درباره شهر نیشابور

جستجو پیشرفته

درباره شهر

شهرستان نیشابور یکی از شهرستانهای استان خراسان رضوی است. شهر نیشابور مرکز این شهرستان است. شهرستان نیشابور پس از شهرستان مشهد با جمعیتی نیم میلیون نفری به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان رضوی شناخته می‌شود.

تاریخ و فرهنگ

تاریخ نیشابور نسبت به دیگر جای‌های تاریخی ایران، کمتر موضوع پژوهش آکادمیک بوده است. این امر در حوزه‌های دیگر نیز دیده می‌شود، به‌طوری که خسرو سینایی، آنگاه که خواسته برای نیشابور مستند بسازد؛ گفت «تاریخ نیشابور، تاریخی است که از آن هیچ خاطرهٔ تصویری وجود ندارد.» ابوعبدالله حاکم در تاریخ النَیسابوریین؛عبدالغافر فارسی؛ شریف ادریسی در نزهة المشتاق فی اختراق الآفاق؛یاقوت حموی در معجم البلدان؛ بلاذری؛ ابن فقیه؛ ریچارد بولیت در اشراف نیشابور؛ محمدرضا شفیعی کدکنی؛ فریدون گرایلی در همهٔ آثارش؛ فریدون جنیدی؛ محمد پروانه؛ گای لسترنج و رضا انزابی نژاد از جمله افرادی‌اند که به تاریخ نیشابور کاملاً یا نسبتاً پرداخته‌اند یا دربارهٔ تاریخ نیشابور از راهِ مشاهیر آن، پژوهش کرده‌اند.

آب و هوا و محیط زیست

آب و هوای نیشابور توسط دو عامل تعیین می‌شود:
توده‌های مهم هوا (جریان‌های هوایی سیبری، مدیترانه‌ای، شمالی و غربی اقیانوس اطلس، موسمی اقیانوس هند و صحرایی عربستان) که شمال شرق کشور را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.
ارتفاع و جهت رشته کوه‌های بینالود و کوه سرخ که دشت نیشابور را احاطه کرده‌اند.
تابستان‌های خشک و گرم و زمستان‌های سرد و کوتاه از خصوصیات آب و هوایی نیشابور است. با توجه به اختلاف زیاد ارتفاع (حدود ۲۳۰۰ متر) بین دشت نیشابور و کوه‌های منطقه، شرایط خاص آب و هوایی در این شهر حاکم است.

جاذبه های گردشگری

مراکز خرید

مرکز خریدی وجود ندارد.
کشورها
داغ ترین ها