اتریش

درباره کشور

بر اساس افسانه ها پرچم کشور اتريش منسوب به دوک لئوپولد پنجم از فرمانروايان اتريش در اواخر قرن ۱۲  ام و پيامد جنگهاي او در دوران جنگهاي صليبي است. پس از يک نبرد سخت، لباس او که تماما سفيد بود سر تا پا آغشته به خون شد. زمانيکه دوک کمربندش را گشود، تنها قسمتي از لباس که زير کمربند بود سفيد مانده بود. بعدها اين منظره تبديل به سمبلي شد و پرچم اتريش از آن الهام گرفت.

نشان ملي اتريش  (coat of arms of Austria) از سال ۱۹۱۹ بکار مي رفته است (البته بدون زنجير گسسته) و از سال ۱۹۴۵  اين نشان با اضافه شدن زنجير گسسته به آن مورد استفاده قرار مي گرفت.عقاب در اين نشان سمبل قدرت، تاج ديوار نماي عقاب سمبل طبقه متوسط جامعه، داس سمبل زراعت و کشاورزي، چکش سمبل صنعت و زنجيرگسسته سمبل آزادي از ديکتاتوري نازيسم است
اتريش در سال 1995 عضو اتحاديه اروپا شد اما از نظر قانون اساسي همانند برخي ديگر از کشورها چون سوئد بي‌طرف باقي ماند. جمهوري اتريش يکي از کشورهاي اروپاي مرکزي است. قدمت کشور اتريش مدرن به قرن نوزدهم ميلادي برمي‌گردد.
اين کشور با کشورهاي آلمان وجمهوري چک از شمال، اسلواکي و مجارستان از شرق، اسلووني و ايتاليا از جنوب وسوئيس و ليختن‌اشتاين از غرب همسايه است.

 


 

مساحت:  83،870 کيلومتر مربع
جمعيت:  ۸/۴۷۰  ميليون (۲۰۱۳) م
پايتخت:  وين
واحد پول:   يورو
دامنه اينترنتي: at  .
پيش شماره: 43 +

موقعيت جغرافيايي:: اتريش يکي از کشورهاي اروپاي مرکزي است که پايتخت آن وين است. اين کشور از شمال با آلمان و جمهوري چک، از شرق با اسلوواکي و مجارستان، از جنوب با ايتاليا و اسلووني و از غرب با سوئيس و ليختنشتاين هم‌مرز است.
شهرها: : وين، زالتسبورگ، اينسبروک، گراتس، هال‌اشتات، لينتس، کلاگن‌فورت، برگنتس، سالزکامرگوت، فيلاخ، باد ايشل
زبان رسمي: زبان آلماني، زبان مجاري، زبان اسلونيايي
نام ها مشهور: کورت والد هايم/ يورگ هايدر/ آرنولد شوارزنگر/ ارنست هاپل/ يوزف‌هايدن/ گوستاو کليمت/ لودويگ ويتگنشتاين/ فريدريش ‌فون‌ هايک
مکان‌ها: وين / کتابخانه ملي جمهوري اتريش / قله هرمان بوهل / مترو وين

 

 

قسمت اعظم اتريش را کوه‌هاي آلپ و ساير کوهستان‌ها در قسمت غرب و جنوب در برگرفته، قسمت‌هاي شرقي و شمالي آن نسبتا کم ارتفاع هستند. آب و هواي اتريش در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها ملايم همراه با بارندگي نسبتا زياد است.
سرزمين فعلي اتريش از قرن چهارم پيش از ميلاد مسکن قوم سلت بوده است. در همان قرن اين سرزمين بدست رومي‌ها افتاد و طي قرن‌ها مرکز تاخت و تاز مهاجمان شد. اتريش از سال 1453 عنوان دوک نشين پيدا کرد. در سال 1914 که آغاز جنگ جهاني اول بود اتريش نقش بزرگي در آن داشت. بهانه‌اي که باعث برافروختن آتش جنگ شد قتل فرانتس فرديناند، وليعهد اتريش، در سفري به صربستان بود.
او بدست يک دانشجوي صربي بنام پرنزيپ ترور شد. دولت اتريش پس از اين واقعه خواستار اعزام نمايندگاني براي تحقيق شد ولي با مخالفت صربستان، اتريش در بيست و هشتم ژوئيه سال 1914 به آن کشور اعلان جنگ داد. با شروع جنگ روسيه به نيروهاي خود آماده باش داد و در پي آن آلمان به حمايت از اتريش وارد جنگ شد. در سال‌هاي اوليه پيروزي بيشتر با متحدين (اتريش، آلمان، عثماني، بلغارستان) بود ولي سرانجام شکست‌ها آغاز شد. در اواخر سال 1918 اتريش شکست نهايي را پذيرفت.
در سال 1938 همزمان با اوج پيشرفت هيتلر و نازيسم در آلمان، نازي‌ها اتريش را تحت اشغال خود درآورده و تا پايان جنگ دوم اين الحاق وجود داشت. درسال 1945 اتريش بوسيله متفقين تسخير شد و بار ديگر داراي حکومت جمهوري شد.

 

سالن اپرا

 

وين، پايتخت اتريش شهري است با اقتصادي پيشرفته، نظام سياسي پايدار، حومه شهري زيبا و تنوع فرهنگي که به طور کلي کيفيت زندگي در آن بسيار بالاست . وين، شهر فرهنگ و تمدن بارها و بارها به عنوان يکي از جذاب ترين شهرهاي جهان براي زندگي معرفي شده است. از جاذبه هاي شهر وين مي توان به مواردي همچون فعاليت هاي متعدد فرهنگي در اين منظقه مانند تئاتر، موسيقي، نمايشگاه هاي هنري، خوانش عمومي، موزه ها و اپرا مطابق با همه سليقه ها به شرح نمونه زير اشاره کرد :

 

کاخ هافبرگ

کاخ هافبرگ

 

کاخ شون برون

کاخ شون برون

کشورها
داغ ترین ها