درباره شهر آبدانان

جستجو پیشرفته

درباره شهر

 آبدانان در میان رشته کوه‌های زاگرس بوجود آمده است. شهرستان آبدانان چهارمین شهرستان پرجمعیت استان ایلام است و ۲۸۶ امین شهرستان ایران از نظر جمعیت است.آبدانان طبیعت بکر و زیبایی دارد که در ایام تعطیلات عید نوروز گردشگران زیادی را از دورترین نقاط ایران به آبدانان می‌کشاند. جاده دسترسی به شهرستان آبدانان را می‌توان جاده خواهر جاده چالوس نامید زیرا از نظر زیبایی و پیچ‌ها شباهت زیادی با جاده چالوس دارد.
مرکز این شهرستان در دامنه جنوبی کبیر کوه، دامنه شمالی دینارکوه و دره با صفای رودخانه آبدانان در شمال امامزاده سید صلاح الدین محمد قرار دارد. دراین منطقه منابع کانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد و به خاطر آب فراوان و وجود جنگل‌ها و مراتع دارای زمین‌های مستعد کشاورزی و دام داری است. وجود آثار تاریخی و باستانی فراوان دراین منطقه نشان از قدمت تاریخی این منطقه دارد. این منطقه از تاریخ و قدمتی دیرینه بر خوردار بوده و آثار ارزنده تاریخی سراسر آن را فرا گرفته است. آثار «گورگبران» و «قلعه کرودیت» وقلعه جولیان و قلعهٔ پشت قلعه از جمله این آثار می‌باشند و اهمیت تاریخی و قدمت آن را نشان می‌دهند. دریاچه‌های دوقلو ی سیاه گاو نیز سالانه افراد زیادی را جذب می‌کند این جاذبه گردشگری در ایران بی نظیر است. ابدانان از شمال شرقی با شهرستان دره شهر، از غرب و جنوب با شهرستان دهلران، از جنوب شرقی با شهرستان اندیمشک، استان خوزستان همسایه است
پروژه حفاری تونل شهرستان آبدانان با نام تونل «کبیر کوه» که ۴۷۰۰ متر طول دارد دومین تونل طولانی کشور است که تاکنون ۱۲۰۰ متر از این تونل حفاری شده است. این پروژه از سال ۱۳۸۹ ه. ش کلید خورده است. این تونل یکی از بزرگترین طرح‌های تونل سازی کشور است که ساخت آن برای استان ایلام و شهرستان‌های حوزه جنوبی استان بخصوص شهرستان آبدانان از طرح‌های مهم و اثرگذار است.
 

زبان مردم آبدانان

براساس نتایج پژوهش میدانی علی اکبری استاد دانشگاه ایلام و اریک آنونبانی زبان شناس کانادایی که در مقاله ای تحت عنوان “توزیع زبانی در استان ایلام، ایران” در مجله مطالعات ایرانی به زبان انگلیسی چاپ شده است و نقشه های حاصله، اکثریت ساکنان شهرستان به زبان کُردی جنوبی یا همان کُردی (ایل کُرد) تکلم می کنند اما اقلیتی از گویشوران زبانهای لری (بخش مورموری) , (کُردی لکی),عربی در بخشهایی از این شهرستان وجود دارند. کُردی این منطقه در تقسیم بندی کُردی جنوبی مناطق کرد نشین قرار دارد. لهجه آبدانانی به عنوان زیرشاخه ای از زبان کُردی و گویش کُردی جنوبی، توسط ساکنان و طوایف آبدانان و بخش زیادی از نواحی آن شهرستان (که به ایل کُرد یا کُردعالی مشهورند)؛ در شهر آبدانان و نواحی اطراف آن (بخش مرکزی) و بخش سراب باغ تکلم می شود.
 

موقعیت جغرافیایی ، حدود و وسعت شهرستان آبدانان

شهر آبدانان در دامنه جنوبی كبیركوه و در دره با صفای رودخانه آبدانان در شمال مقبره امام زاده سید صلاح الدین محمد قرار دارد . این شهرستان به لحاظ نظامی ، كشاورزی و دامداری اهمیت دارد .

آب و هوا و محیط زیست

به دلیل وجود دو کوه کبیرکوه و دینارکوه از مناظر طبیعی بکر و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی پسته کوهی، زالزالک و انجیر کوهی و گیلاس وحشی و … برخوردار است. مهم‌ترین ارتفاعات این شهرستان کبیر کوه و دینار کوه با ارتفاع حدود ۲۷۰۰ متر است که این شهرستان را در خود محصور کرده‌اند. این شهرستان چهار فصل می‌باشد.

جاذبه های گردشگری

مراکز خرید

مرکز خریدی وجود ندارد.
کشورها
داغ ترین ها