هلند

درباره کشور

هلند یکی از کشورهای اروپای غربی است که به کشور آسیاب‌های بادی، دوچرخه، پنیر و گل لاله مشهور است. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند است که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. این کشور با کشورهای آلمان و بلژیک همسایه است.
از انجا که کشور هلند مکانی بسیار زیبا و مدرن و از جمله مقاصد توریستی دنیا به شمار می رود زبان هلندی زبان ملی این کشور بحساب می اید ولی بسیاری از مردم این کشور به زبان انگلیسی و اغلب یک زبان خارجی مانند المانی یا فرانسه صحبت می کنند. از لحاظ سطح امنیت درهلند، این کشور از ان دست کشورهایی می باشد که پایین ترین میزان خشونت و ارتکاب به جرم در جامعه را دارد،
هلند در غرب اروپا واقع شده و شما می توانید با اقامت در هلند، دسترسی اسان به بسیاری از پایتخت های مهم اروپایی از جمله بروکسل که با قطار دوساعت است و یا با یک پرواز کوتاه از امستردام می توانید در لندن، برلین، مادرید یا پاریس باشید. هلند کشور هنرمندان هم هست. بسیاری از هنرمندان مشهور جهان از رامبراند گرفته تا ون‌گوگ، نقاشان معروف، در این کشور زندگی می‌کردند. تقریبا 20 درصد از مساحت هلند را آب تشکیل می‌دهد. در عین حال پایین بودن ارتفاع مناطق خشکی آن نسبت به سطح دریا باعث شده هلندی‌ها سدهای زیادی احداث کنند.

مساحت 41،526 کیلومتر مربع
جمعیت 16،570،613 نفر
پایتخت آمستردام
واحد پول یورو
دامنه اینترنتی nl .
پیش شماره 31 00

25 درصد مساحت آن، از عقب نشینی و خشک شدن آب دریا ، تشکیل شده است. هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور ۳۲۲ متر است. هلند عضو اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و پیمان کیوتو را نیز امضا کرده است. با وجود اینکه آمستردام پایتخت رسمی کشور هلند است برای تمرکززدایی، بسیاری از وزارتخانه‌های این کشور در شهر لاهه یا اطراف آن مستقر شده‌اند.
هلند چشم اندازی مسطح از باغهای گل لاله، کانالها، آسیابهای بادی و مسیرهای دوچرخه سواریست. این کشور عضو اتحادیه اروپا و از کشورهای حوزه شنگن و واحد پول آن یورو است .هزینه زندگی هلند برای هر نفرماهیانه حداقل 1054 یورو است.
موقعیت جغرافیایی: هلند در شمال غربی اروپا واقع شده است .از سمت شرق با کشور آلمان و از جنوب با بلژیک هم مرز است . ازغرب بواسطه ی دریای شمال با بریتانیا همسایه است و سراسر مرزهای شمالی آن به دریای شمال محدود میگردد.
پایتخت هلند شهر آمستردام است ولی به واسطه تجمع ساختمانهای اداری و وزارتخانه های این کشور در لاهه، این شهر به پایتخت اداری هلند تبدیل شده است.

جغرافیا و جمعیت شناسی

جمعیت شناسی و مردم

جمعیت هلند در سال 2007 میلادی 16 میلیون و 570 هزار و 613 نفر بود که میانگین سنی 39/7سال داشتند. امید به زندگی در این کشور 11/79 سال است. حدود 30000 نفر از این جمعیت را ایرانیان تشکیل میدهند.
زبان رسمی هلند، هلندی است. این زبان شاخه‌ای از زبان‌های ژرمن محسوب است و به آلمانی شباهت‌هایی دارد. زبان انگلیسی نیز در این کشور رایج است.

تاریخ و فرهنگ

فرهنگ

مذهب غالب مردم هلند مسیحی پروتستان و مذهب قریب به یک میلیون نفراز این جمعیت مسلمان هستند.
زبان رسمی مردم هلند هلندی است که شباهتهایی با زبان آلمانی دارد با این حال تقریبا 90درصد مردم هلند قادرند به انگلیسی صحبت کنند.
: هلند مهد هنرمندان بزرگی چون ون گوک ، رامبراند، یوهانس ورمیر، جان استین و فلاسفه بزرگی مانند دزیدریوس اراسموس و…است.قصرها و موزه ی ون گوک در شهر آمستردام نمایشگر بخشی از آثار هنرمندان این کشور است.
آب و هوا: از نظر آب و هوایی سراسر هلند آب و هوای معتدل دریایی دارد زمستان خیلی سرد یا تابستان بسیار گرم ندارد.در هلند به دلیل نداشتن کوه و وزش باد های مداوم معمولا تغیرات آب و هوایی سریع از آفتابی به ابری و بارانی را شاهدیم.

سیاست و نظام

سیاست

هلند از سال 1648 میلادی با خروج از سلطه ی امپراتور اسپانیا و ایجاد دولت جمهوری فعالیتهای گسترده ی خود را در زمینه های سیاسی تجاری فرهنگی آغاز کرد و دوران طلایی فعالیتهای خود را شکل داد.
در حال حاضر نظام حکومتی هلند پادشاهی مشروط است در این نظام شاه یا ملکه آن در حال حاضر بئاتریس ویلهلم یناآرمگارد است نقش چندانی در سیاست کشور ندارند .در هلند نخست وزیر مقام اول سیاسی کشور است ، این مقام توسط نمایندگان مجلس هلند انتخاب میگردد و تعداد قابل توجهی ازاین نمایندگان را شهروندان مهاجر بلاخص ترک و مراکشی تشکیل میدهند.
دو مجلس نمایندگان در این کشور وجود دارد و نخست وزیری که حزب حائز اکثریت در کشور معرفی می‌کند دولت را تشکیل می‌دهد. نخست‌وزیر در هلند رئیس دولت محسوب می‌شود و مهم‌ترین مقام سیاسی کشور است.
مجلس اعیان هلند 75 عضو دارد که هئیت مقننه استان‌ها برای دوره‌ای شش ساله آنها را تعیین می‌کنند. در مجلس عوام هلند 150 نماینده که مستقیما از طرف مردم به مدت چهار سال انتخاب می‌شوند.
هلند از نظر حقوقی تحت تاثیر سیستم سیویل لا است. ملیت هلندی از طریق سیستم خون اعطا میگردد اما برای جلوگیری از ایجاد معظل بی تابعیتی اعطا تابعیت از طریق سیستم خاک نیز به طور فرعی پذیرفته شده و تحت شرایطی مثل تولد طفل بی تابعیت در خاک هلند و اقامت مداوم طفل در هلند به مدت 3سال،تابعیت هلندی به واسطه اقامت در خاک هلند به وی اعطا میگردد.
هلند از جمله کشورهاییست که برای مقابله با ایجاد پدیده ی تابعیت مضاعف تدابیر خاصی وضع نموده بطوریکه برای تحصیل تابعیت هلند اصولا مجبور به ترک تابعیت اصلی خود میشوید، البته در اینخصوص استثنائاتی نیز وجود دارد.
در مجموع هلند جز کشورهای مهاجر پذیر جهان محسوب می شود.
فعالیت احزاب در هلند آزاد است و بیش از 70 حزب سیاسی در آن فعالیت دارند که مهمترین آنها احزاب دموکرات مسیحی، کارگر، سبز، خلق برای آزادی و دموکراسی هستند.
هلند در سال 1581 استقلال یافت و روز ملی آن 30 آوریل است.
کشور هلند جزو کشورهایی است که برپایه نظام حقوقی civil law و برپایه ی حقوق نوشته است و استفاده از قوانین عرفی حالتی استثنایی دارد. نظام حقوقی کشور هلند بر مبنای قانون مدنی کشور فرانسه و با الهام از قانون رم و حقوق عرفی هلند می باشد. کتب قانون منتشر شده ی اخیر که در سال 1992 تصویب و ابلاغ شده به شدت تحت تاثیر قانون مدنی آلمان Bürgerliches Gesetzbuch است.
بخش اصلی قوانین هلند توسط پارلمان و دولت هلند ایجاد شده است در آن دوره صلاحیت وضع قوانین در ید قوه ی مقننه wetgever است. تصویب قوانین جدید ممکن است توسط ارکان یا سازمان های خاص دولتی انجام گیرد اما تنها در حوزه ی تخصصی این سازمان ها و نه در سطح کلان. روند در سال های اخیر به سمتی بوده که دولت و مجلس برای تفویض صلاحیت قانون گذاری به ایالت ها مقرراتی وضع نماید. وزارت امنیت و دادگستری نهاد اصلی برای نظارت بر این فرایند است.

قوانین کشور هلند به حوزه های زیر تقسیم می شود:
• حقوق اداری
• حقوق مدنی (شامل قوانین خانواده، ارث، قانون تجارت و حقوق قراردادها)
• حقوق کیفری
• حقوق اساسی (قوانین ساختار دولت)
• حقوق اروپا
• حقوق بین الملل
• حقوق مدنی یا Burgerlijk Wetboek در خصوص قوانین حاکم بر زندگی روزمره اشخاص با اشخاص (حقیقی یا حقوقی) دیگر است.
• حقوق مالکیت معنوی و حق انتشار
• حقوق شهروندی
• حقوق کیفری Wetboek van Strafrecht شامل آیین دادرسی کیفری و مجازات های جرائم و جنحه هاست.
• حقوق اساسی به اصول و ساختار دولتی و قدرت سازمانها ی دموکراتیک، سازوکار انتخابات، و چشم انداز قدرت فی ما بین دولت اصلی و دولت های ایالتی می پردازد. درخصوص آیین دادرسی و اجرای قوانین هلند خلاف کشورهایی مثل ایالات متحده به قضات اجازه ی تغییر و اعمال نظر اساسی در قوانین مصوب توسط قوه ی مقننه نیستند.
• حقوق اداری حوزه از حقوق است که عملکرد سطوح مختلف دولت و افرادی که در دولت تصمیم گیرنده هستند را تنظیم می نماید. قواعد اصلی قوانین اداری قبلی هلند به طور کامل در سال 1994 با ظهور قانون جدید منسوخ گردید.
• حقوق اروپایی تاثیر قوانین اروپایی بر قوانین داخلی کشور هلند را مورد بررسی قرار می دهد.
• حقوق بین الملل کاربرد قوانین هلند از طریق امضای معاهدات ملزم به اجرای آنهاست. قوانین هلند اجازه می دهد قوانین بین المللی در دادگاه این کشور اجرا گردد. قوانینی که صلاحیت رسیدگی به قوانین بین المللی را تنظیم می کنند بخشی از حقوق مدنی است نه حقوق بین الملل.
• یکی از شاخه های حقوق بین الملل خصوصی حقوق مهاجرت است و حقوق مهاجرت بر پایه اصل آزادی مهاجرت تمام افراد و انتخاب آزادانه محل زندگی است و هر کشور قوانین خاص خود را دارد. برابر مقررات طرق مهاجرت به هلند از طرق قانونی هفت طریق می باشد که در ادامه به آنها اشاره می نماییم.

آب و هوا و محیط زیست

متن موجود نیست

اقتصاد

این کشور از بزرگترین تولیدکنندگان لبنیات در جهان بوده و علاوه برآن، مقادیر زیادی گندم، جو و سیب‌زمینی از مزارع این کشور به دست می‌آید. اکثر صنایع هلند، در شهر بندری روتردام ‌در جنوب غربی هلند متمرکز شده‌اند. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود.
تولید ناخالص داخلی هلند در سال 2006 میلادی 6/529 میلیارد دلار بود و رشدی سه درصدی نسبت به سال پیش از آن داشت.
نیروی کار این کشور 49/7 میلیون نفر است و نرخ بیکاری آن 5/5درصد. 50/1 درصد از مردم آن در سال 1999 میلادی زیر خط فقر زندگی می‌کردند.نرخ تورم درهلند1/1 درصد در سال است.
صادرات هلند شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و مواد خوراکی است که به کشورهای آلمان (5/25درصد)، بلژیک (14 درصد)، انگلیس (9/8 درصد)،فرانسه (6/8درصد)، ایتالیا (1/5 درصد) و آمریکا (5/4 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی به این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل‌و‌نقل، مواد شیمیایی، سوخت، مواد خوراکی و پوشاک است که از کشورهای آلمان (1/17 درصد)، بلژیک (9.4 درصد)، چین (4/9درصد)، آمریکا (8/7 درصد)، انگلیس (9/5 درصد)،روسیه (1/5درصد) و فرانسه (5/4درصد) وارد می‌شوند.
کشور هلند دارای اقتصاد باز می باشد، برای قرن ها تجارت بین المللی یک عنصر کلیدی از سیستم اقتصادی هلند بوده و امروزه به محلی ایده ال و مرکز تجارت و حمل و نقل برای تمام اروپا تبدیل شده است، به طوریکه تجارت بین المللی و صادرات راننده اصلی رشد اقتصادی این کشور می باشد و هلند را به شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان و یکی از ده کشور بزرگ در زمینه صادرات تبدیل نموده و اصلی ترین شرکای تجاری هلند، المان، فرانسه، بلژیک و انگلستان می باشند. بنابراین یکی از راههای مناسب برای اخذ اقامت هلند، از طریق سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کاردر هلند می باشد :
هلند به دلیل داشتن موقعیت استراتژیک و اقتصاد قوی، رتبه هشتم را در اروپا توسط بلومبرگ را در بهترین کشورها برای کسب و کار به خود اختصاص داده و واقعا یک مقصد کسب و کار عالی در سطح جهان بشمار می رود. سرمایه گذاری و ثبت شرکت در هلند یکی از راههای سریع و اسان برای رسیدن به اقامت هلند می باشد، چرا که شما این امکان را دارید که به دلیل حمایتهای دولت هلند در زمینه سرمایه گذاری وتنها در 22 روز شرکتی را با سرمایه ای نه چندان زیاد و در حدود صدتا دویست هزار یورو به ثبت برسانید و شروع به راه اندازی کسب و کار خود و گرفتن اقامت هلند بعد از چهار الی پنج سال بعد از اینکه بیزنس خود را پابرجا نگه می دارید و طی کردن پروسه قانونی ان بنمایید.

زندگی و رتبه جهانی

درجه رضایت مندی که در این محاسبه، میزان سلامتی، ثروت، و دسترسی به آموزش پایه‌ای ملاک قرار داده شده است و این مثالی است از اندازه‌گیری شادی با پرسش مستقیم از مردم در مورد رضایتشان از زندگی، در مقابل تقسیم‌بندی‌های دیگر همانند تولید ناخالص ملی.که این رتبه در مورد کشور هلند برابر با 15 از مجموع 178 کشور با شاخص 250 می باشد در حالی که دانمارک رتبه 1 با شاخص 2735می باشد

کشورها
داغ ترین ها