و جزء بهترین تیم‌های جهان است که دارای چند دوره قهرمانی در ادوار مختلف جام جهانی راگبی بوده است. همچنین بر اساس آخرین رتبه‌بندی فدراسیون راگبی در رتبه اول قرار دارد. نیوزیلند همچنین در سال ۲۰۱۱ برای دومین بار میزبان جام جهانی راگبی است.
فوتبال هم از ورزش‌های محبوب در نیوزیلند است و تیم ملی فوتبال زلاندنو موفق به حضور در دو دوره جام جهانی فوتبال شده‌است.

سیاست و نظام

نیوزیلند یک حکومت مشروطه سلطنتی و دارای یک دمکراسی پارلمانی است. بالاترین مقام در این شاهنشاهی ملکه الیزابت دوم است که در قانون عناوین شاهنشاهی ۱۹۷۴ ملکه نیوزیلند و رئیس کشور لقب گرفته‌است. فرماندار کل که با توصیه نخست‌وزیر زلاندنو منصوب می‌شود، نماینده ملکه و شخص اول کشور است. جرمیا ماتپارای در حال حاضر این سمت را برعهده دارد.
این کشور همانند بریتانیا قانون اساسی مدون ندارد، اما قانون مشروطه سال ۱۹۸۶ مقررات پایه این حکومت را بیان کرده‌است. نخست وزیر رئیس دولت است و توسط پارلمان انتخاب می‌شود، نخست وزیر فعلی این کشور جان کی از حزب ملی است.
در انتخابات سراسری که هر سه سال یک‌بار برگزار می‌شود، صدوبیست نماینده پارلمان این کشور انتخاب می‌شوند. پس از انتخابات سال ۲۰۰۸ حزب ملی در ائتلاف با اکت نیوزیلند به رهبری جان باسکاون قدرت را به‌دست گرفت. فیل گف دبیر کل حزب کارگر رهبر اپوزیسیون است دو حزب حزب سبز نیوزیلند و ترقی خواه هم از مخالفان دولت هستند که ائتلاف تشکیل داده‌اند. حزب سبز از احزاب مهم این کشور است که متعهد شده‌است به نفع ائتلاف راست گرایان رأی ندهد. حزب مائوری و حزب قانون هم در طرف موافق دولت قرار دارند.
 

ساختار حکومت

مهاجرت به نیوزیلند از قرن نوزدهم آغاز شد. اولین مهاجران عمدتاً گروه‌های مذهبی مسیحی از انگلستان و اسکاتلند بودند. در سال ۱۸۴۰ براساس قراردادی میان دولت بریتانیا و مائوری‌ها، این کشور، تحت‌الحمایه بریتانیا و بخشی از این امپراتوری شد.
نیوزیلند در سال ۱۹۰۷ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد. نیوزیلند پس از آن عضو اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع شد و سمت تشریفاتی ریاست حکومت را نیز همچنان در اختیار ملکه انگلستان گذاشت. جانشین ملکه انگلستان در زلاندنو، فرماندار کل است که به توصیه نخست‌وزیر انتخاب می‌شود.
از مارس ۲۰۰۵ تا اوت ۲۰۰۶ نیوزیلند تنها کشور دنیا شد که ریاست هر سه قوه آن برعهده بانوان بود؛


حاکم: ملکه الیزابت
فرماندار کل: سیلویا کارترایت
رئیس دیوان عالی نیوزیلند: سیان الیاس
رئیس مجلس نمایندگان: مارگارت ویلسون
رئیس دولت: هلن کلارک


جالب اینکه در آن هنگام مدیر عامل تله‌کام نیوزیلند بزرگترین شرکت تجاری کشور هم خانم ترزا گاتونگ بود.
نیوزیلند به‌طور تاریخی از پیشگامان جنبش رفع تبعیض جنسیتی بوده‌است. این کشور در سال ۱۸۹۳ اولین کشور جهان بود که حق رأی زنان در انتخابات را به رسمیت شناخت. البته تا سال ۱۹۱۹ زنان این کشور حق عضویت در پارلمان نیوزیلند را نداشتند. در حال حاضر زنان بخش بزرگی از کرسی‌های پارلمان، وزارت خانه‌ها، شوراهای شهر و شهرداریها را به تصرف خود در آورده‌اند.

آب و هوا و محیط زیست

اكثر مناطق نیوزیلند آب وهوای اقیانوسی معتدل ( بجز منطقه دورافتاده شمالی، كه آب و هوای نیمه استوایی دارد) و چهار فصل متمایز دارند كه مخالف فصول نیمكره شمالی هستند. تابستان دركشور گرم است و گاهی اوقات در ماه دسامبر یا ژانویه موجی از گرما كشور را فرا می گیرد.
زمستان سرد است و گاهی در طول روز در ساحل شرقی دما بسیار پایین تر از صفر درجه می رود و بارش برف در شهر كریستچرچ ( در جزیره جنوبی ) نامتعارف نیست. بخش شمالی جزیره جنوبی معمولا آب وهوای معتدل تری دارد و میزان تابش خورشید در آن بیشتر است ( با میانگینی در حدود 5/6 ساعت در روز ) . میانگین بارش باران در جزیره شمالی 135 سانتیمتر (53 اینچ ) در سال است . در ساحل غربی بارش باران بسیار زیاد است (معمولا سیل آساست) و در بسیاری ازمناطق بیش از 500 سانتیمتر (200اینچ) در سال باران می بارد . سواحل شرقی هر دوجزیره خشك تر هستند مثلا در اوكلند (Auckland) در زمستان حدود 12 روز درماه باران می بار د . درشهرهای اصلی نیوزیلند نیز بادهای شدیدی می وزد و ولینگتون بادگیرترین پایتخت دنیا است كه براستی لقب " شهر بادی " (THE WINDY CITY) كه مردم به آن داده اند، برازنده آن است . خارج از مناطق كوهستانی دما معتدلتر است و میانگین دما در كریستچرچ در تابستان 22 درجه سانتی گراد و در زمستان 11 درجه سانتی گراد، در اوكلند به ترتیب 23 درجه سانتی گراد و 14 درجه سانتی گراد است .

اقتصاد

نیوزیلند اقتصاد پیشرفته و پررونقی دارد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۷ به ۱۲۸/۱ میلیارد دلار و تولید سرانه آن به ۳۰۲۳۴ دلار رسید که در ردیف بیست و هشتم دنیا و نزدیک به کشورهای اروپای جنوبی قرار می‌گیرد (اسپانیا بیش از ۳۳ هزار دلار و آمریکا بیش از ۴۶ هزار دلار است).
از سال ۲۰۰۰ تاکنون سطح درآمد میانه خانواده‌های نیوزیلندی افزایش چشمگیری داشته‌است. باوجود این‌که سطح درآمدهای مردم این کشور پائینتر از بسیاری از کشورهای جهان اول قرار دارد، اما تحقیقات بین‌المللی نشان داده که مردم این کشور دارای سطح بالای رضایت از زندگی هستند:
• شاخص توسعه انسانی صندوق توسعه اقتصادی-اجتماعی ملل متحد در سال ۲۰۰۶: سوم
• کیفیت زندگی مجله اکونومیست در سال ۲۰۰۶: دهم
• بررسی رضایت از زندگی انستیتو لگاتوم در سال ۲۰۰۷: اول
• سطح کامروایی عمومی انستیتو لگاتوم در سال ۲۰۰۹: دهم
• بررسی کیفیت زندگی مؤسسه مرسر در سال ۲۰۱۰: آوکلند چهارمین و ولینگتون دوازدهمین شهر مناسب برای زندگی در دنیا هستند.
• ضریب جینی («توزیع عادلانه درآمد»): ۳۶/۲ (پنجاه و چهارم(
• شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۰۹: ۱/۲ (اول(
• آزادی مطبوعات (از خبرنگاران بدون مرز): پنجم
• شاخص فساد اقتصادی: کشوری که کمترین فساد اقتصادی را دارد. (اول(

پول رایج: دلار نیوزیلند( NZ$) .
نظارت برارز : وجود ندارد.
بانك ها : نیوزیلند سیستم بانكی مدرن و كارآمدی دارد و تعداد زیادی بانك های تجاری در این كشور به ثبت رسیده اند كه در سطح ملی فعالیت می كنند و بانك های خارجی بسیاری نیز به چشم می خورند ، اگر چه در پایتخت متمركز شده اند. بانك پس انداز نیوزیلند به عنوان بانك مركزی عمل می كند و اندوخته های پولی مركزی را اداره می كند. توصیه می شود با توجه به استفاده گسترده از معاملات غیر نقدی ، قبل از ورود حساب بانكی افتتاح كنید . این كار را می توانید با تلفن یا نامه انجام دهید.
هزینه / سطح زندگی : نیوزیلند استاندارد زندگی بالایی دارد و در بررسی كه اخیرا انجام شده، از این نظر در مقام دهم جهان و بالاتر از استرالیا قرار دارد. هزینه زندگی مناسب و غذا، كالا ها و خدمات ضروری نسبتا ارزان هستند. كالاهای وارداتی مثل وسایل نقلیه موتوری و اجناس الكتریكی گران هستند ، اگر چه درسالهای اخیر قیمت های به معنای واقعی كلمه كاهش یافته اند.
سرانه تولید ناخالص داخلی : 14600 دلار آمریكا.
 

نظام مالیاتی :

مالیات بر در آمد : نرخ مالیات بر در آمد پایین تر از میانگین كشورهای پیشرفته است و انتظار می رود در سالهای آتی كاهش بیشتری داشته باشند. مالیات بر درآمد از حقوق كسر می شود (PAYE) و سه نرخ دارد: پایین ( 15 درصد برای در آمدهای سالیانه زیر 9500 دلار نیوزیلند ) ، استاندراد (5/19 درصد ) و بالا (33 درصد برای درآمدهای سالیانه بالای 38000 دلار نیوزیلند ). افرا د شاغل در نیوزیلند باید در اداره درآمدهای مالیاتی درون كشوری( IRD) در محل اقامت خود ثبت نام كنند كه IRD یا كد مالیاتی صادر می كند: گزارش مالیاتی باید سالانه تهیه و تنظیم شود.
مالیات سود سرمایه CGT : وجود ندارد.
مالیات اموال و دارایی ها : وجود ندارد.
مالیات بر ارث و هدیه : در نیوزیلند مالیات بر ارث ( در مورد ملك) اخذ نمی شود . هدایای با ارزش بالای 27000 دلار نیوزیلند درهر سال براساس مقیاس تصاعدی و تا حداكثر 25 درصد برای هدایایی كه ارزشی بالای 72000 دلار نیوزیلند دارند، مشمول مالیات می شوند . اعانات و هدایایی كه به منظور تامین معاش و تحصیل اعضای درجه اول خانواده اعطا می شوند، از مالیات معاف هستند .
مالیات بر ارزش افزوده / خرید/ فروش: در نیوزیلند مالیات خدمات و كالاها ( GST) اخذ می شود كه برای اكثر كالاها و خدمات 5/12 درصد است و ملكی كه در آن اقامت دارید، اجاره درازمدت املاك و خدمات مالی از این مالیات معاف هستند.
قیمت مسكن : میانگین قیمت برای خانه ویلایی سه خوابه از 80000دلار نیوزیلند در اتاگو تا 300000 دلار نیوز یلند در اوكلند ( گران ترین شهر ) متفاوت است و میانگین آن حدود 260000 دلار نیوزیلند است. آپارتمان ها اغلب گران تر از خانه های ویلایی و خانه های نیم مستقل اند چرا كه همه در بخش های مركزی شهر واقع شده اند، در حالیكه اكثر خانه ها در حومه شهرها قرار دارند (زندگی در مركز شهر در سال های اخیر مد شده است ). قیمت هایی كه در آگهی ها درج می شوند معمولا حدود 10 درصد بالاتر از ارزش واقعی ملك دربازار هستند.
هزینه ها : شامل حق الزحمه وكیل برای انتقال مالكیت ( معمولا بین 1000 تا2000 دلار نیوزیلند )، بعلاوه هزینه ثبت انتقال زمین ( به میزان 150 دلار نیوزیلند) است . بانك ها حق الزحمه اعطای وام ، با بهای معادل 1 درصد از میزان وام مطالبه می كنند و باید سپرده ای در بانك داشته باشید ( معمولا حداقل 500 دلار نیوزیلند).
وام محلی برای خرید مسكن : وام هایی تا 80 درصد قیمت ملك را می توانید از همه بانك های اصلی وانجمن های ساختمان سازی دریافت كنید. حداكثر دوره بازپرداخت 25 سال است، اگر چه رویه جاری ، 20 یا حتی 15 ساله است .
محدودیت مالكیت خارجی : خارجیان می توانند املاك كمتر از یك جریب را بدون هیچ محدودیتی خریداری كنند . برای املاكی كه بیش از یك جریب باشند، اخذ مجوز از اداره ثبت زمین ناحیه یا هیأت ارزش گذاری زمین ضروری است . چنانچه خریدار مجوز اقامت دائم داشته باشد، به مجوز نیازی نیست.
استانداردهای ساختمانی : عموما بسیار خوب است ، اگر چه در خانه های ارزان تر از سقف های آهنی موجدار و دیوارهای بیرونی با روكوب تخته استفاده میشود كه همیشه در آب و هوای نامساعد پایداری خوبی ندارند.
مالیات املاك : مالیات املاك( نرخ های مسكونی ) را كه معمولا شامل هزینه آب نیز هست، مسئولان امر محلی بسته به اندازه ملك تعیین می كنند. صوتحساب سالیانه برای یك خانواده متوسط بین 1000 تا 2000 دلار است ( میانگین درواكلند 1142 دلار نیوزیلند است ). در برخی مناطق هزینه های اضافی برای برخی خدمات مثل جمع آوری زباله و آب اخذ می شود.
اجاره : معمولا درنیوزیلند ملك اجاره ای به آسانی قابل دسترسی است ، اگر چه ممكن است در شهرهای دانشگاهی یافتن آن دشوار باشد. اولكند و ولینگتون گران ترین مناطق برای اجاره هستند و اجاره یك آپارتمان كوچك در حدود 200 دلار نیوزیلند درهفته و برای یك خانه در حدود 300 دلار نیوزیلند در هفته است . خارج از این دو شهر ، می توانید انتظار پرداخت مبلغی به میزان 50 درصد كمتر از مبالغ ذكر شده در بالا را داشته باشید . مسكن اجاره ای معمولا به صورت غیر مبله اجاره داده می شود و دوره اجاره معمولا حداقل 12 ماه است .
لوازم شخصی : افراد مقیم دا ئم می توانند كالاهایی را كه 12 ماه تحت مالكیت داشته اند ( از جمله اتومبیل ) بدون پرداخت گمركی وارد كننده، هر چند در این مورد محدودیت هایی اعمال می شود.
خدمات شهری : شركت های برق محلی ، كه اكثرا به بخش خصوصی واگذار شده اند، برق را در نیوزیلند تامین می كنند. قیمت ها مناسب است ، برق 230 ولت و تامین آن معمولا قابل اطمینان است. جزیره شمالی تقریبا در همه مناطق لوله كشی گاز دارد اما در جزیره جنوبی فقط شهرهای كریستچرچ و دوندین گاز لوله كشی دارند، ا ما گاز كپسولی فراوان است . نرخ آب معمولا ثابت است و جزو مالیات املاك محلی اخذ می شود، اگر چه برخی منازل جدید ممكن است كنتور آب مخصوص به خود داشته باشند. آب معمولا فراوان است ، با این وجود در برخی مناطق جزیره شمالی ، خشكسالی هایی اتفاق می افتد.
 

اشتغال

مجوز كار : در نیوزیلند ویزای كار فقط به صورت موقتی صادر می شود و به افرادی كه قصد دارند اقامت دائم بگیرند، تعلق نمی گیرد. برای اخذ ویزای كار ، باید پیشنهاد معتبر كار به شكل مكتوب داشته باشید و از خدمات مهاجرت نیوزیلند ( NZIS) برای گرفتن ویزا ، اقدام كنید . ویزای كار تنها در صورتی اعطا می شود كه هیچكدام از اتباع نیوزیلندی صلاحیت انجام آن كار را نداشته باشند ، اقامت دائم با حق زندگی و كار در نیوزیلند طبق یك سیستم امتیازبندی و براساس ویژگی ها، مهارت های استخدام و یا پیوندهای خانوادگی اعطا می شود. این سیستم پیچیده است و باید برای بررسی قوانین دراین خصوص با مسئولان نیوزیلندی مشورت كنید.
شرایط كار : شرایط كار در نیوز یلند عموما خوب است و كارگران تا حدودی تحت حمایت قانون قرار می گیرند. ساعات كاری هفتگی 38 تا 40 ساعت است و بعد از اتمام12 ماه دوره استخدامی ،به كارگران تا 3 هفته مرخصی با حقوق تعلق می گیرد.
میزان حقوق : میزان حقوق در نیوزیلند معمولا پایین تر از كشورهای پیشرفته دیگر است ، اگر چه هزینه های پایین تر زندگی آنرا جبران می كند. حقوق در اوكلند و ولینگتون حدود 20 درصد بیشتر از بقیه مناطق كشور است. این كشور برای كارگران حداقل حقوق ملی تعیین شده است تامین اجتماعی : همه كارگران باید سهمی را به شركت جبران خسارت ( ACC) بپردازند كه جانشین سهم تامین اجتماعی می شود . این سهم هر ساله تعیین می شود و كارفرما آن را از حقوق كسر می كند. نرخ آن حدود 20 /1 دلار نیوزیلند برای هر 100 دلار نیوزیلند از حقوق كلی است . این كشور ناتوانی و بیماری ، طرح بازنشستگی ، كمك هزینه های عائله مندی و پرداخت حقوق بیكاری .فقط بعد از یك حداقل دوره اقامت مشمول استفاده از مزایای تامین اجتماعی میشوید، اگر چه نیوزیلند با برخی كشورها توافقات دو جانبه ای دارد كه بر اساس آنها می توانید به محض اینكه اقامت خود را دریافت كردید، برای استفاده از مزایای تامین اجتماعی اقدام كنید.
 

خدمات

اداره پست : اداره پست نیوزیلند(NZ Post) نسبتا كارآمد است و اداره های پست یا عاملین آنها در سراسر كشور یافت می شوند. علاوه بر خدمات پستی ، اداره پست پرداخت صورتحساب ها را انجام میدهد و برخی اداره ها ممكن است خدمات نقد كردن چك را نیز عرضه كنند.
تلفن :سیستم مخابراتی نیوزیلند مدرن و كارآمد است و شركت تله كام نیوزیلند (TCNZ) خدمات تلفن را عرضه می كند . مكالمات داخلی رایگان و نرخ سایر مكالمات مناسب است .
اینترنت : شركت های تامین كننده خدمات اینترنت متعددی در نیوزیلند فعالیت دارند و بیشتر به دلیل رایگان بودن مكالمات داخلی ، استفاده از اینترنت روز به روز پر طرفدار تر می شود.
رادیو و تلویزیون انگلیسی زبان : نیوزیلند سه ایستگاه تلویزیونی ملی و در برخی مناطق ایستگاههای محلی دارد . سطح برنامه ها چندان خوب نیست و اكثر آنها از استرالیا ، انگلستان و آمریكا وارد می شوند. تلویزیون كابلی و ماهواره پرطرفدارترند و وقایع ورزشی مهم را نشان می دهند.
راههای ارتباطی : به طور كلی ، نیوزیلند سیستم ارتباطی خوبی دارد از جمله فری های متعددی كه دوجزیره را به هم متصل می كنند. حمل ونقل عمومی كار آمد و بسیار منظم است و شامل خدمات اتوبوسرانی گسترده ای درمسافت های دوراست كه جایگزین خوبی برای سفر با هواپیما محسوب می شود. استفاه از هواپیما برای انجام مسافرت های داخلی پرطرفدار است ، اگر چه نرخ بلیط چندان ارزان نیست . این كشور پروازهای بین المللی بسیاری دارد كه عمدتا به مقصد اوكلند هستند. راه آهن نیوزیلند شبكه محدودی دارد و بین د و جزیره خط آهن كشیده نشده است . چون خدمات آن سریع و منظم نیست ، بیشتر گردشگران و به منظور دیدن كشور ازآن استفاده میكنند با افرادی كه باید هر روز از منزل به محل كار رفت وآمد كنند. ولینگتون شبكه خط آهن قابل اطمینان و سریعی دارد. نیوزیلند جزو كشورهایی است كه بالاترین میزان مالكیت اتومبیل را در جهان داراست، با وجود این جاده ها نسبتا خلوت هستند و ترافیك مشكل عمده ای محسوب نمی شود . از طرف دیگر ، به دلیل رانندگی های خطرناك، این كشور یكی از بالاترین میزان تصادفات را نیز دارد. اتومبیل نسبت به اكثر كشورهای اروپایی غربی گران تر است و رانندگی از سمت چپ صورت می گیرد. نیوزیلند به میزان زیادی به خدمات فری متكی است كه با سرویس های مكرر، دو جزیره را به هم متصل می كنند.
میزان بزهكاری : پایین است . نیوزیلند با میزان پایین خشونت و جرائم جدی ، كشور امنی به شمار می رود . با وجود این ، همانند بسیاری از كشور های غربی دیگر ، در دهه گذشته میزان بزهكاری افزایش یافته است . اوكلند نسبت به مناطق روستایی میزان بزهكاری بالاتری دارد.
تحصیلات : تحصیل برای بچه ها از 6 تا 16 سالگی اجباری است ، اگر چه اكثر آنها تحصیل را در سن 5 سالگی آغاز میكنند . سطح تحصیلی بالاست و سیستم تحصیلی نیوزیلند معمولا یكی از بهترین سیستم های تحصیلی در جهان شناخته می شود . اكثر بچه ها در مدارس دولتی حضور می یابند كه شهریه ای دریافت نمی كنند اما ممكن است نیاز به اهدای مبلغی مشخص در هر سال باشد. در این كشور چندین مدرسه خصوصی نیز دایر است .
تسهیلات پزشكی : بسیار خوب است . نیوزیلند برای افراد مقیم طرح درمان ملی دارد، اگر چه برای خدمات غیر اضطراری بیمارستان ، فهرست های انتظار طولانی به چشم می خورد. طرح دولتی ، هزینه ویزیت پزشكان ، هزینه دارو ( اگر چه نرخ یارانه ای دارند)، هزینه بینایی سنجی یا خدمات دندانپزشكی را نمی پردازد. بیش از یك سوم نیوزیلندی ها بیمه درمانی خصوصی مكمل دارند كه داشتن آن بسیار توصیه می شود چون هزینه خدماتی را كه تحت پوشش طرح ملی نیستند، می پردازد و خدمات بیمارستان های خصوصی را نیز شامل می شود . توافقات دوجانبه ، گردشگران بسیاری از كشورها از جمله انگلستان را تحت پوشش قرار میدهد و خدمات درمانی آسیب های ناشی از تصادف، برای همه گردشگران رایگان است .

زندگی و رتبه جهانی

درجه رضایت مندی که در آن نشانه محاسبه، میزان سلامتی، ثروت، و دسترسی به آموزش پایه‌ای ملاک قرار داده شده است و مثالی است از اندازه‌گیری شادی با پرسش مستقیم از مردم در مورد رضایتشان از زندگی، در مقابل تقسیم‌بندی‌های دیگر همانند تولید ناخالص ملی. این رتبه در مورد کشورنیوزیلند برابر با 18 از مجموع 178 کشور با شاخص 24667 می باشد در حالی که دانمارک رتبه 1 با شاخص 2735می باشد

کشورها
داغ ترین ها